Slováci zlyhali. Hviezdny Fourcade na poslednej streľbe zahodil istú medailu

Nórski biatlonisti Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö získali zlatú medailu vo sobotňajších pretekoch štafiet mužov na 4 x 7,5 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. - 17. marca).

16.03.2019 18:54
Martin Otčenáš Foto: ,
Martin Otčenáš v cieli štafetových pretekov na MS v biatlone.

Na druhom mieste so stratou 38,1 s na víťazov skončili Nemci Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Pffeifer a Benedikt Doll. Bronzovú medailu si vybojovali Rusi Matvej Jelisejev, Nikita Poršnev, Dmitrij Malyško a Alexander Loginov, keď zaostali o 1:04,1 min za víťazným kvartetom.

Po prvom úseku boli vďaka dobrému výkonu Matveja Jelisejeva na čele pretekov Rusi. Taliani a Francúzi však zaostávali iba o necelú sekundu. Quentin Fillon-Maillet posunul francúzske kvarteto po druhom úseku na vedúcu pozíciu. Druhí Nóri strácali len 1,3 s. Tarjei Bö dokázal dostať nórsku štafetu pred poslednou odovzdávkou prvé miesto. Na delené druhé miesto klesli Francúzi, ktorí strácali rovnako ako Nemci 43,5 s na vedúcu štafetu.

Na poslednom úseku udržal líder celkového poradia Svetového pohára J. T. Bö nórsku štafetu na prvej pozícii. Na záverečnej položke sa Nemec Doll odpútal od Francúza Martina Fourcada, ktorý musel absolvovať dva trestné okruhy. Na tretie miesto sa posunuli Rusi. Pred cieľom sa poradie už nezmenilo. Zo zlata sa tešili Nóri pred striebornými Nemcami a bronzovými Rusmi.

Trojnásobný olympijský medailista J. T. Bö má po sobote na svojom konte zo svetových šampionátoch už 14 medailí (7–5–2) vrátane štyroch najcennejších kovov z prebiehajúcich MS. Jeho starší brat Tarjei Bö je držiteľom už deviatich zlatých cenných kovov z MS, dva z nich sú z individuálnych pretekov.

Pre Birkelanda je to premiérová medaila z MS. Christiansen sa po triumfe vo štvorčlennej miešanej štafete teší z druhého triumfu v Östersunde 2019. Stabilný člen nemeckého kvarteta Arnd Peiffer získal už druhú zlatú a celkovo tretiu medailu (2+1+0) na aktuálnom svetovom šampionáte.

Víťazné nórske kvarteto mužov. Foto: Reuters, TT NEWS AGENCY
Nórsko, biatlon Víťazné nórske kvarteto mužov.

Malý krištáľový glóbus v disciplíne štafiet mužov získali Nóri so ziskom 270 bodov. Pred druhými Rusmi majú 34-bodový náskok. Tretí skončili Nemci. Nóri sú zároveň historicky najúspešnejšou krajinou v počte získaných malých glóbusov za štafety mužov. Na svojom konte ich majú už dvanásť.

Slovensko v pretekoch reprezentovala štvorica Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš. Úvodný úsek sa Šímovi nevydaril, keď po šiestich dobíjaniach a jednom trestnom okruhu odovzdával štafetu až na priebežne poslednom 26. mieste. Kazár dvakrát na strelnici opravoval a posunul slovenskú štafetu na 24. priečku.

Hasilla musel absolvovať trestné kolo a pri poslednej odovzdávke patrila slovenskému kvartetu 22. pozícia. Otčenáš ešte dokázal vylepšiť pozíciu slovenského kvarteta a finišoval na 18. priečke.

Na uplynulom svetovom šampionáte v Hochfilzene 2017 sa z triumfu v pretekoch štafiet mužov tešilo ruské kvarteto v zložení Alexej Volkov, Maxim Cvetkov, Anton Babikov a Anton Šipulin. Slováci obsadili pred dvomi rokmi 12. miesto, keď sa na štart postavili v zložení Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla a Michal Šíma. Nóri sú na čele historického poradia podľa počtu získaných zlatých kovov na MS, z triumfu sa tešili celkovo 9-krát (9–12–6).

V aktuálnej sezóne Svetového pohára sa uskutočnili štyri preteky štafiet mužov. V rakúskom Hochfilzene zvíťazili Švédi, v nemeckom Oberhofe uspeli Rusy. Posledné dva preteky pred svetovým šampionátom pred MS, ktoré sa odjazdili v nemeckom Ruhpoldingu a kanadskom Canmore, ovládlo nórske kvarteto.

Slovenskí reprezentanti obsadili v tohtosezónnych európskych pretekoch postupne 15., 11. a 13. miesto. Najlepší výsledok zaznamenali v zámorí, keď v kanadskom Canmore skončili na solídnom 9. mieste v rovnakom zložení, v akom sa predstavili na prebiehajúcich MS.

Program svetového šampionátu uzavrú v nedeľu 17. marca preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (13.15 h) a mužov na 15 km takisto s hromadným štartom (16.00 h).

Štafety mužov na 4 × 7,5 km: 1. Nórsko (Lars Helge Birkeland, Vetle Sjaastad Christiansen, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) 1:12:03,7 h (0+6), 2. Nemecko (Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Pffeifer, Benedikt Doll) +38,1 s (0+8), 3. Rusko (Matvej Jelisejev, Nikita Poršnev, Dmitrij Malyško, Alexander Loginov) +1:04,1 min (0+7), 4. Česko (Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík, Michal Krčmář) +1:20,7 (0+6), 5. Slovinsko (Miha Dovžan, Jakov Fak, Klemen Bauer, Rok Tršan) +1:22,4 (0+5), 6. Francúzsko (Antonin Guigonnat, Quentin Fillon-Maillet, Simon Desthieux, Martin Fourcade) +1:37,2 (3+11), … 18. Slovensko (Michal Šíma, Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš) +5:25,1 (2+14)

Konečné poradie štafiet mužov(po 5 pretekoch): 1. Nórsko 270 bodov – zisk malého glóbusu, 2. Rusko 236, 3. Nemecko 233, 4. Francúzsko 226, 5. Rakúsko 208

Poradie v Pohári národov mužov (po 22 z 23 pretekov): 1. Nórsko 7718 bodov, 2. Francúzsko 7192, 3. Nemecko 7045, 4. Rusko 6742, 5. Rakúsko 6405, 6. Taliansko 5896, … 18. Slovensko 3612

TV Pravda: Bývalá reprezentantka Martina Halinárová a športový redaktor Pavol Komár hodnotia šance Sloveniek pred blížiacimi sa MS v biatlone v relácii Týždeň v športe – biatlonový špeciál

Video
Viac na túto tému: #Johannes Thingnes Bö #Tarjei Bö #Lars Helge Birkeland #Vetle Sjaastad Christiansen