Pôjde? Nepôjde? Vlhová jazdila s liekmi proti bolesti

23.02.2020 13:30, aktualizované: 14:29
Petra Vlhová
Petra Vlhová. Autor: ,

Najskôr odopnutá lyža, potom špicar. Pri slalomových kvalitách a solídnych vystúpeniach v rýchlostných disciplínach mala patriť k najväčším ašpirantkám na zisk malého krištáľového glóbusu v znovuzrodenej alpskej kombinácii.

Petra Vlhová si však v disciplíne všestrannosti alpských lyžiarok vybrala obrovskú dávku smoly. Po odopnutí lyže v prvých pretekoch v tejto disciplíne v Alternmarkte-Zauchensee ju v Crans Montane – veľmi pravdepodobne – pripravil o ďalší triumf v sezóne špicar a zrejme aj zranené koleno.

Skvelý superobrovský slalom

Tradičná slalomová chyba zabránila slovenskej hviezde preskočiť v celkovom hodnotení Svetového pohára absentujúcu Mikaelu Shiffrinovú. Vlhová nabrala po sobotňajšom štrnástom mieste v zjazde a nedeľňajšom vypadnutí v druhom kole výraznejšiu stratu na novú líderku – Federicu Brignoneovú.

Talianka si po výhre v Alternmarkte-Zauchensee verila aj v chýrnom švajčiarskom stredisku. Jej výborný výkon v super G bol meradlom pre ostatné pretekárky. Mnohým z nich nadelila sekundu či dve, ale Vlhová k nim nepatrila.

Sklamaná Petra Vlhová.
Sklamaná Petra Vlhová. Autor: SITA/AP, Alessandro Trovati

Zverenka Livia Magoniho ukázala v super G skvelý výkon. V disciplíne spájajúcej technickú náročnosť s vysokou rýchlosťou si počínala ako ešte nikdy. Odmenou jej bolo druhé miesto a neveľká strata (0,58 s) na Brignoneovú.

„Snažila som sa, aby mi Federica veľmi neutiekla. Podmienky nie sú najľahšie. Trať bola hrboľatá a mäkká. Uvidíme, aký bude slalom. Určite sa však pokúsim vyhrať,“ hodnotila Vlhová po super G.

Výkon niekdajšej reprezentačnej kolegyne sa pozdával aj Veronike Velez-Zuzulovej.

„Východisková pozícia je úžasná. Petra spravila v super G to, čo mala. Slalom v Crans Montane je iný, ako tie ostatné. Je strmý od začiatku do konca, čo by mala byť výhoda pre špecialistky,“ vysvetlila jej bývalá reprezentačná kolegyňa.

Jej slová sa potvrdzovali od začiatku. Hoci Brignoneová neurobila výraznejšiu chybu, Vlhová od začiatku slalomovej časti súťaže mazala jej viac ako polsekundovú výhodu. Krátko po druhom medzičase – strácala na ňom šesť stotín sekundy – však dostala špicara a preteky nedokončila.

Po Vlhovej už žiadna z pretekárok nedokázala zosadiť Brignoneovú z prvej priečky ani sa k nej priblížiť. Druhá Franziska Gritschová z Rakúska stratila takmer sekundu, tretia Češka Ester Ledecká skoro dve.

Sklamaná Petra Vlhová.
Sklamaná Petra Vlhová. Autor: SITA/AP, Alessandro Trovati

Poškodená chrupavka kolena

Tréner Magoni mal z výkonov svojej zverenky v Crans Montane zmiešané pocity. Ako pre Pravdu priznal po prvom kole, mohlo ich ovplyvniť aj zranenie.

„Bohužiaľ, Petra v sobotňajšom zjazde dostala ranu do plochej časti kolena. Myslím, že to prišlo pri klesaní vo vrchnej časti. Keď po pretekoch prestal účinkovať adrenalín a svaly vychladli, nemohla ohnúť koleno,“ prekvapil Magoni.

Sobotný večer strávil telefonovaním i návštevou nemocnice v ani nie 30 kilometrov vzdialenom Sione. Vlhová tam absolvovala sériu testov. Diagnóza je jasná.

Röntgenová snímka kolena Petry Vlhovej.
Röntgenová snímka kolena Petry Vlhovej. Autor: Livio Magoni

„Poškodila si chrupavku,“ pokračoval Magoni s tým, že si istý čas bude musieť Vlhová od lyžovania oddýchnuť.

„Minimálne pätnásť dní bude musieť oddychovať a potom sa uvidí. V nedeľu opúšťame Crans Montanu. Absolvujeme liečbu, budeme s tým cvičiť. “

Päťdesiatšesťročný skúsený tréner zvažoval, či Liptáčku vôbec pustí na štart alpskej kombinácie.

„Musela si vziať lieky proti bolesti. Pre štart sme sa nakoniec rozhodli až na rannej rozcvičke,“ uzavrel Magoni.

Najbližšie preteky Svetového pohára sa konajú budúci víkend. V talianskom La Thuile sa pôjde v sobotu superobrovský slalom a v nedeľu posledná alpská kombinácia v sezóne.

Je pravdepodobné, že sa v nich Vlhová nepredstaví a otázny je aj jej štart o dva týždne v Ofterschwangu. Nemecké stredisko bude hostiť najbližšie preteky v obrovskom i klasickom slalome.

Alpská kombinácia (super G + slalomové kolo):
1. Federica Brignoneová 1:56,24 min (1:15,62 + 40,62), 2. Franziska Gritschová (Rak.) +0,92 s, 3. Ester Ledecká (ČR) +1,82, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,93, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,49, 6. Maruša Ferková (Slovin.) +2,50,… Petra Vlhová (SR) – nedokončila slalomové kolo
Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 29 zo 40 pretekov):
1. Federica Brignoneová (Tal.) 1298 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225, 3. Petra Vlhová (SR) 1139, 4. Corinne Suterová (Švaj.) 777, 5. Marta Bassinová (Tal.) 772, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 762

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Federica Brignoneová #Crans Montana #alpská kombinácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku