Vlhovej rozprávkový deň otvorili lieky, uzavreli slzy

14.01.2020 05:00

Ak mávate predstavy o tom, ako to asi vyzerá v stredisku Svetového pohára v alpskom lyžovaní, Flachau od nich rozhodne nie je ďaleko.

Najlukratívnejší slalom

Jedna z mnohých malých dedín v regióne Salzbursko ponúka najlepším lyžiarkam sveta krásne a kvalitné podmienky. Flachau, rodisko rakúskej legendy Hermanna Maiera, je vsadené medzi dva lyžiarske svahy jedného z najvychýrenejších stredísk v Európe Ski Amadé.

Pod jedným z nich v pondelok Petra Vlhová absolvovala tradičný žreb štartových čísel pred očami množstva slovenských i rakúskych priaznivcov.

VIDEO: Pozrite si, čo povedala Vlhová pred pretekmi o podmienkach v Rakúsku, aj o finančných odmenách.

Na vrchole druhého ju v utorok (prvé kolo o 18.00, druhé o 20.45, RTVS) čaká boj vo finančne najlukratívnejšom slalome prebiehajúceho ročníka.

Víťazka si domov odnesie viac ako 70-tisíc eur pred zdanením. Parádna odmena je však v tuhom boji proti Mikaele Shiffrinovej až druhoradá.

Ani nie trojtisícová obec s nádhernými drevenicami vlani videla ich súboj na ostrie noža. Američanka vyhrala prvé kolo, ale Slovenka v druhom predviedla na zasneženej trati famóznu jazdu.

Dostala Shiffrinovú pod tlak. A rodáčka z Colorada ho neustála. Hneď v úvode spravila chybu, po nej prišli ďalšie. A zrodilo sa pamätné víťazstvo Vlhovej o pätnásť stotín sekundy.

Petra Vlhová (vpravo) pózuje v pondelok večer...
Petra Vlhová (vpravo) pózuje v pondelok večer vo Flachau s Mikaelou Shiffrinovou. Autor: TASR, Martin Baumann

„Tento triumf je skvelý, ale vo Flachau to bolo podľa mňa ešte lepšie,“ vravel po ostatnom slalome sezóny Vlhovej brat Boris.

Magoniho proroctvo

V Záhrebe jeho mladšia sestra vyhrala nad Shiffrinovou o 1,31 sekundy, tretia Katharina Liensbergerová stratila ešte o dve sekundy viac.

Oba triumfy jej už navždy budú pripomínať atypické predmety. Krištáľová koruna pre Snežnú kráľovnú z chorvátskej metropoly a víťazný stĺp neďaleko cieľa vo Flachau.

Po Veronike Velez-Zuzulovej – pred tromi rokmi tam v priebehu štyroch dní dvakrát vyhrala – a ďalších pretekárkach tam tento rok nájdete aj pamiatku na lanský Vlhovej triumf. Zrodil sa z obrovskej eufórie a sebazaprenia.

„Je to najlepší deň môjho života. A to aj napriek tomu, že môj tím sa rozpadáva. V Záhrebe bol v nemocnici môj brat, teraz zasa mamina,“ vravela vtedy Vlhová tichým hlasom v miestnej telocvični.

Športová časť školského areálu je miestom, kde nájdu útočisko desiatky zástupcov médií i tri najlepšie pretekárky, ktoré musia absolvovať obligátnu tlačovú konferenciu.

Posadia sa na provizórne pódium oproti rebrinám a spod basketbalového koša odpovedajú na rôzne otázky vo viacerých jazykoch.

Reportáž z vlaňajších pretekov vo Flachau.

„Neviem, či som plakala niekedy viac. Mám v sebe veľa liekov. Dokonca sme zvažovali aj možnosť, že nebudem štartovať. Bojím sa o svoje zdravie, je to to najcennejšie, čo mám. Telo to však nejako zvládlo,“ doplnila chorá Vlhová.

Dlho to nevyzeralo, že by to mohol byť jeden z najpamätnejších dní v kariére šikovnej Liptáčky. Skôr sa schyľovalo k tradičnému slalomovému scenáru. Shiffrinová prvá. Vlhová druhá. A zvyšok štartového poľa vzdialený sekundu či dve.

"Pred druhou jazdou som bol trochu v strese, lebo v strede trate urobila Petra nejaké chyby. Vieme, že Mikaela je perfektná. Videli sme, že to neplatí vždy. Začiatok mala pomalší ako zvyčajne.

A po prvej chybe, ktorú som videl z trate, som do vysielačky chlapcom v tíme povedal: Zrejme to bude náš deň. Vyplnilo sa to," usmieval sa hlavný tréner Livio Magoni.

Keď sa po tradičnej fotografii na pódiu s celým Vlha tímom v modro-bielych bundách pobral do mixzóny, neuniklo to pozornosti slovenských fanúšikov.

Taliansky kouč počúval skandovanie svojho krstného mena. Mával desiatkam priaznivcov a tí mu na oplátku adresovali hlasný odkaz: „Livio, Livio, ty si náš!“

„Prelomy rokov sú veľmi náročné. Prežívame najlepšie obdobie kariéry. Musíme však zostať nohami na zemi a na nastolenej ceste,“ vystríhal Magoni.

Vlhovej krádež

Podarilo sa, hoci odkedy sa vo Flachau predstavila naposledy, zmenilo sa viacero vecí. Nie však Vlhovej chuť víťaziť a hatiť Shiffrinovej suverenitu v najtočivejšej disciplíne.

Po náročnom lete, operácii nosnej prepážky, viacerých pádoch i vypadnutiach v Levi a naposledy v stredisku Altenmarkt-Zauchensee je azda ešte silnejší.

V utorňajších nočných pretekoch má na dosah ďalší výrazný míľnik v kariére. V pretekoch Svetového pohára sa tešila z víťazstva jedenásťkrát v jedenástich rôznych strediskách. Flachau sa môže stať prvým, kde slovenská hymna na počesť Vlhovej zaznie druhý raz.

Vyhrať je náročné, obhájiť ešte ťažšie. Obzvlášť pri podmienkach, ktoré medzi oboma súperkami panujú. Shiffrinová sa určite bude chcieť Vlhovej revanšovať za historicky najvyššiu prehru vo svojej slalomovej ére.

Úlohu zohrajú aj predčasný koniec oboch lyžiarok v nedeľňajšej alpskej kombinácii či taktika Vlhovej tímu. Kouč Magoni sa otvorene priznal, že sleduje a natáča Shiffrinovej tréningy. „Je to krádež,“ hnevala sa Shiffrinová.

Tou by sa dalo označiť aj vlaňajšie víťazstvo Vlhovej. Dopustí Američanka ďalšiu?


Kalendár Svetového pohára zjazdárok

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie P. Vlhovej
26. októbra Sölden – obrovský slalom 14.
23. novembra Levi – slalom DNF
30. novembra Killington – obrovský slalom 6.
1. decembra Killington – slalom 2.
6. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
7. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
8. decembra Lake Louise – super G Neštartovala
14. decembra St. Moritz – super G Neštartovala
15. decembra St. Moritz – paralelný slalom 1.
17. decembra Courchevel – obrovský slalom 4.
21. decembra Val d´Isere – zjazd Zrušené
22. decembra Val d´Isere – alpská kombinácia Zrušené
28. decembra Lienz – obrovský slalom 5.
29. decembra Lienz – slalom 2.
4. januára Záhreb – slalom 1.
11. januára Altenmarkt-Zauchensee – zjazd nenastúpila
12. januára Altenmarkt-Zauchensee – alpská kombinácia vypadla
14. januára Flachau – slalom 1.
18. januára Sestriere – obrovský slalom 1.
19. januára Sestriere – paralelný obrovský slalom  
25. januára Bansko – zjazd  
26. januára Bansko – super G  
1. februára Rosa Chutor – zjazd  
2. februára Rosa Chutor – super G  
8. februára Garmisch Partenkirchen – zjazd  
9. februára Garmisch Partenkirchen – super G  
15. februára Maribor – obrovský slalom  
16 februára Maribor – slalom  
22. februára Crans Montana – zjazd  
23. februára Crans Montana – alpská kombinácia  
29. februára La Thuile – super G  
1. marca La Thuile – alpská kombinácia  
7. marca Ofterschwang – obrovský slalom  
8. marca Ofterschwang – slalom  
12. marca Are – paralelný slalom  
13. marca Are – obrovský slalom  
14. marca Are – slalom  
18. marca Cortina d´Ampezzo – zjazd  
19. marca Cortina d´Ampezzo – super G  
20. marca Cortina d´Ampezzo – tímové preteky  
21. marca Cortina d´Ampezzo – slalom  
22. marca Cortina d´Ampezzo – obrovský slalom  

Celkové poradie SP (po 17 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 946 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 713, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 665, 4. Wendy Holdenerová 467, 5. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 405, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 373

Poradie v hodnotení slalomu (5 z 9): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 440 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 360, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 235, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 231, 5. Wendy Holdenerová a Michelle Gisinová (obe Švaj.) – obe po 180

Poradie obrovského slalomu (5 z 9): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 375 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 314, 3. Marta Bassinová (Tal.) 264, 4. Petra Vlhová (SR) 253, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) 200, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199

Poradie zjazdu (2): 1. Ledecká 150, 2. Schmidhoferová 136, 3. Suterová 125, 4. Shiffrinová 106, 5. Rebensburgo­vá 79,

Poradie v super-G (1): 1. Rebensburgová 126, 2. Brignoneová 116, 3. Goggiová a Suterová 100, 5. Nicol Delagová (Tal.) 87, 6. Shiffrinová 86

Poradie paralelného slalomu (po 1 z 3): 1. VLHOVÁ 100, 2. Swennová-Larssonová 80, 3. Gritschová 60, 4. Hrovatová 50, 5. St-Germainová 45, 6. Brignoneová 40

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#SP v slalome #Petra Vlhová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku