Vlhová uzavrela prvú desiatku a chce zabudnúť: Verím, že sa z toho dostanem

, 17.01.2021 13:19, aktualizované: 13:57
Petra Vlhová
Petra Vlhová v cieli 2. kola druhého obrovského slalomu v Kranjskej Gore. Autor: ,

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára desiatu priečku. V Kranjskej Gore zaostala o 2,41 sekundy za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou, ktorá si zopakovala triumf zo soboty.

Druhá skončila Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,66 s) a tretia bola domáca Slovinka Meta Hrovatová (+0,73 s).

Dvadsaťštyriročná Bassinová dosiahla piate víťazstvo na podujatiach SP, všetky má na konte v tejto disciplíne.

V tejto sezóne sa radovala už štvrtýkrát zo štyroch súťaží, keď uspela aj na úvod zimy v Söldene, v prvom z dvoch „obrákov“ v Courcheveli a tento víkend ovládla 57. ročník Zlatej líšky.

„Je to nesmierne emotívne, nemôžem uveriť, čo sa mi podarilo. Lyžovala som neuveriteľne, nič viac sa k tomu nedá povedať,“ povedala Talianka vo vysielaní Eurosportu. So ziskom 400 bodov je líderka hodnotenia disciplíny, na čele celkového poradia prestížneho seriálu zostala Vlhová.

Rovnako ako v sobotu sa v náhradnom slovinskom dejisku išlo na zľadovatenej trati, rozdielom však bolo, že na lyžiarky čakal na strmej zjazdovke Podkoren omnoho zatvorenejší obrovský slalom.

Vlhová so štartovým číslom 3 vo vrchnej veľmi točivej pasáži meškala do jedného z oblúkov, ani nižšie sa nedokázala zrovnať do ideálneho rytmu a jej manko narastalo až do cieľa.

Po prvom kole zaostávala o 1,43 sekundy za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Priebežne druhá bola sobotná víťazka Bassinová (+0,30 s), tretia pozícia patrila Gisinovej (+0,44 s).

slalomu...

Shiffrinová išla bez porovnávacích medzičasov a technickú trať zvládla najhladšie z celého štartového poľa. Bassinová vyhrala v tejto sezóne všetky „obráky“, ktoré dokončila, aj keď v prvom kole v porovnaní so Shiffrinovou nasadzovala do oblúkov o čosi neskôr a nebola vo vedení.

Za prvou trojicou už boli výrazné odstupy, pod sekundu sa zmestili ešte Hrovatová (+0,86 s) a Francúzka Tessa Worleyová (+0,96 s).

Až za Vlhovou z elitnej žrebovanej sedmičky skončili Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+1,53 s) aj Talianka Federica Brignoneová (+1,93 s), ktorá napokon preteky nedokončila.

Vlhová sa v druhom kole snažila o agresívnejšie poňatie, v niektorých oblúkoch však „brzdila“ a na druhom medzičase sa už pohybovala v červených číslach.

Po dojazde sa zaradila na tretiu priečku a vo výsledkovej listine klesla na záver elitnej desiatky.

„Keby som vedela, čo mi dnes chýbalo, zmením to. Necítila som sa dobre tento víkend. S takými situáciami som sa už v športovej kariére stretla, keď mi to nevychádzalo. Verím, že sa z toho dostanem,“ zhodnotila Petra Vlhová pre RTVS.

„Na včerajšok a dnešok sa pokúsim rýchlo zabudnúť, lebo som nemala dobrý pocit. Teraz opäť prejdem na rýchlostné disciplíny, kde to bude pokojnejšie a bude aj viac času na tréning. Teším sa aj na to, že si trochu oddýchnem a načerpám nové sily,“ doplnila Vlhová.

Gisinová si polepšila na druhé miesto a výraznejšie stiahla náskok slovenskej reprezentantky v celkovom poradí SP, v ktorom ako najbližšia prenasledovateľka zaostáva už iba o 60 bodov.

Bassinová opäť predviedla dynamickú a bezchybnú jazdu a slávila ďalšie suverénne víťazstvo, v sobotu triumfovala dokonca o 80 stotín sekundy. Shiffrinová išla od začiatku príliš opatrne, robila širšie oblúky a po pätnástom čase druhého kola spadla na šieste miesto, ktoré obsadila aj deň predtým.

tréner,...

Úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne bola naposledy predtým mimo top desiatky v obrovskom slalome 26. októbra 2019 v rakúskom Söldene.

"Nie je to ani tak o chybách, ako skôr o tom, že Petra momentálne nejazdí tak, ako by chcela. Sama to aj priznala. V jej jazde bola potrebná agresivita od prvých bránok, to sa jej nedá vyčítať.

Problém je však v tom, že Petra sa necíti dobre. Nemá veľa času na tréning, keďže ako jediná pretekárka vo Svetovom pohári jazdí úplne všetko," uviedla expertka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Fakty zo Svetového pohára

Nedeľný obrovský slalom SP v Kranjskej Gore: 1. Marta Bassinová (Tal.) 2:18,06 min, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,66 s, 3. Meta Hrovatová (Slov.) +0,73, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,14, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,25, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,27, 7. Sofia Goggiová (Tal.) +2,07, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,14, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,32, 10. Petra VLHOVÁ (SR) +2,41

Celkové poradie SP (po 16 z 33 súťaží): 1. VLHOVÁ 775 bodov, 2. Gisinová 715, 3. Bassinová 623, 4. Shiffrinová 565, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 483, 6. Gutová-Behramiová 472

Poradie v obrovskom slalome (5 z 8): 1. Bassinová 400 bodov, 2. Gisinová 272, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 250, 4. Worleyová 236, 5. Shiffrinová 230, 6. VLHOVÁ 196

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.