Machyniaková strelecky excelovala. Na medailu to však nevyšlo

Slovenská biatlonistka Veronika Machyniaková obsadila 15. miesto v úvodnej súťaži na ME v poľskom meste Duszniki-Zdrój.

27.01.2021 13:06 , aktualizované: 17:15
Veronika Machyniaková Foto: ,
Veronika Machyniaková.

Vytrvalostné preteky na 15 km vyhrala domáca reprezentantka Monika Hojniszová-Staregová s náskokom 2,9 sekundy pred Ukrajinkou Anastasijou Merkušinovou, bronz brala Ruska Larissa Kuklinová (+15,5).

V. Machyniaková predviedla spomedzi piatich Sloveniek na štarte najlepší výkon, na štyroch streleckých položkách neurobila ani jednu chybu a v cieli mala na víťazku manko 3:16,5 min.

Jej sestra Júlia Machyniaková obsadila s jednou trestnou minútou 34. priečku, Henrieta Horvátová (3 strelecké chyby) skončila na 53., Aneta Smerčiaková (6) na 97. a Lucia Michaličková s deviatimi chybami na 110. mieste.

V slovenskej nominácii je aj Ivona Fialková, ktorá po prekonaní ochorenia COVID-19 a dočasnom prerušení sezóny chce otestovať aktuálnu formu pred MS v Pokljuke. Predstaví sa však až v piatok v šprinte a v prípade postupu aj v stíhacích pretekoch.

Hojniszová-Staregová vybojovala na domácej trati zlato napriek jednej streleckej chybe na druhej položke. Druhá Merkušinová zvládla všetky štyri čisto, tretia Kuklinová pridala k bežcekému času jednu trestnú minútu.

ME v biatlone v Duszniki-Zdrój
ženy – vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Monika Hojniszová-Staregová (Poľ.) 45:17,1 min (1 tr. minúta), 2. Anastasija Merkušinová (Ukr.) +2,9 (0), 3. Larissa Kuklinová (Rus.) +15,5 (0), 4. Anastasia Ševčenková (Rus.) +33,5 (0), 5. Iryna Petrenková (Ukr.) +2:11,1 (0), 6. Ella Halvarssonová (Švéd.) +2:14,3 (1),… 15. Veronika Machyniaková +3:16,5 (0), 34. Júlia Machyniaková +4:56,5 (1), 53. Henrieta Horvátová +6:03,4 (3), 97. Aneta Smerčiaková +9:57,5 (6), 110. Lucia Michaličková (všetky SR) +14:45,2 (9)

Najlepší Hasilla

Slovenský biatlonista Tomáš Hasilla obsadil 19. miesto v úvodnej súťaži mužov na ME v poľskom meste Duszniki-Zdrój. Vytrvalostné preteky na 20 km vyhral lotyšský reprezentant Andrejs Rastorgujevs s náskokom 1:27,5 minúty pred Nórom Erlendom Bjöntegaardom, tretí bol jeho krajan Endre Strömsheim (+1:41,4 min).

Michal Šima a Tomáš Hasilla. Foto: Igor Stančík/slovenskybiatlon.sk
Michal Šima, Tomáš Hasilla Michal Šima a Tomáš Hasilla.

Hasilla si pripísal na prvých dvoch položkách po jednej trestnej minúte, no v druhej polovici pretekov už sklopil všetky terče. Zo záverečnej stojky vybehol na 12. mieste, v poslednom kole túto pozíciu neudržal a nakoniec obsadil 19. miesto so stratou 3:30,8 minúty na Rastorgujevsa, ktorý minul len jeden terč.

Michal Šima figuroval po druhej streľbe s jednou chybou na priebežnom 22. mieste, no na nasledujúcej ležke si pripísal až tri trestné minúty a výrazne sa prepadol. V cieli z toho bolo 53. miesto (+6:21,8 min).

O pozíciu vyššie skončil s tromi chybami na strelnici Matej Baloga (+6:20,5), vôbec sa nedarilo Šimonovi Bartkovi, ktorý nesklopil šesť terčov a so stratou 8:52,3 min obsadil 93. priečku.

Z dvojice juniorov, ktorí si odkrútili premiéru na ME medzi mužmi, zastrieľal čisto Samuel Hubač, ale bežecky nedokázal konkurovať a obsadil 92. miesto (+8:45,8 min). Peter Golian obsadil s piatimi chybami a stratou takmer 20 minút 129. priečku.

Skúsený Rastorgujevs odstrieľal po jednej chybe na úvodnej ležke čisto a do cieľa prišiel v čase 52:04,7 min. Druhý Bjöntegaard netrafil dva terče na prvej stojke a finišoval so stratou 1:27,5 minúty. Tretí Strömsheim si taktiež pripísal dve trestné minúty.

muži – vytrvalostné preteky na 20 km: 1. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) 52:04,7 min (1 tr. okruh), 2. Erlend Bjöntegaard +1:27,5 (2), 3. Endre Strömsheim (obaja Nór.) +1:41,4 (2), 4. Said Chalili (Rus.) +1:59,7 (0), 5. Sivert Bakken (Nór.) +2:03,5 (2), 6. Arťom Pryma (Ukr.) +2:10,0 (3), … 19. Tomáš HASILLA +3:30,8 (2), 52. Matej BALOGA +6:20,5 (3), 53. Michal ŠIMA +6:21,8 (4), 92. Samuel HUBAČ +8:45,8 (0), 93. Šimon BARTKO +8:52,3 (6), 129. Peter GOLIAN (všetci SR) +18:18,4 (5)

Viac na túto tému: #Ivona Fialková #Veronika Machyniaková