Najlepší výsledok v sezóne. Slováci zdolali aj Švédov či Čechov

Francúzski biatlonisti zvíťazili v sobotnej štafete mužov Svetového pohára v talianskej Anterselve.

23.01.2021 16:28
Tomáš Hasilla Foto:
Tomáš Hasilla.
debata (3)

Kvarteto Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthiex a Emilien Jacuelin zdolali Nórov o 0,8 sekundy. Tretie bolo Rusko s odstupom 50,8 sekundy.

Slováci v zložení Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga obsadili 12. miesto a o jednu priečku vylepšili tohtosezónne maximum, keď 15. januára v Oberhofe skončili na 13. pozícii.

Na čele hodnotenia SP sú stále Nóri s 222 bodmi. Na druhé miesto sa posunuli Francúzi (192 b) a tretí sú Nemci, ktorí majú na konte 179 bodov. Švédi boli pred sobotnými pretekmi druhí, ale preteky v Anterselve im vôbec nevyšli.

„Vybuchli“ najmä na strelnici, keď museli absolvovať tri trestné kolá a šestnásťkrát dobíjali. Napokon skončili až na 15. mieste a v klasifikácii Svetového pohára sú piati so 176 bodmi. Slováci sa posunuli o jednu pozíciu na 15. priečku (103 b).

Ako prvý vybehol na trať Šima a pred ležkou bol šestnásty, úvodnú položku zvládol s jedným dobíjaním. Pretekári sa držali spolu, Šima figuroval štrnásty, na stojke mal šancu posunúť sa, ale musel použiť dva náhradné náboje.

Napriek tomu si udržal pozíciu a štafetu odovzdal Hasillovi s mankom 45 sekúnd. Ten začal dobre, na ležke bol stopercentný a posunul sa na jedenáste miesto.

Hoci klesol o jednu priečku, stojka mu vyšla relatívne dobre, minul iba posledný terč a musel dobiť. V behu síce narástla jeho strata na 1:33 minúty, ale Bartka pustil na trať na dvanástom mieste.

Aj Bartko nadviazal na dobré výkony na strelnici a prvú položku „vybavil“ za 28 sekúnd. Bartko si držal dobré tempo aj v bežeckej časti a posunul sa a na stojku pribehol jedenásty.

Prvé dva terče minul a netrafil ani prvú opravu, no napokon to zvládol bez trestného kola. Posledné kolo zvládol excelentne a štafetu odovzdal tesne za desiatym Kanaďanom. Finišman Baloga zvládol ležku s jednou opravou a zo štadióna odchádzal stále jedenásty.

Hoci v behu stratil tempo, zvládol stojku s jediným dobíjaním a v závere bojoval o prvú desiatku, napokon ho však predbehol aj Švajčiar a Baloga dobehol dvanásty.

SP v Anterselve

Štafety mužov: 1. Francúzsko (Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Emilien Jacquelin) 1:14:25,8 (0 tr. kôl + 9 dobíjaní), 2. Nórsko (Sturla Holm Laegreid, Johannes Dale, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) +0,8 s (1+9), 3. Rusko (Anton Babikov, Matvej Jelissejev, Alexander Loginov, Eduard Latypov) +50,8 (1+7), 4. Nemecko +54,4 (0+6), 5. Taliansko +1:55,1 (0+7), 6. Rakúsko +2:19,0 (0+10), 7. Fínsko +2:30,9 (0+9), 8. Ukrajina +2:36,9 (0+8), 9. Kanada +2:57,4 (1+10), 10. Slovinsko +3:26,0 (0+8), … 12. SLOVENSKO (Michal ŠÍMA, Tomáš HASILLA, Šimon BARTKO, Matej BALOGA) +3:32,3 (0+10)

Celkové hodnotenie SP štafety mužov (4 z 6 pretekov): 1. Nórsko 222 bodov, 3. Francúzsko 192, 3. Nemecko 179, 4. Rusko 177, 5. Švédsko 176, 6. Taliansko 162, … 15. SR 103