Vlhová sa blíži do cieľa. Postará sa o ďalšiu senzáciu?

15.03.2019 18:31
Petra Vlhová
Petra Vlhová. Autor: ,

Pred začiatkom sezóny mala veľkú túžbu. Zlepšiť sa. "V predchádzajúcom ročníku som bola v slalome na štvrtom mieste, v hodnotení Svetového pohára piata. Chcem sa ešte zlepšiť. Čakajú nás aj majstrovstvá sveta v Aare, ktoré budú vrcholom sezóny. Chcem sa na ne dobre pripraviť a uvidíme," predostrela svoje ambície Petra Vlhová.

Slovenská lyžiarka ich prekonala. A poriadne.

Šanca na glóbus žije

Výpis úspechov v jej životnej sezóne je nevídaný. Keby sa za ňu v práve skončenom maturitnom týždni dávalo hodnotenie, akiste by bola na jednotku. S hviezdičkou. Veď posúďte sami… Vlhová má za sebou dovedna 142 dní neustáleho tlaku, driny i užívania si toho, čo miluje. Preteky nedokončila jediný raz – z 21 štartov. Dovedna dvadsaťkrát bola v bodovanej tridsiatke, z toho pätnásť ráz na pódiu pre tri najlepšie.

Užila si šesť triumfov – štyri v obrovskom (Semmering, Aare, Maribor, Špindlerov Mlyn), po jednom v klasickom (Flachau) a paralelnom slalome (Oslo). Doma v Liptovskom Mikuláši má odloženú kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev sveta v Aare – zlato v obráku, striebro v alpskej kombinácii, bronz v slalome.

Pred sobotňajším klasickým (prvé kolo o 10.30, druhé o 13.15) a nedeľňajším obrovským slalomom (9.30 a 12.15) vo finále Svetového pohára v Soldeu má garantované druhé priečky v celkovom hodnotení Svetového pohára i klasického slalomu. No má aj šancu – hoci malú – na zisk malého krištáľového glóbusu v obráku.

„Kým žije, treba o ňu bojovať. Keby sa to nejako zaujímavo vyvŕbilo, boli by sme radi,“ usmieval sa v Špindlerovom Mlyne Petrin otec a šéf Vlha Ski tímu Igor. „Jediné, o čo môžeme bojovať, je obrovský slalom. V celkovom hodnotení aj v hodnotení klasického slalomu je rozhodnuté,“ doplnil tréner Livio Magoni.

Únavu necíti

Vlhová odletela do andorrského dejiska finále v pondelok s bratom Borisom. Následne ju v Pyrenejach čakal v rámci prípravy na posledné dvoje preteky zaujímavý program.

Petra
		Vlhová.
Mikaela
		Shiffrinová v Špindlerovom
		Mlyne.
+4Petra Vlhová po slalome
		v Špindlerovom
		Mlyne.

„Budeme trénovať po boku Francúzov na čele s Alexisom Pinturaultom a Švajčiarmi, napríklad s Ramonom Zenhäusernom. Chceme otestovať aj nové lyže,“ priblížil Magoni v Špindlerovom Mlyne. Vlhová v Soldeu ešte nikdy nebola. Na novú destináciu sa naladila parádnym víkendom v Krkonošiach. Víťazstvo v obrovskom a tretie miesto v klasickom slalome ju poriadne nabudilo.

„Necítim únavu. Po Aare som bola doma. Nejako som sa naštartovala a idem. Neriešim, že sa blíži koniec sezóny. Som dobre nastavená. Sústredím sa najmä na obrovský slalom, kde je to stále otvorené. Budeme sa obráku viac venovať aj v tréningu. Až potom príde oddych,“ načrtla svoje plány Vlhová.

Trojica
		najlepších v Špindlerovom
		Mlyne.
Petra
		Vlhová sa teší na pódiu z víťazstva
		v...
+16Petra Vlhová
		(uprostred) sa teší so
		svojím...

Víťazstvo v hodnotení obrovského slalomu nemá vo vlastných rukách. Dvadsaťtriročná Liptáčka stráca na Mikaelu Shiffrinovú 97 bodov. Slovenka musí vyhrať a Američanka skončiť mimo bodovanej pätnástky, ako býva vo finále Svetového pohára zvykom. Ak sa tak nestane, Shiffrinová zdvihne nad hlavu tretí malý krištáľový glóbus v sezóne (po super G a slalome).

Vlhovej šanca na zisk malého glóbusu v disciplíne s najväčšou konkurenciou je na hranici teórie. Takými však pred sezónou bolo aj terajších 1235 Vlhovej bodov vo Svetovom pohári či titul majsterky sveta v tejto disciplíne.

Postará sa slovenská hviezda o ďalšiu senzáciu?

TV Pravda: Timotej Zuzula hodnotí Petru Vlhovú v lyžiarskom špeciáli Týždeň v športe.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Svetový pohár v alpskom lyžovaní #Petra Vlhová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
18,99
Hnedý flower pot "S" červené ruže

Hnedý flower pot "S" červené ruže

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk