Procházková bola na štartovacej listine prvých pretekov. Na trať nevyrazila

Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová suverénnym spôsobom zvíťazila v úvodnej etape Tour de Ski, ktorou boli preteky s hromadným štartom vo švajčiarskom stredisku Lenzerheide. V cieli mala náskok 12,3 sekundy pred krajankou Heidi Wengovou. Tretia dobehla Švédka Ebba Anderssonová. Slovenská reprezentantka Alena Procházková bola v štartovnej listine, no do pretekov napokon nevyrazila.

28.12.2019 13:35 , aktualizované: 16:33
Alena Procházková. Foto: ,
Alena Procházková nevyrazila do úvodnej etapy Tour de Ski.

Organizátori etapového podujatia pripravili pre nový ročník novinku, vôbec premiérovo odštartovala Tour de Ski pretekmi s hromadným štartom. Na trati boli podľa vzoru cyklistiky dva prejazdy, kde sa dali získať body do špeciálnej súťaže, teda nie do Svetového pohára, ani do celkového poradia Tour de Ski.

Johaugová od začiatku udávala tempo a pred prvým bodovaným prejazdom ešte zvýšila rýchlosť. Na štvrtom kilometri už bola osamotená a držala si náskok pred súperkami približne desať sekúnd. Druhá Wengová zdolala Švédku Anderssonovú až v cieľovej rovinke.

Na 15 km trati mužov triumfoval ruský bežec Sergej Usťugov. Pred vedúcim mužom Svetového pohára Johannesom Kläbom z Nórska mal v cieli náskok štyri sekundy. Tretí skončil ďalší Rus Alexander Boľšunov.

Pre šiesteho muža priebežného poradia Svetového pohára to bolo premiérové prvenstvo v sezóne, no už ôsme na Tour de Ski. Slovák Ján Koristek obsadil 67. miesto s odstupom 1:38,5 min.

Preteky mali úplne iný priebeh ako ženské. Všetci bežci išli pohromade až dve tretiny trate. Na 10 km sa pokúsil zvýšiť tempo Boľšunov, no ostatní favoriti jeho náskok zlikvidovali. Takmer vzápätí na 12 km zaútočil Usťugov a na jeho pokus nórska reprezentácia zareagovala už neskoro. Kläbo mohutne finišoval, no stačilo to len na tesné druhé miesto pred Boľšunovom.

Tour de Ski, 1. etapa

Preteky s hromadným štartom voľnou technikou (10 km): 1. Therese Johaugová 28:12,1 min, 2. Heidi Wengová (obe Nór.) +12,3 s, 3. Ebba Anderssonová (Švéd.) +12,9, 4. Ingvild Flugstad Östbergová +13,1, 5. Astrid Jacobsenová (obe Nór.) +24,1, 6. Natalia Nepriajevová (Rus.) +40,1, 7. Tiril Wengová (Nór.) +40,6, 8. Moa Lundgrenová +41,3, 9. Charlotte Kallaová (obe Švéd.), 10. Kerttu Niskanenová (Fín.) +42,0

Poradie SP (po 8 z 35 súťaží): 1. Therese Johaugová 591 b., 2. Heidi Wengová 442, 3. Jessica Digginsová (USA) 347, 4. Astrid Jacobsenová 309, 5. Sadie Bjornsenová (USA) 281, 6. Krista Parmakoskiová (Fín.) 276.

Poradie SP v diaľkových pretekoch (po 5 z 21 súťaží): 1. Therese Johaugová 380 b., 2. Heidi Wengová 282, 3. Jessica Digginsová 229, 4. Krista Parmakoskiová 165, 5. Astrid Jacobsenová 163, 6. Teresa Stadloberová (Rak.) 156.

muži (15 km): 1. Sergej Usťugov (Rus.) 33:19,1 min, 2. Johannes Kläbo (Nór.) +4,0 s, 3. Alexander Boľšunov (Rus.) +4,0, 4. Emil Iversen +7,2, 5. Martin Nyenget (obaja Nór.) +8,6, 6. Dario Cologna (Švajč.) 8,7, 7. Hans Christer Holund +8,8, 8. Jan Jenssen +8,9, 9. Sjur Röthe +9,0, 10. Simen Krüger (všetci Nór.) +10,0,… 67. Ján KORISTEK (SR) +1:38,5

Poradie SP (po 8 z 35 súťaží): 1. Johannes Hoesflot Kläbo 566 b., 2. Emil Iversen 488, 3. Alexander Boľšunov 429, 4. Iivo Niskanen (Fín.) 364, 5. Hans Christer Holund 308, 6. Sergej Usťugov 276.

Poradie SP v diaľkových pretekoch (po 5 z 21 súťaží): 1. Alexander Boľšunov 275 b., 2. Emil Iversen 267, 3. Hans Christer Holund 228, 4. Iivo Niskanen 226, 5. Sergej Usťugov 218, 6. Johannes Hoesflot Kläbo 216.

Viac na túto tému: #Alena Procházková #Tour de Ski #Therese Johaugová