Vlhová nechcela štartovať: Bojujem s telom i hlavou

26.10.2019 16:48
Vlhová
Petra Vlhová obsadila v úvodných pretekoch novej sezóny Svetového pohára v rakúskom Söldene 14. miesto. Autor: ,

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová bola ešte dva týždne pred štartom Svetového pohára rozhodnutá, že po zdravotných komplikáciách nenastúpi na úvodný obrovský slalom. Napokon zmenila plány a v rakúskom Söldene vybojovala v sobotu aspoň osemnásť bodov za štrnástu priečku. O osemnásť viac než na začiatku predchádzajúceho ročníka, v ktorom ich nazbierala 1355.

Dvadsaťštyriročná Vlhová si od vlaňajšej diskvalifikácie zvykla aj v „obráku“ na najvyššie pozície, ale pre tréningový deficit tentoraz nemala priveľké oči. Kondičný výpadok sa na dlhej trati prejavil najmä v druhom kole, v ktorom sa prepadla o sedem priečok.

"Keď človek nevládze v strmine, urobí chyby, ktoré by ináč neurobil. Je to aj o technike, no najväčšia časť je kondička. Nemám takú silu, akú som mávala minulú sezónu, keď som išla naplno. Aj keď chcem urobiť nejaké veci, nepustí ma to.

Dalo sa ísť, ale ja som to nevyužila, teraz veľmi bojujem s mojím telom a mojou hlavou. Je tam veľmi veľa faktorov. Momentálne sa necítim najlepšie, nie som v ideálnej forme, ale nevyhováram sa na to. Musíme to zanalyzovať, vedeli sme, že to bude veľmi ťažké po tom všetkom, čo sa stalo," povedala Vlhová.

Petra Vlhová
		obsadila v úvodných
		pretekoch...
Petra Vlhová obsadila v
		úvodných
		pretekoch...
+9Petra Vlhová obsadila v
		úvodných
		pretekoch...

Aj keď už poznala výsledok, účasť na ľadovcovej ouvertúre neľutovala a v cieľových priestoroch pokračovala v hľadaní pozitív: "Snažím sa brať aspoň nejaké. Chcela som štartovať a dať do toho všetko. Na to, že dva týždne dozadu som bola rozhodnutá, že sem nepôjdem, mám aspoň nejaké body.

Som veľmi šťastná, že už sa to začalo, pred pretekmi som nemala najľahšie obdobie. Je to za mnou, stres už trošku opadol." S vyše mesačným odstupom sa rovnakého hesla držala aj pri hodnotení operácie nosných dutín:

"Vedela som, do čoho idem. Je ťažké hovoriť, či by bolo dobré to alebo to. Rozhodli sme sa takto a treba sa pozerať dopredu, už to aj tak nezmením. Dala som sa na to a idem bojovať. Cítim sa lepšie, nemusím každý týždeň riešiť, že mám nádchu a nemôžem trénovať.

Veľmi mi to pomohlo, uvidíme, ako sa to bude vyvíjať počas ročníka. Mnohým ľuďom pomohlo, že absolvovali túto operáciu."

Tento rok boli limity zrejmé, no slovenská reprezentantka prežila pomalší rozbeh tretíkrát za sebou. V predchádzajúcich dvoch prípadoch to z celkového pohľadu nebolo rozhodujúce, keďže už v nasledujúcej súťaži skončila na pódiu.

Slalom vo fínskom Levi je na programe 23. novembra, vďaka čomu má dosť času na dobiehanie zameškaného. Aj brat a manažér tímu Boris Vlha zdôraznil, že vlani v Söldene ju diskvalifikovali a vo februári sa stala majsterkou sveta. V tejto sezóne sa nekoná vrcholné podujatie, Vlhová sa môže sústrediť na boj v poradiach SP.

"Teraz máme približne mesiac do slalomu, je to dostatočný čas, aby som niečo nabrala na svaloch a kondičnej príprave. Uvidíme, ako pôjdu ďalšie týždne, budeme trénovať a koncentrovať sa na lyže. Vieme, kde je naša úroveň, že konkurencia je silná.

Treba sa len poučiť a budem sa snažiť robiť na sebe, aby to bolo čoraz lepšie. Budem len bojovať a keď to stále nebude dobré, naďalej budeme pracovať, aby to bolo opäť také ako v minulej sezóne," povedala Slovenka, ktorá sa už v nedeľu vráti do Milána.

Týždeň tam bude zaberať s kondičným trénerom, následne bude týždeň doma v Liptovskom Mikuláši a potom sa už presunie do okolia Levi, kde sa bude pripravovať na lyžiach.


Kalendár Svetového pohára zjazdárok

Dátum podujatia Miesto a disciplína Umiestnenie P. Vlhovej
26. októbra Sölden – obrovský slalom 14.
23. novembra Levi – slalom DNF
30. novembra Killington – obrovský slalom 6.
1. decembra Killington – slalom 2.
6. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
7. decembra Lake Louise – zjazd Neštartovala
8. decembra Lake Louise – super G  
14. decembra St. Moritz – super G  
15. decembra St. Moritz – paralelný slalom  
17. decembra Courchevel – obrovský slalom  
21. decembra Val d´Isere – zjazd  
22. decembra Val d´Isere – alpská kombinácia  
28. decembra Lienz – obrovský slalom  
29. decembra Lienz – slalom  
4. januára Záhreb – slalom  
11. januára Altenmarkt-Zauchensee – zjazd  
12. januára Altenmarkt-Zauchensee – alpská kombinácia  
14. januára Flachau – slalom  
18. januára Sestriere – obrovský slalom  
19. januára Sestriere – paralelný obrovský slalom  
25. januára Bansko – zjazd  
26. januára Bansko – super G  
1. februára Rosa Chutor – zjazd  
2. februára Rosa Chutor – super G  
8. februára Garmisch Partenkirchen – zjazd  
9. februára Garmisch Partenkirchen – super G  
15. februára Maribor – obrovský slalom  
16 februára Maribor – slalom  
22. februára Crans Montana – zjazd  
23. februára Crans Montana – alpská kombinácia  
29. februára La Thuile – super G  
1. marca La Thuile – alpská kombinácia  
7. marca Ofterschwang – obrovský slalom  
8. marca Ofterschwang – slalom  
12. marca Are – paralelný slalom  
13. marca Are – obrovský slalom  
14. marca Are – slalom  
18. marca Cortina d´Ampezzo – zjazd  
19. marca Cortina d´Ampezzo – super G  
20. marca Cortina d´Ampezzo – tímové preteky  
21. marca Cortina d´Ampezzo – slalom  
22. marca Cortina d´Ampezzo – obrovský slalom  

Celkové poradie SP (6): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 446, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) 176, 3. Ester Ledecká (ČR) 150, 4. Petra VLHOVÁ (SR) 138, 5. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 136, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 135.

Poradie v hodnotení slalomu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 100 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 80, 3. Katharina Truppeová (Rak.) 60

Poradie obrovského slalomu (1): 1. Robinsonová 100 bodov, 2. Shiffrinová 80, 3. Worleyová 60, 4. Holtmannová 50, 5. Brignoneová 45, 6. Tvibergová 40, 7. Gritschová 36, 8. Gutová-Behramiová 32, 9. Gisinová 29, 10. Siebenhoferová 26, … 14. Vlhová 18

Poradie zjazdu (2): 1. Ledecká 150, 2. Schmidhoferová 136, 3. Suterová 125, 4. Shiffrinová 106, 5. Rebensburgo­vá 79,

#Petra Vlhová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku