Nóri ovládli prvé preteky, ale nebol to Bö, kto vyhral. Slováci vzadu

Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid sa stal prekvapujúcim víťazom úvodnej súťaže novej sezóny Svetového pohára.

28.11.2020 13:34 , aktualizované: 16:48
Holm Laegreid Foto: ,
Šťastný víťaz Holm Laegreid.
Vo fínskom Kontiolahti vyhral sobotné vytrvalostné preteky na 20 kilometrov ča som 48:57,0 minúty. Na druhom mieste skončil jeho krajan Johannes Thingnes Bö s odstupom 19,6 s, tretiu pozíciu obsadil Nemec Erik Lesser (+1:03,6 min). Spomedzi troch Slovákov na štarte si najlepšie počínal 49. Michal Šima (+4:58), Tomáš Hasilla bol 63. (+6:33) a Matej Baloga 92. (+10:42).

Laegreid sa na trať vydal so štartovým číslom 37 a okrem výborného behu ťažil z bezchybnej streľby na všetkých štyroch položkách. Vo veku 23 rokov si pripísal premiérový úspech na podujatiach SP, jeho doterajší najlepší výsledok bola desiata priečka, na ktorej sa umiestnil v predchádzajúcej sezóne v rýchlostných pretekoch takisto v Kontiolahti.

Okrem neho vybielili všetkých dvadsať terčov už iba dvaja biatlonisti zo 101-člennej štartovej listiny. J. T. Bö sa dopustil svojej jedinej streleckej chyby hneď na prvej položke, Lesser netrafil jeden terč na druhej položke.

Šimovi vyšla streľba, keď minul iba raz hneď na prvej „ležke“, zaostal však v bežeckej časti, pre pomalší výkon na nej mu ušla bodovaná štyridsiatka. Ďalším slovenským reprezentantom sa nedarilo ani na strelnici, Hasilla minul trikrát a Baloga si pri svojej premiére vo vytrvalostných pretekoch SP pripísal až šesť chýb.

Výsledky vytrvalostných pretekov:

1. Sturla Holm Laegreid 48:57,0 min (0), 2. Johannes Thingnes Bö (obaja Nór.) +19,6 s (1), 3. Erik Lesser (Nem.) +1:03,6 min (1), 4. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +1:05,9 (1), 5. Ondřej Moravec (ČR) +1:06,9 min (0), 6. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +1:31,8 (2), 7. Jakov Fak (Slov.) +1:32,0 (1), 8. Emilien Jacquelin +2:02,1 (2), 9. Antonin Guigonnat (obaja Fr.) +2:13,6 (1), 10. Alexander Loginov (Rus.) +2:19,2 (2), … 49. Michal ŠIMA +4:58,2 (1), 63. Tomáš HASILLA +6:33,4 (3), 92. Matej BALOGA (všetci SR) +10:41,2 (6)

Celkové poradie SP a vytrvalostných pretekov (po 1. súťaži):
1. Laegreid 60 bodov, 2. J. T. Bö 54, 3. Lesser 48, 4. Fillon Maillet 43, 5. Moravec 40, 6. Samuelsson 38

Wiererová odštartovala sezónu víťazne

Dvojnásobná obhajkyňa veľkého glóbusu Dorothea Wiererová z Talianska odštartovala novú sezónu biatlonového Svetového pohára víťazne. V sobotných vytrvalostných pretekoch na 15 kilometrov vo fínskom Kontiolahti triumfovala časom 44:00,9 minúty, keď o osem desatín sekundy zdolala Nemku Denise Herrmannovú.

Tretia bola Švédka Johanna Skottheimová, ktorá zaostala o 24,1 s. Henrieta Horvátová obsadila 72. priečku (+6:40,2), druhá slovenská reprezentantka na štarte Veronika Machyniaková skončila na 74. mieste (+6:45,3).

Wiererová sa vydala na trať so štartovým číslom 23 a v žltom drese, ten si udržala aj po úvodnej súťaži tejto zimy predovšetkým zásluhou bezchybnej streľby. Po záverečnej položke mala pred Herrmannovou, ktorá sa svojej jedinej streleckej chyby dopustila hneď na prvej položke, vyše pol minútový náskok, na poslednom bežeckom okruhu ho takmer celý stratila, no na čele sa tesne udržala až do cieľa. Vo veku 30 rokov slávila dvanáste víťazstvo na podujatiach SP.

„Mám skvelý pocit z toho, že som sa vrátila na pódium hneď v prvých pretekoch nového ročníka. Som veľmi spokojná s mojou streľbou, ale na trati som to mala náročné, najmä v záverečnom kole. Momentálne nie som v najlepšej bežeckej forme, no verím, že s pribúdajúcimi súťažami sa to zlepší. Na strelnici som sa naopak cítila komfortne a koncentrovane,“ povedala Talianka pre oficiálny kanál Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Všetkých dvadsať terčov sklopila takisto Skottheimová, celkovo sa Švédkam darilo, v elitnej desiatke sa umiestnili až štyri reprezentantky tejto krajiny. Slovenky nebodovali, hoci Machyniaková sa vyznamenala na strelnici, keď ako jedna z deviatich biatlonistiek v 102-člennom štartovom poli neminula ani raz. O lepší výsledok ju však pripravil bežecký výkon, vo výsledkovej listine ju predstihla aj Horvátová, ktorá spravila jednu chybu na štvrtej položke.

Výsledky vytrvalostných pretekov na 15 km:
1. Dorothea Wiererová (Tal.) 44:00,9 min (0), 2. Denise Herrmannová (Nem.) +0,8 s (1), 3. Johanna Skottheimová +24,1 (0), 4. Elvira Öbergová +34,1 (1), 5. Linn Perssonová (všetky Švéd.) +36,8 (0), 6. Anais Bescondová (Fr.) +1:18,5 min (1), 7. Hanna Öbergová (Švéd.) +1:23,7 (2), 8. Dzinara Alimbekavová (Biel.) +1:50,0 (2), 9. Anais Chevalierová (Fr.) +1:52,0 (2), 10. Julia Džimová (Ukr.) +1:54,8 (0), … 72. Henrieta HORVÁTOVÁ +6:40,2 (1), 74. Veronika MACHYNIAKOVÁ (obe SR) +6:45,3 (0)
1. Wiererová 60 bodov, 2. Herrmannová 54, 3. Skottheimová 48, 4. E. Öbergová 43, 5. Perssonová 40, 6. Bescondová 38

Viac na túto tému: #biatlon #Holm Laegreid