Priepastná strata. Slovenky stiahli z trate už na druhom úseku

Úvodnú štafetu žien na 4x6 km novej sezóny Svetového pohára v biatlone vyhrali reprezentantky Švédska v zložení Johanna Skottheimová, Mona Brorssonová, Elvira a Hanna Öbergové. V sobotu triumfovali vo fínskom Kontiolahti časom 1:12:44,5 h pred kvartetami Francúzska (+9,6 s) a Nemecka (+43,9 s). Slovenské reprezentantky stiahli z trate už počas druhého úseku.

05.12.2020 17:18 , aktualizované: 17:41
Kontiolahti, štafeta Foto: ,
Pódium ženských štafiet v Kontiolahti.
debata (4)

Všetky štyri švédske pretekárky podali vyrovnané výkony a od úvodu sa držali na čele. Skottheimová na svojom úseku dvakrát dobíjala, rovnako ako Bielorusko a Taliansko, a odovzdala štafetu na druhom mieste.

Brorssonová túto pozíciu udržala s rovnakou bilanciou a po druhom úseku odovzdala so stratou 9,1 sekundy za Francúzkami. Elvira Öbergové síce až trikrát dobíjala, ale potvrdila výbornú bežeckú formu v úvode sezóny a po svojom úseku už viedla pred Francúzskom o jedenásť sekúnd.

Na posledný úsek vyrazila líderka celkového poradia Svetového pohára Hanna Öbergová, ktorá bez problémov doviedla Švédsko k triumfu.

Druhé skončili Francúzky v zložení Anais Bescondová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloé Chevalierová a Justine Braisazová-Bouchetová a tretie boli Nemky Vanessa Hinzová, Franziska Preussová, Maren Hammerschmidtová a Denise Herrmannová.

Nedarilo sa nórskym reprezentantkám, ktoré vyhrali uplynulých sedem štafiet Svetového pohára. S bilanciou tri trestné kolá a osem dobíjaní obsadili 8. miesto so stratou 3:04,3 min.

Švédska biatlonistka Hanna Öbergová. Foto: SITA/AP, Antti Aimo-Koivisto
Hanna Öbergová Švédska biatlonistka Hanna Öbergová.

Ako prvá zo Sloveniek vyštartovala na trať Henrieta Horvátová, ktorej sa nedarilo v streľbe. Už na úvodnej položke musela trikrát dobíjať a navyše išla aj na trestné kolo, na stojke taktiež použila všetky tri náhradné náboje a odovzdala na poslednom 21. mieste s priepastnou stratou 3:07,05 min.

Ako druhá vyštartovala debutantka v SP Júlia Machyniaková, prvú položku zvládla bez chyby, no stojka sa jej nevydarila a pripísala si trestné kolo.

Jej manko narástlo už nad päť minút, onedlho ju predbehli najlepšie a tak slovenskú štafetu stiahli z trate. Veronika Machyniaková a Aneta Smerčiaková sa tak ani nedostali na trať. Slovensko tak obsadilo posledné 21. miesto.

To najkrajšie z biatlonovej strelnice Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Paulína Fialková.

Štafeta žien na 4×6 km:

1. Švédsko (Johanna Skottheimová, Mona Brorssonová, Elvira Öbergová, Hanna Öbergová) 1:12:44,5 h (0 tr. okruhov + 8 dobíjaní), 2. Francúzsko (Anais Bescondová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloe Chevalierová, Justine Braisazová) +9,6 s (0+9), 3. Nemecko (Vanessa Hinzová, Franziska Preussová, Maren Hammerschmidtová, Denise Herrmannová) +43,9 (0+12), 4. Rusko +2:31,3 (2+11), 5. Ukrajina +2:39,9 (2+11), 6. Taliansko +2:46,4 (0+14), 7. Rakúsko +2:59,5 (2+14), 8. Nórsko +3:04,3 (3+10), 9. USA +3:05,6 (1+9), 10. Švajčiarsko +3:29,2 (3+10), … 21. SLOVENSKO (Henrieta Horvátová, Júlia Machyniaková, Veronika Machyniaková, Aneta Smerčiaková) +kolo

Poradie štafiet (po 1 z 6): 1. Švédsko 60 b, 2. Francúzsko 54, 3. Nemecko 48, 4. Rusko 43, 5. Ukrajina 40, 6. Taliansko 38, … 21. SLOVENSKO 20

Prvú stíhačku sezóny vyhral Švéd Samuelsson

Švéd Sebastian Samuelsson triumfoval v prvých stíhacích pretekoch na 12,5 km novej sezóny Svetového pohára biatlonistov.

V sobotu vo fínskom Kontiolahti spravil len jednu chybu na strelnici a do cieľa dobehol v čase 32:26,7 minúty. Na druhom mieste skončil Francúz Fabien Claude s mankom 15,8 s a tretí finišoval líder celkového poradia seriálu Johannes Thingnes Bö z Nórska.

Pre dvadsaťtriročného Samuelssona to bolo vôbec prvé víťazstvo vo Svetovom pohári v kariére. Vo štvrtkovom šprinte obsadil 18. miesto so stratou 1:10,3 minúty, no v sobotňajších pretekoch predviedol výbornú streľbu, keď jedinú chybu urobil na poslednej položke a tešil sa z triumfu.

Claude chyboval dvakrát na prvej ležke, raz na druhej, no i tak mu to stačilo na druhé miesto, obhajca celkového prvenstva v SP J. T. Bö spravil tri chyby v stojke.

Nedarilo sa víťazovi šprintu Tarjeiovi Bö, ktorý nesklopil tri terče už na úvodnej ležke, ďalšie dva pridal na poslednej položke a nakoniec obsadil 12. miesto. Päť chýb na strelnici urobil aj druhý zo šprintu Nemec Arnd Peiffer a skončil na 18. mieste.

2. kolo SP v Kontiolahti

Stíhačka mužov na 12,5 km: 1. Sebastian Samuelsson (Švéd.) 32:26,7 min (1 tr. okruh), 2. Fabien Claude (Fr.) +15,8 s (3), 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +19,5 (3), 4. Sturla Holm Laegreid (Nór.) +23,9 (1), 5. Benedikt Doll (Nem.) +27,9 (2), 6. Jakov Fak (Slovin.) +37,3 (1), 7. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +42,0 (2), 8. Emilien Jacquelin (Fr.) +44,8 (2), 9. Johannes Dale (Nór.) +48,7 (3), 10. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +51,4 (2)

Celkové poradie SP (po 4 z 26 pretekov): 1. J. T. Bö 210 b, 2. Samuelsson 175, 3. Fak 152, 4. Laegreid 145, 5. Tarjei Bö (Nór.) 144, 6. Arnd Peiffer (Nem.) 137

Poradie v stíhacích pretekoch (po 1 z 8): 1. Samuelsson 60 b, 2. Claude 54, 3. J. T. Bö 48, 4. Laegreid 43, 5. Doll 40, 6. Fak 38