Preteky v Záhrebe sú ako VC Monaka. Vlhová to na Medveďom vŕšku vie

02.01.2021 09:00
Croatia Alpine Skiing World Cup
Petra Vlhová sa vlani stala slalomovou kráľovnou Záhrebu. Autor: ,

Je to ako vyhrať Veľkú cenu Monaka formuly 1. Zvíťaziť na Nou Campe. Tešiť sa z triumfu v Madison Square Garden.

Keby ste vo Svetovom pohári alpských lyžiarok hľadali podobný ekvivalent, do úvahy prichádza iba jediné miesto. Záhreb. Už v nedeľu (od 12.30 prvé kolo, od 16.00 druhé, prenos vysiela RTVS) sa v ňom Petra Vlhová predstaví v slalome. Dobre vie, aké krásne je tam vyhrať.

„Veľmi som chcela v Záhrebe zvíťaziť. Túži po tom každá pretekárka. Bol to môj deň,“ tešila sa pred rokom Vlhová.

Deklasovala konkurenciu

V kariére dosiahla už mnoho fantastických výsledkov. Sedemnásť víťazstiev vo Svetovom pohári či post majsterky sveta v obrovskom slalome sú toho jasnými dôkazmi.

Minuloročná paráda v Záhrebe však bola presne tou ideálnou súhrou okolností, o ktorej lyžiari snívajú. Dňom, keď sa množstvo detailov skĺbi do dvoch bezchybných jázd.

Výsledok bol ohromujúci. Vlhová dosiahla najdrvivejšie víťazstvo v kariére. O 1,31 sekundy triumfovala pred Mikaelou Shiffrinovou. Tretia Katharina Liensbergerová stratila priepastných 3,49 sekundy…

„Tieto dve dievčatá sú úplne inde. Aspoň viem, kam až sa môžem posunúť,“ vravela Liensbergerová po pretekoch na tlačovej konferencii. „Petra môže takéto výsledky dokazovať znova a znova. Toto je ten náš boj. Je mi cťou, že som jeho súčasťou,“ pridala sa Shiffrinová.

Najdôležitejší muž v živote Petry Vlhovej
		-...
Petra
		Vlhová a jej otec Igor
		Vlha.
+10Livio Magoni je
		renomovaný taliansky
		tréner,...

Kráľovská odmena

Prečo je Záhreb taký špeciálny?

Dodáva mu ho atmosféra, nevídané teátro i brutalita Medvedieho vŕšku, kde sa preteky konajú už od roku 2005. Z odpiso­vaných pretekov sa stala najvyhľadávanejšia lyžiarska destinácia vďaka viacerým nezvyklostiam.

Záhrebský slalom je najdlhší v seriáli Svetového pohára. Kým ostatné slalomy v SP trvajú menej ako minútu, na vrchu Sljeme majú aj tie najlepšie problém pokoriť 60-sekundovú hranicu. Víťazi i víťazky po pretekoch okrem šampanského či hymny na želanie zasadnú aj na trón. Zahalia sa do plášťa, vezmú si do ruky žezlo a na hlave sa im ligoce ľadová koruna.

„Boli to krásne pocity. Trochu som sa vrátila do detstva. Každý chce vyhrať v Záhrebe. Sú to špeciálne preteky. Mať doma korunku je skvelé,“ doplnila Vlhová.

Nová konkurentka

Ešte pozoruhodnejšia ako víťazstvo v chorvátskej metropole bola reakcia naň. Nasledovalo päť triumfov v rade v slalome a ešte pred ich dovŕšením aj zisk malého krištáľového glóbusu za slalom. Okrem toho bola štyrikrát na stupňoch víťazov v obrovskom slalome a nestratila sa ani v kĺzavých disciplínach.

S bratom Borisom sú
		spolu neustále už od detstva.
November 2013: So svojim
		veľkým vzorom
		-...
+18Marec 2016: Petra
		Vlhová v prvom kole
		pretekov...

Výnimočná slalomová séria Vlhovej sa skončila v utorok v Semmeringu. Po pomalej prvej jazde už zverenka Livia Magoniho márne naháňala súperky v tej druhej. So štvrtým miesto bola spokojná.

„Na najlepšie tri som nemala. Štvrté miesto je dobré, ideme ďalej,“ priznala Vlhová pre RTVS. Do Záhrebu sa líderka Svetového pohára i hodnotenia slalomu tešila. Tradičný štart do nového zjazdárskeho roka preverí jej fyzickú i mentálnu pripravenosť v najsilnejšej disciplíne.

Času na jej šperkovanie nemá po ohlásenom útoku na veľký glóbus nazvyš a konkurencia nespí. K 25-ročnej Liptáčke, Shiffrinovej, Liensbergerovej či Wendy Holdenerovej sa nečakane pridala aj Michelle Gisinová. Dvadsaťosemročná Švajčiarka jazdí v životnej forme.

Koho si magický Záhreb vyberie za svoju kráľovnú tentokrát?

Fakty zo Svetového pohára
Celkové poradie Svetového pohára (10 z 33 súťaží): 1. Vlhová (SR) 515 b., 2. Gisinová (Švaj.) 427, 3. Shiffrinová (USA) 335. Poradie v slalome (3 z 9): 1. Vlhová 250, 2. Gisinová 225, 3. Liensbergerová (Rak.) 200.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Petra Vlhová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku