Pri 145 km/h neustál skok. Švajčiarov strážny anjel má meno

25.01.2021 11:52

Švajčiarsky zjazdár Urs Kryenbühl uznal, že pri svojom desivom páde v pretekoch Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli mal pri sebe strážneho anjela.

Pád
		Ursa Kryenbühla v
		Kitzbüheli.
Pád Ursa
		Kryenbühla v
		Kitzbüheli.
+6Urs Kryenbühl padá v
		cieli zjazdu v
		Kitzbüheli.

Neutrpel totiž žiadne život ohrozujúce zranenia. Na sociálnych médiách tiež pragmaticky dodal, že už má po sezóne.

"Akokoľvek to znie ťažko, táto sezóna je pre mňa uzavretá. Na druhej strane je nepochybné, že po mojom boku bol strážny anjel.

Vidíme sa na letnej príprave. A ďakujem všetkým za želania skorého uzdravenia," napísal Kryenbühl na Instagrame.

Dvadsaťšesťročný Švajčiar sa rútil do cieľa najzradnejšej zjazdovky na svete rýchlosťou 145 km/h, keď neustál posledný skok.

Po páde skončil v nemocnici s poranením chrbta, roztrhnutým vnútorným väzom v pravom kolene, zlomenou kľúčnou kosťou a otrasom mozgu.

Švajčiarske médiá neskôr doplnili, že ide len o ľahký otras mozgu a má to aj svoj dôvod. Kryenbühlov strážny anjel má aj meno – volá sa nová prilba.

„Urs si vzal k srdcu radu svojho tímového kolegu Thomasa Tumlera a zmenil značku prilby. Jeho nový výrobca športového výstroja Giro vytvoril vo vnútri prilby jedinečný systém, v ktorom je enormne tlmený náraz hlavou o podložku,“ vysvetlil marketingový poradca Ruedi Holdener na webe denníka Blick.

Podľa uznávaného lyžiarskeho experta a olympijského šampióna v zjazde Bernharda Russiho jeho krajanovi pomohlo aj to, že zvládol „umenie spadnúť“ vo vysokej rýchlosti.

Tumler odporučil Kryenbühlovi nový model prilby už v roku 2018 po jeho páde a následnom otrase mozgu počas super G v americkom Beaver Creeku. Spočiatku váhal, ale napokon sa pred necelým rokom rozhodol pre zmenu a urobil dobre.

"Do našich prilieb sme zabudovali technológiu SSM, ktorá znižuje rotačnú energiu pôsobiacu na hlavu pretekára v čase nárazu.

V Poradenskom centre pre prevenciu nehôd vyrátali, že dosahujeme o 16 % vyššiu ochranu pred poraneniami mozgu ako v prípadoch prilieb bez špeciálnych chráničov," uviedol Marco Bichsel zo spoločnosti Giro-Schweiz.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Urs Kryenbühl (@urskryenbuehl)

Zvládol to oveľa lepšie ako v roku 2009 na rovnakom mieste jeho krajan Daniel Albrecht, ktorý si z Kitzbühelu odniesol silný otras mozgu.

„Technika pádu v podaní Ursa bola perfektná. V poslednej chvíli sa vo vzduchu otočil, a preto nepadol priamo dopredu, ale viac zboku,“ myslí si Russi.

Kryenbühla už previezli z Tirolska do Švajčiarska a v najbližších dňoch by sa mal v Zürichu podrobiť operácii zničených väzov v kolene.

Kryenbühl má na konte tri pódiové umiestnenia v pretekoch SP v zjazde. Zatiaľ naposledy bol tretí v predposledný deň roka 2020 v talianskom Bormiu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Urs Kryenbühl #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Kitzbühel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku