Pády aj preťaženie. Vlhová si užíva rozmazaný svet

20.02.2020 19:06
Petra Vlhová
Petra Vlhová počas tréningu na zjazd v Crans Montane. Autor: ,

Je to taká pohodička. Týmito slovami charakterizovala Petra Vlhová rýchlostné disciplíny v rámci Svetového pohára. Od piatka do nedele ju čaká už tretie podujatie tohto druhu v sezóne.

Vo švajčiarskej Crans Montane sa predstaví v dvoch zjazdoch (v piatok od 10.05, v sobotu 10.30, v tréningu dosiahla vo štvrtok siedmy najrýchlejší čas) a následne v alpskej kombinácii (10.30 je na programe kolo v super G, 13.30 slalomové). V súťaži lyžiarskej všestrannosti patrí k najväčším ašpirantkám na víťazstvo.

„Potrebujem viac jazdiť rýchlostné disciplíny, lebo v nasledujúcej sezóne chceme jazdiť všetko. Skúšame, ako to budú moje telo i psychika zvládať. Užívam si to a ukazuje sa, že v nich mám potenciál,“ vravela Vlhová v Kranjskej Gore.

Slovinské stredisko k nej bolo mimoriadne žičlivé. Z maximálneho počtu 200 bodov získala 180 za triumf v slalome a druhú priečku v obrovskom slalome. Aj napriek tomu sa tešila na prechod z krátkych lyží i oblúkov na dlhšie.

Pre jednu z najlepších alpských lyžiarok súčasnosti sú – aj napriek nedostatku skúseností – malinou. Nezastavia ju ani fakty, ktoré dokumentujú nebezpečnosť zjazdov a superobrovských slalomov.

Väčšinu času sa lyžiarky rútia dole niekoľkokilome­trovým svahom v rýchlosti, ktorá sa blíži tej maximálne povolenej na slovenských diaľniciach. Niekedy ju aj prekročia.

Na
		snímke slovenská slalomárka Petra
		Vlhová...
Na snímke
		slovenskí diváci počas 2.
		kola...
+19Petra Vlhová v cieli 
		2.kola obrovského
		slalomu...

Preto sa im okolitý svet mení na ťažko rozoznateľnú machuľu. Namodro nastriekané čiary v okolí lyžiarskych bránok pretekárkam pomáhajú dostať sa z tohto mihajúceho sa chaosu.

Vlhová i jej súperky sa musia okrem vysokej rýchlosti vyrovnať aj s preťažením. Závisí od rôznych faktorov, môže dosiahnuť hodnotu v okolí 3 G, podobne ako u pilotov formuly jeden. „Mnohí z nás dokážu v leg presse vytlačiť 400 kilogramov. Zjazd je však úplne iná káva,“ vysvetlil olympijský šampión z Turína 2006 v alpskej kombinácii Ted Ligety.

Žiaľ, rýchlosť a preťaženie prinášajú aj odvrátenú stránku. Zranení v super G a zjazde býva podstatne viac ako v slalomoch. Pády sa málokedy končia bez ujmy na zdraví a dlhej pauzy. Zväčša si to odnesú kľúčne kosti, zápästia či väzy v kolenách.

Risk však prináša zisk. Vlhová sa ho nebojí a jazdy na dlhých lyžiach jej zatiaľ priniesli 165 bodov (96 v zjazde, 69 v super G) do celkového hodnotenia. Vďaka tomu je aj štyri týždne pred koncom sezóny stále v hre o veľký krištáľový glóbus.

Priblíži sa k nemu aj vo Švajčiarsku?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Petra Vlhová #Crans Montana
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku