Otčenáš predviedol na MS životný výkon, v cieli bol medzi najlepšími

Sobotňajší šprint mužov na 10 km na MS v talianskej Anterselve vyhral Rus Alexandr Loginov. Druhý skončil Francúz Quentin Fillon Maillet (+6,5), tretí finišoval jeho krajan Martin Fourcade (+19,5).

15.02.2020 08:01 , aktualizované: 16:20
Taliansko SR Biatlon MS šprint 10km muži Otčenáš Foto: ,
Martin Otčenáš na trati šprintu na 10 kilometrov na MS v Anterselve.
debata (5)

Slovenský reprezentant Martin Otčenáš obsadil skvelé 13. miesto (+1:11,2 min.), čím dosiahol najlepší výsledok v kariére.

V dobrých podmienkach sa išli veľmi zaujímavé a dramatické preteky. Loginov zastrieľal čisto v ľahu aj stojke. Perfektne išiel aj Quentin Fillon Maillet, ktorý mal jeden nepresný výstrel v prvej položke.

M. Fourcade zastrieľal čisto. Najväčší favorit Johannes Thingnes Bö z Nórska minul jeden terč a s mankom 23,9 sekundy obsadil piate miesto, o priečku pred ním skončil jeho brat Tarjei Bö (+22,5 s).

Otčenáš mal od úvodu dobré tempo a držal sa v popredí. Po rýchlo a bezchybne zvládnutej ležke mal manko len 19,5 sekundy, na stojke si doprial čas, neuponáhľal sa a piatimi presnými výstrelmi si „zarobil“ na veľmi dobré umiestnenie. V záverečnom kole išiel naplno a do cieľa prišiel priebežne na desiatej priečke, po odjazdení všetkých 107 pretekárov z toho bolo nakoniec 13. miesto a najlepší individuálny výkon v kariére.

„Takto som si to predstavoval, hlavne bezchybne na strelnici a čo najmenej sa vytrápiť v behu. Na strelnici som chcel spraviť to, čo robím na tréningu. Moje doterajšie výsledky tomu nenasvedčovali, ale na MS je možné všetko. Pred odchodom na záverečné sústredenie som musel ísť na vyšetrenie magnetickou rezonanciou a zistili, že mám vyskočenú platničku,“ povedal Otčenáš.

Martin Otčenáš na strelnici v šprinte mužov na... Foto: TASR, Michal Svítok
Taliansko SR Biatlon MS šprint 10km muži Otčenáš Martin Otčenáš na strelnici v šprinte mužov na 10 kilometrov počas biatlonových MS v Anterselve.

Jeho krajan Šimon Bartko s dvoma streleckými chybami skončil na 43. mieste (+2:01,3) a tiež postúpil do stíhačky. Tretí Slovák Tomáš Hasilla s piatimi chybnými výstrelmi finišoval na 94. pozícii (+4:13,6).

„V tejto nadmorskej výške je to ťažké, ale som rád, že to dopadlo aspoň tak, ako to dopadlo. Trochu som sa toho obával, lebo som mal problémy s hrdlom, no až na posledné kolo sa mi bežalo dobre. Samozrejme, boli by lepšie dve nuly, no dve chyby sú na mňa celkom dobré, takže som rád, že to dopadlo aspoň takto,“ povedal Bartko, ktorý si o jedno miesto vylepšil najlepší individuálny výkon kariéry v SP či MS zo 44. priečky vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke.

S výkonom svojich zverencov bol spokojný aj tréner Tomáš Kos.

„Myslím si, že to boli naše najlepšie preteky v sezóne, vždy sme si prijali, aby to takto dopadlo. Sme za to radi a je to taký odrazový mostík do zajtrajšej stíhačky. Potom nás čaká ešte zopár pretekov, myslím si, že aspoň časť reprezentácie je v pohode a môže to byť dobré,“ dodal.

Manželka a trénerka v jednej osobe

Z úspechu Martina Otčenáša mala veľkú radosť jeho manželka a trénerka v jednej osobe Natalija. Trináste miesto v sobotňajšom šprinte však nepovažuje za senzáciu, naopak dobrý výsledok na MS v Anterselve skôr očakávala.

Bývalá ruská a ukrajinská reprezentantka trénuje svojho manžela s ročnou prestávkou od roku 2017 a preto veľmi dobre vie, čo dokáže. Kým na tréningu to fungovalo, v pretekoch sa v prebiehajúcom ročníku nedokázal výraznejšie presadiť. Formu si však načasoval na najlepší moment.

„Jeho dnešný výsledok pre mňa nie je senzácia. Chcela som a očakávala som, že strelí dve nuly, pretože sme na tom pracovali a boli sme tak nastavení. Doteraz sa nám nedarilo tak, ako by sme chceli. Navyše sa ani fyzicky necítil dobre, chvalabohu že nám to vyšlo práve na majstrovstvách sveta, na ktoré sme sa zamerali,“ povedala.

Pred najlepším výkonom v sezóne a najvyšším umiestnením v SP či MS v kariére nemusela manžela nejako zvlášť motivovať. „Vôbec nie. Motivácia boli samotné majstrovstvá sveta, musel ukázať, čo dokáže. Potreboval výsledok, jednoducho sa nedá stále mať nejaké 80. miesta, to už potom nikoho nebaví.“

MS v biatlone 2020

Šprint mužov na 10 km: 1. Alexander Loginov (Rus.) 22:48,1 min. (0), 2. Quentin Fillon Maillet +6,5 (1), 3. Martin Fourcade (obaja Fr.) +19,5 (0), 4. Tarjei Bö +22,5 (0), 5. Johannes Thingnes Bö (obaja Nór.) +23,9 (1), 6. Emilien Jacquelin (Fr.) +29,8 (1), 7. Arnd Peiffer +39,7 (0), 8. Philipp Horn (obaja Nem.) +44,4 (2), 9. Felix Leitner (Rak.) +52,1 (0), 10. Dimitrij Pidrušnyj (Ukr.) +56,4 (1), … 13. Martin OTČENÁŠ +1:11,2 min. (0), 43. Šimon BARTKO +2:01,3 (2), 94. Tomáš HASILLA (všetci SR) +4:13,6 (5)

poradie v SP (po 14 z 24 pretekov): 1. M. Fourcade 649 bodov, 2. Fillon Maillet 585, 3. J. T. Bö 522, 4. T. Bö 504, 5. Simon Desthieux (Fr.) 502, 6. Loginov 496, … 65. OTČENÁŠ 60

poradie v šprinte (6/9): 1. M. Fourcade 268, 2. Loginov 251, 3. Fillon Maillet 234, 4. T. Bö 219, 5. Desthieux 216, 6. J.T. Bö 203, … 50. OTČENÁŠ 28