Štvrtá etapa Tour de Ski pre Boľšunova, Koristek na 68. mieste

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov suverénne dominoval v stredajšej 4. etape Tour de Ski.

01.01.2020 14:12
Switzerland Tour de Ski Foto: ,
Medzi ženami triumfovala Nórka Ingvild Flugstad Östbergová (na snímke vzadu).

V cieli stíhacích pretekov na 15 km klasicky v talianskom Dobiaccu mal k dobru 13,7 sekundy pred svojim krajanom Sergejom Usťugovom. Tretí skončil s mankom 24,8 sekundy Fín Iivo Niskanen.

Na trať vyrazil ako prvý Usťugov s náskokom 27 sekúnd, no lepší klasik Boľšunov od úvodu nastolil vysoké tempo a do čela potiahol aj Švéda Calleho Halfvarssona. Dvojica dobehla lídra na piatom kilometri. Na medzičase na 8,8 km mal už Boľšunov päťsekundový náskok a mieril za suverénnym víťazstvom.

Medzitým vzadu vyvíjal zvýšenú snahu hlavne úradujúci majster sveta v skiatlone Nór Sjur Röthe a z jeho práce ťažil najviac Iivo Niskanen. Fín sa napokon posunul z jedenásteho miesta na štarte na tretí stupienok.

Medzi najväčších skokanov dňa patril aj Nór Martin Nyenget, ktorý odštartoval z 28. priečky a dobehol štrnásty. Slovenský reprezentant Ján Koristek obsadil 68. priečku so stratou 6:42 min na víťaza, oproti štartu sa zhoršil o desať miest.

Tesný súboj Nóriek

Nórska bežkyňa na lyžiach Ingvild Flugstad Östbergová triumfovala v novoročnej 4. etape Tour de Ski, ktorou bola v talianskom Dobbiacu stíhačka na 10 km klasickou technikou. V cieľovej rovinke tesne zdolala svoju krajanku Therese Johaugovú a pripravila jej vôbec prvú prehru v sezóne na dištančných tratiach.

Tretia skončila s odstupom 27,2 sekundy ďalšia Nórka Heidi Wengová, ktorá bola najrýchlejšia v šprinte štvorčlennej skupiny.

Prvé dve ženy stredajších pretekov mali na štarte pred súperkami desaťsekundový náskok a držali sa celý čas spolu. Johaugová sa na poslednom stúpaní pred nájazdom na štadión pokúsila odpútať od súperky, no obhajkyňa celkového prvenstva z vlaňajška Östbergová sa nezlomila a v úplnom závere ukázala svoje lepšie šprintérske kvality a vyhrala s náskokom štyroch desatín sekundy. Johaugová ale zostala na čele celkovej klasifikácie Tour.

Po dni voľna podujatie pokračuje záverečnými troma etapami v talianskom Val di Fiemmme. V piatok sú na programe preteky s hromadným štartom klasickou technikou, ženy pôjdu 10 km a muži 15 km.

4. etapa Tour de Ski

muži – stíhacie preteky na 15 km klasicky: 1. Alexander Boľšunov (Rus.) 38:14,9 min, 2. Sergej Usťugov (Rus.) +13,7 s, 3. Iivo Niskanen (Fín.) +24,8, 4. Arťom Maľcev (Rus.) +29,2, 5. Calle Halfvarsson (Švéd.) +29,6, 6. Sjur Röthe (Nór.) +29,8, 7. Hans Christer Holund (Nór.) +30,7, 8. Lucas Bögl (Nem.) +47,9, 9. Ivan Jakimuškin (Rus.) +55,9, 10. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) +57,2,… 68. Ján KORISTEK (SR) +6:42,0 min

ženy – stíhacie preteky na 10 km klasicky: 1. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) 26:51,5 min, 2. Therese Johaugová (Nór.) +0,4 s, 3. Heidi Wengová (Nór.) +27,2, 4. Natalia Neprjajevová (Rus.) +27,3, 5. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +27,7, 6. Ebba Anderssonová (Švéd.) +28,1, 7. Anamarija Lapičová (Slovin.) +1:29,4 min, 8. Teresa Stadloberová (Rak.) +1:29,8, 9. Katharina Hennigová (Nem.) +1:30,1, 10. Charlotte Kallová (Švéd.) +1:30,6

poradie v Tour de Ski po 4. etape: 1. Johaugová 1:22:05 h, 2. Östbergová +22, 3. Neprjajevová +22, 4. H. Wengová +38, 5. Jacobsenová +50, 6. Anderssonová +51

poradie v SP: 1. Johaugová 695 b., 2. H. Wengová 536, 3. Jessica Digginsová (USA) 437, 4. Jacobsenová 395, 5. Sadie Bjornsenová (USA) 370, 6. Neprjajevová 351