Žampa sa znovu predviedol. Je v elitnej desiatke

Slovenský lyžiar Adam Žampa obsadil v obrovskom slalome Svetového pohára v Santa Caterine skvelé ôsme miesto.

07.12.2020 13:53
Adam Žampa Foto: ,
Adam Žampa počas 1. kola obrovského slalomu v Santa Caterine.
debata (2)

Za víťazným Švajčiarom Marcom Odermattom zaostal o 1,01 sekundy. Na druhej priečke skončil Američan Tommy Ford (+0,73 s), tretí bol Chorvát Filip Zubčič (+0,75 s).

Adam Žampa dosiahol v sobotu na rovnakom mieste životný výsledok v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne, keď skončil siedmy.

V pondelok sa vydal na trať so štartovým číslom 26 a opäť predviedol dynamickú jazdu bez zaváhaní.

Adam Žampa na štarte druhého kola. Foto: SITA/AP, Gabriele Facciotti
Adam Žampa Adam Žampa na štarte druhého kola.

Po druhom medzičase mu patrila siedma pozícia, postúpil z desiateho miesta. Na priebežného lídra Odermatta stratil 83 stotín sekundy.

Jeho brat Andreas Žampa na rozdiel od soboty nezabodoval, v prvom kole obsadil 36. miesto s mankom 2,05 s na Odermatta, postup mu unikol o 20 stotín.

Za Odermatta sa zaradili Nór Leif Kristian Nestvold-Haugen (+0,19) a Francúz Alexis Pinturault (+0,24).

Druhé kolo obrovského slalomu sme sledovali naživo.

Druhý obrovský slalom v Santa Caterina Valfurva sa mal ísť pôvodne už v nedeľu, ale jury ho pre silné sneženie preložila na pondelok.

Snežiť začalo aj v pondelňajšom druhom kole, k tomu padla mierna hmla.

Tridsaťročný Žampa v náročných podmienkach vyrazil do druhej jazdy veľmi dravo a zároveň správne časoval oblúky, v prostrednej pasáži sa trocha nechal vyniesť z ideálneho rytmu, ale aj tak mu to stačilo, aby zabodoval aj v treťom tohtosezónnom „obráku“, v ouvertúre v rakúskom Söldene bol 28.

Adam Žampa v cieli druhého kola. Foto: SITA/AP, Alessandro Trovati
Adam Žampa Adam Žampa v cieli druhého kola.

Po dojazde sa zaradil na tretiu priečku s 26-stotinovým odstupom na priebežného lídra Zubčiča, ktorý triumfoval v sobotu.

Za Slováka sa prepadli Francúz Mathieu Faivre, obhajca veľkého glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska, Švajčiar Gino Caviezel či dokonca úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Henrik Kristoffersen z Nórska.

Zubčiča, ktorý sa najrýchlejším druhým kolom vyšvihol z 21. priečky, zosadil z vedúcej pozície až Ford, ktorý štartoval pred najlepšou trojicou úvodného kola.

Z nej si svoje umiestnenie udržal jedine Odermatt, ten v ináč nesmierne vyrovnaných pretekoch zvíťazil s výrazným náskokom 73 stotín.

Adam Žampa sa do elitnej desiatky v obrovskom slalome SP prebojoval tretíkrát v kariére, v roku 2012 bol deviaty v Söldene. V pondelok mu premiérové pódiové umiestnenie ušlo o 26 stotín.

Výsledky obrovského slalomu SP v Santa Caterina Valfurva:
1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:08,42 min, 2. Tommy Ford (USA) +0,73 s, 3. Filip Zubčič (Chor.) +0,75, 4. Loic Meillard (Švaj.) +0,78, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,82, 6. Luca De Aliprandini (Tal.) +0,86, 7. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) +0,91, 8. Adam ŽAMPA (SR) +1,01, 9. Alexander Schmid (Nem.) +1,09, 10. Erik Read (Kan.) +1,13, … Andreas ŽAMPA (SR) nepostúpil do 2. kola

Celkové poradie SP (po 4 z 38 súťaží):
1. Pinturault a Odermatt po 240 bodov, 3. Zubčič 208, 4. Henrik Kristoffersen 156, 5. Lucas Braathen (obaja Nór.) 155, 6. Meillard 145, … 15. Adam ŽAMPA 71, 42. Andreas ŽAMPA 7

Poradie v obrovskom slalome (3 z 10):
1. Odermatt 240 bodov, 2. Zubčič 182, 3. Meillard 145, 4. Braathen 142, 5. Pintuarult 140, 6. Ford 129, … 11. Adam ŽAMPA 71, 35. Andreas ŽAMPA 7

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Adam Žampa #obrovský slalom #Val d´Isere #Svetový pohár v alpskom lyžovaní