Lyžovanie posúva od plienok na výslnie. Podľa vzoru Vlhovej

28.11.2019 17:44

Na marcovom vyvrcholení predchádzajúcej sezóny sa vtesnala medzi Mikaelu Shiffrinovú a Petru Vlhovú.

Pred mesiacom v Söldene šokovala lyžiarsky svet. Nechala za sebou plejádu hviezd – majsteriek sveta, víťaziek Svetového pohára i držiteliek malých glóbusov – a vyhrala úvodný obrovský slalom Svetového pohára 2019/2020.

Alice Robinsonová by nemala chýbať ani v sobotňajšom obrovskom slalome. V Killingtone si môže dať k osemnástym narodeninám ďalší krásny darček. Zabrániť jej v tom môže aj Vlhová, s ktorou má supertalent z Nového Zélandu veľa spoločného.

Petra Vlhová po 2. kole slalomu v Levi.
Petra Vlhová po 2. kole slalomu v Levi. Autor: Reuters, LEHTIKUVA

„Vlhová mala v predošlej sezóne výhodu. Nikto od nej neočakával veľké triumfy nad Shiffrinovou. Pomohlo jej to. V rovnakej pozícii je momentálne Robinsonová. A Sölden ukázal, že jej súťaženie bez tlaku svedčí,“ zamýšľa sa novinár New Zealand Herald Chris Rattue.

Vzorná žiačka

Robinsonová zatiaľ nie je pod priveľkým tlakom či drobnohľadom. Na Novom Zélande je v tieni ragby. Pre krajanov je len okrajovým rozptýlením, rovnako ako šport, ktorému sa venuje.

„Máme tu veľké kopce, ale lyžovanie je v plienkach. Môžeme ho sledovať maximálne raz za štyri roky na olympiáde. Robinsonová to môže zmeniť. Musia však prísť výsledky. Tie dosahujú pravidelne okrem Vlhovej aj Peter Sagan či kedysi Dominik Hrbatý. Predpokladám, že aj oni rozpútali ošiaľ,“ vymenúva slovenské hviezdy Matt Brown z Radio Sport New Zealand.

Robinsonová si podľa neho zo života nerobí ťažkú hlavu. Je veselým typom človeka. Rada žartuje a uvoľňuje atmosféru okolo seba. Keď však prídu povinnosti – na lyžiach či v školskej lavici – z pohoďáčky sa stáva pracant.

Senzačná víťazka prvých pretekov novej sezóny...
Senzačná víťazka prvých pretekov novej sezóny Svetového pohára Alice Robinsonová. Autor: SITA/AP, Marco Trovati

„Alice stále chodí do školy, takže sa popri domácich úlohách dokáže sústrediť aj na lyžovanie. Z toho, čo som počul, to v lavici nefláka. Je vzornou lyžiarkou i študentkou,“ ozrejmuje Rattue.

Robinsonová pochádza z nelyžiarskej rodiny. Na svahoch začínala neskôr, ako ostatné deti. Aj napriek niekoľkým zameškaným rokom reprezentovala Nový Zéland na lanskej olympiáde v Pjongčangu ako šestnásťročná. Je juniorskou majsterkou sveta v obrovskom slalome a má potenciál aj v super G či zjazde.

„Dvadsať rokov sme čakali na víťazstvo vo Svetovom pohári. Naposledy ho dosiahla Claudia Rieglerová. Robinsonová je po nej a Annelise Cobergerovej (získala striebro v slalome na ZOH 1992 v Albertville, pozn.) treťou lyžiarkou, ktorá sa presadila vo svetovom meradle. Platí však, že nikdy sme nemali takú mladú a úspešnú pretekárku ako Alice,“ porovnáva Brown.

Dieťa s entuziazmom

Až po čase sa ukázalo, že sedemnásťročná Novozélanďanka vyhrala v Söldene aj s pomliaždeným kolenom. Predpokladaná mesačná doba liečenia sa o týždeň skrátila. A tak Robinsonová zmenila plány – najbližší obrovský slalom v Killingtone nevynechá.

„Absolvovala som niekoľko tréningových dní v Colorade a nemala som žiadne opuchy ani bolesti. Môj stav sa zlepšil,“ odkazuje na instagrame. „Má v sebe veľa entuziazmu a to niekedy môže byť na škodu. Chce jazdiť všetko, ale to nejde. V podstate je stále dieťa, ktoré sa vyvíja. Nateraz by som jej odporučil zvoľniť,“ netají obavy Brown.

Predpokladá, že do boja o víťazstvo sa v Killingtone vráti aj Vlhová. „Nemôže mať smolu donekonečna,“ myslí si Rattue. Obaja novozélandskí novinári si myslia, že Robinsonová a Vlhová sú si podobné a rozdielne zároveň.

„Obe sú v porovnaní s veľmocami v nevýhode. Trénujú viac či menej samé, čo ich prácu sťažuje. O to väčšiu chuť však majú všetkým ukázať, že aj z lyžiarsky malej krajiny môže vzísť hviezda svetovej extratriedy,“ je presvedčený Rattue.

Alice Robinsonová, Mikaela Shiffrinová a Petra...
Alice Robinsonová, Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová po obrovskom slalome v Soldeu. Autor: Reuters, ALBERT GEA

Za najväčšiu favoritku víkendového klasického i obrovského slalomu označil Shiffrinovú. Domáci kopec i prehra v prvých pretekoch budú pre Američanku silnou motiváciou. „Konkurencia v obrovskom slalome je najväčšia v ženskom kolotoči. Vyhrať môže hneď niekoľko pretekárok,“ tvrdí Brown.

Aj Vlhová s Robinsonovou?

„Robinsonová vzala prechod z juniorskej do seniorskej kategórie útokom. Už teraz je schopná zdolať Shiffrinovú. Ide po ceste, ktorú v predošlej sezóne razila Vlhová. Pravidelne dostávala Američanku pod tlak a víťazila. Alice spoznáva chodník k výhram. Má potenciál túto nadvládu dvoch pretekárok rozbiť. Možno nie už v Killingtone, ale prečo nie už v tejto sezóne?“ pýta sa.


Kalendár Svetového pohára zjazdárok

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie P. Vlhovej
26. októbra Sölden – obrovský slalom 14.
23. novembra Levi – slalom DNF
30. novembra Killington – obrovský slalom 6.
1. decembra Killington – slalom 2.
6. decembra Lake Louise – zjazd  
7. decembra Lake Louise – zjazd  
8. decembra Lake Louise – super G  
14. decembra St. Moritz – super G  
15. decembra St. Moritz – paralelný slalom  
17. decembra Courchevel – obrovský slalom  
21. decembra Val d´Isere – zjazd  
22. decembra Val d´Isere – alpská kombinácia  
28. decembra Lienz – obrovský slalom  
29. decembra Lienz – slalom  
4. januára Záhreb – slalom  
11. januára Altenmarkt-Zauchensee – zjazd  
12. januára Altenmarkt-Zauchensee – alpská kombinácia  
14. januára Flachau – slalom  
18. januára Sestriere – obrovský slalom  
19. januára Sestriere – paralelný obrovský slalom  
25. januára Bansko – zjazd  
26. januára Bansko – super G  
1. februára Rosa Chutor – zjazd  
2. februára Rosa Chutor – super G  
8. februára Garmisch Partenkirchen – zjazd  
9. februára Garmisch Partenkirchen – super G  
15. februára Maribor – obrovský slalom  
16 februára Maribor – slalom  
22. februára Crans Montana – zjazd  
23. februára Crans Montana – alpská kombinácia  
29. februára La Thuile – super G  
1. marca La Thuile – alpská kombinácia  
7. marca Ofterschwang – obrovský slalom  
8. marca Ofterschwang – slalom  
12. marca Are – paralelný slalom  
13. marca Are – obrovský slalom  
14. marca Are – slalom  
18. marca Cortina d´Ampezzo – zjazd  
19. marca Cortina d´Ampezzo – super G  
20. marca Cortina d´Ampezzo – tímové preteky  
21. marca Cortina d´Ampezzo – slalom  
22. marca Cortina d´Ampezzo – obrovský slalom  

Celkové poradie SP (1): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 180 bodov, 2. Alice Robinsonová (N. Zél.) 100, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 96,… 25. Petra Vlhová (SR) 18.

Poradie v hodnotení slalomu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 100 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 80, 3. Katharina Truppeová (Rak.) 60

Poradie obrovského slalomu (1): 1. Robinsonová 100 bodov, 2. Shiffrinová 80, 3. Worleyová 60, 4. Holtmannová 50, 5. Brignoneová 45, 6. Tvibergová 40, 7. Gritschová 36, 8. Gutová-Behramiová 32, 9. Gisinová 29, 10. Siebenhoferová 26, … 14. Vlhová 18

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Alice Robinsonová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku