Životný výkon? Vlhová sa vrátila do boja o titul

, 04.01.2020 13:09, aktualizované: 19:09
Vlhová,
Mikaela Shiffrinová sa pozerá na slalomovú kráľovnú Záhrebu Petru Vlhovú. Autor: ,

Prvý ženský slalom Svetového pohára v novom roku 2020 má slovenskú víťazku. Petra Vlhová v chorvátskom Záhrebe triumfovala v súčte oboch kôl s náskokom 1,31 sekundy pred svojou veľkou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila s odstupom priepastných 3,49 s na slovenskú víťazku Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

"Ani neviem, čo mám povedať. Dnes som sa cítila veľmi dobre. Konečne sa mi podarili dve jazdy bez väčších chýb. Je to pre mňa veľmi dôležité, pretože dosť často som bola druhá a dnes som konečne vyhrala.

Tento triumf venujem servismanovi Gigimu (Pierluigi Parravicini), ktorý sa v predchádzajúcich dňoch zranil.

V druhom kole som šla ešte rýchlejšie ako v prvom, lebo Mika zajazdila tiež veľmi dobre. Mám z dneška veľkú radosť," povedala Petra Vlhová v cieli do mikrofónu organizátorov.

Petra
		Vlhová oslavovala v Záhrebe aj
		so...
Petra
		Vlhová si po víťazstve dopriala šampanské.
+17Mikaela Shiffrinová sa
		pozerá na
		slalomovú...

"Cítim sa úžasne, konečne som vyhrala a konečne som zdolala Mikaelu. Aj keď veľa ľudí neverí, že sa ju dá zdolať, tak sa to dá a aj o vyše sekundu. Dnes som sa cítila od rána úžasne a vyšli mi obe jazdy, najmä tá druhá.

Robila som, čo mi povedal tréner, že nemám pozerať na náskok 1,16 s a ísť naplno. Teší ma, že je tu toľko Slovákov, mám tu priateľa a rodinu a je super pred nimi vyhrať.

Veľmi sa teším, vždy bol môj sen vyhrať v Záhrebe a vo Flachau, pretože tieto slalomy sú také špeciálne. Som rada, že sa mi to dnes podarilo," povedala pre RTVS Vlhová.

Petra Vlhová v Záhrebe dovŕšila tridsiatku pódiových umiestnení v pretekoch Svetového pohára v kariére. Doteraz nazbierala 11 víťazstiev, jedenásť druhých a osem tretích miest. Rovnako dosiahla šieste víťazstvo v slalome a celkovo dvadsiate pódium v najtočivejšej disciplíne.

V Záhrebe bola 24-ročná Liptáčka predtým dvakrát druhá – v januári 2017 za krajankou Veronikou Velez Zuzulovou, o dva roky neskôr za Shiffrinovou. Petra Vlhová v sobotu dosiahla jedenáste víťazstvo v jedenástom dejisku Svetového pohára a stále platí, že nikde nevyhrala dvakrát.

V Záhrebe bola 24-ročná Liptáčka predtým dvakrát druhá – v januári 2017 za krajankou Veronikou Velez Zuzulovou, o dva roky neskôr za Shiffrinovou. Petra Vlhová v sobotu dosiahla jedenáste víťazstvo v jedenástom dejisku Svetového pohára a stále platí, že nikde nevyhrala dvakrát.

Petra Vlhová v úvode druhého kola zvýšila náskok pred Shiffrinovou a aj keď na druhom medzičase sa jej odstup od Američanky trochu znížil, Slovenka v dolnej časti trate potom zvyšovala. Slovenka rovnako ako v prvom aj v druhom kole dosiahla najlepší čas spomedzi všetkých pretekárok.

V prvom kole sa Vlhová predstavila so štartovým číslom jeden a na trati previedla kvalitný výkon. Najmä v strmých častiach získala na svoje konkurentky cenné stotinky a najmä vydržala vysokom tempe až do cieľa.

Slalom v Záhrebe je najdlhší ženský vo Svetovom pohári a zriedka sa tam jazdia kolá pod jednu minútu. Vlhovej sa to podarilo s výraznou rezervou a k jej času 57,25 sa súperky ani len nepriblížili.

Jedna za druhou výrazne zaostávali za Slovenkou už na druhom medzičase a ich odstup od líderky sa potom ešte zvyšoval. Platilo to aj v prípade hlavnej favoritky Shiffrinovej, ktorá síce na prvom medzičase strácala len 7 stotín sekundy, no potom sa nevyhla chybe.

Na druhom medzičase bola už osem desatín za Vlhovou a v cieli sa pri jej mene objavilo šokujúcu vysoké červené číslo 1,18 s.

„Bola som rada, že sa mi konečne podarilo dať jazdu na hrane rizika. Opakujem však, že fantastické to nebolo a dôležité bude najmä druhé kolo,“ podotkla po prvej jazde v Záhrebe Vlhová.

Svetový pohár, Záhreb

Slalom žien – 1.+2. kolo: 1. Petra Vlhová (SR) 1:57,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,49, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +3,60, 5. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +3,62, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,79

Celkové poradie v SP (po 13 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 826 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 513, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 451, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 301, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 287

Poradie v hodnotení slalomu v SP (po 4 z 9 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 380 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 260, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) 186, 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 155, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 151, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 142

Hlasy z tlačovej konferencie

Petra Vlhová (SR, 1. miesto):"S čís­lom jeden je to vždy výhoda neporušenej trate a to som v prvom kole využila. Pomohlo mi, že som mala vyše sekundový náskok pred druhým kolom. Zostala som v pokoji, lebo som vedela, že mám ten veľký náskok. Či to boli najlepšie jazdy v mojom živote? Neviem, či najlepšie, ale jedny z najlepších áno. Som šťastná. V Killingtone to bol veľký rozdiel medzi Mikaelou a mnou, ale odvtedy sa to trochu posunulo. Ak dokážem zajazdiť dobre v oboch kolách, môžem jej konkurovať. Dúfam, že o slalomovom titule v tejto sezóne Svetového pohára ešte nie je rozhodnuté. Urobím všetko v zostávajúcich piatich slalomoch, aby som to Mikaele ešte sťažila.

Mikaela Shiffrinová (USA, 2. miesto): „Petra dnes odviedla výbornú robotu v oboch kolách. Lepšie sa prispôsobila tejto trati ako ja. Ak by som neurobila chybu v prvom kole, priblížila by som sa k nej, ale ona bola dnes lepšia v oboch jazdách. Pád na nedávnom tréningu a jeho prípadné následky som počas pretekov nepociťovala, určite to neovplyvnilo výsledok. Dnes som potrebovala na víťazstvo šťastie, ale Petra chybu neurobila. Predviedla vysoký stupeň lyžovania. Mala by som byť nahnevaná z toho, že som takto prehrala. Keď som však videla Petru v druhom kole, videla som, že dnes vyhrala zaslúžene. Páčilo sa mi ako lyžovala. Myslím si, že boj o slalomový titul vo Svetovom pohári bude v tejto sezóne ešte tvrdý. Mám náskok, ale ešte nič nie je rozhodnuté.“

Katharina Liensbergerová (Rak., 3. miesto): „Lyžovať dobre na kopci Sljeme nad Záhrebom si vyžaduje veľké úsilie a jazdu na limite, je to veľmi ťažký slalom vo výbornej atmosfére. Rada sa sem vraciam. Som veľmi šťastná, ale zároveň musím povedať, že Petra a Mikaela sú momentálne v takej fazóne, že sa len veľmi ťažko dajú zdolať. Netvrdím, že sú neporaziteľné, ale dnes na tomto kopci dominovali pred ostatnými.“


Kalendár Svetového pohára zjazdárok

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie P. Vlhovej
26. októbra Sölden – obrovský slalom 14.
23. novembra Levi – slalom DNF
30. novembra Killington – obrovský slalom 6.
1. decembra Killington – slalom 2.
6. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
7. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
8. decembra Lake Louise – super G Neštartovala
14. decembra St. Moritz – super G Neštartovala
15. decembra St. Moritz – paralelný slalom 1.
17. decembra Courchevel – obrovský slalom 4.
21. decembra Val d´Isere – zjazd Zrušené
22. decembra Val d´Isere – alpská kombinácia Zrušené
28. decembra Lienz – obrovský slalom 5.
29. decembra Lienz – slalom 2.
4. januára Záhreb – slalom 1.
11. januára Altenmarkt-Zauchensee – zjazd nenastúpila
12. januára Altenmarkt-Zauchensee – alpská kombinácia vypadla
14. januára Flachau – slalom 1.
18. januára Sestriere – obrovský slalom 1.
19. januára Sestriere – paralelný obrovský slalom  
25. januára Bansko – zjazd  
26. januára Bansko – super G  
1. februára Rosa Chutor – zjazd  
2. februára Rosa Chutor – super G  
8. februára Garmisch Partenkirchen – zjazd  
9. februára Garmisch Partenkirchen – super G  
15. februára Maribor – obrovský slalom  
16 februára Maribor – slalom  
22. februára Crans Montana – zjazd  
23. februára Crans Montana – alpská kombinácia  
29. februára La Thuile – super G  
1. marca La Thuile – alpská kombinácia  
7. marca Ofterschwang – obrovský slalom  
8. marca Ofterschwang – slalom  
12. marca Are – paralelný slalom  
13. marca Are – obrovský slalom  
14. marca Are – slalom  
18. marca Cortina d´Ampezzo – zjazd  
19. marca Cortina d´Ampezzo – super G  
20. marca Cortina d´Ampezzo – tímové preteky  
21. marca Cortina d´Ampezzo – slalom  
22. marca Cortina d´Ampezzo – obrovský slalom  

Celkové poradie SP (po 17 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 946 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 713, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 665, 4. Wendy Holdenerová 467, 5. Michelle Gisinová (obe Švaj.) 405, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 373

Poradie v hodnotení slalomu (5 z 9): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 440 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 360, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 235, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) 231, 5. Wendy Holdenerová a Michelle Gisinová (obe Švaj.) – obe po 180

Poradie obrovského slalomu (5 z 9): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 375 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 314, 3. Marta Bassinová (Tal.) 264, 4. Petra Vlhová (SR) 253, 5. Alice Robinsonová (N. Zél.) 200, 6. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) 199

Poradie zjazdu (2): 1. Ledecká 150, 2. Schmidhoferová 136, 3. Suterová 125, 4. Shiffrinová 106, 5. Rebensburgo­vá 79,

Poradie v super-G (1): 1. Rebensburgová 126, 2. Brignoneová 116, 3. Goggiová a Suterová 100, 5. Nicol Delagová (Tal.) 87, 6. Shiffrinová 86

Poradie paralelného slalomu (po 1 z 3): 1. VLHOVÁ 100, 2. Swennová-Larssonová 80, 3. Gritschová 60, 4. Hrovatová 50, 5. St-Germainová 45, 6. Brignoneová 40

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#SP v slalome #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku