Obrák v Slovinsku ovládol Kristoffersen. Slovák Žampa 27.

Nór Henrik Kristoffersen sa stal víťazom obrovského slalomu mužov v rámci Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v slovinskej Kranjskej Gore.

09.03.2019 13:26 , aktualizované: 16:00
Švédsko SR Lyžovanie MS obrovský žampa Foto: ,
Andreas Žampa.

Rakúšanovi Marcelovi Hirscherovi aj šieste miesto stačilo na potvrdenie celkového triumfu vo Svetovom pohári 2018/2019. Fenomenálny Hirscher po ôsmy raz v neprerušenej sérii získal veľký glóbus a opäť posunul rekordnú hranicu v tejto štatistike. Zároveň získal 20. glóbus v sumáre celej kariéry (8 veľkých + 12 malých) a vyrovnal historický rekord Američanky Lindsey Vonnovej.

Úradujúci majster sveta z Aare Kristoffersen vyhral s náskokom 24 stotín sekundy pred krajanom Rasmusom Windingstadom, ktorý sa po prvý raz ocitol na pódiovej priečke vo Svetovom pohári. Tretí skončil mladý Švajčiar Marco Odermatt (+0,56), ktorý sa rovnako po premiérovo dostal do najlepšej trojky v pretekoch SP. Kristoffersen si pripísal osemnásty triumf v bojoch o krištáľové glóbusy, tretí v obrovskom slalome. Hirscher bol už pred Kranjskou Gorou istým víťazom SP v obrovskom slalome.

Jediný slovenský reprezentant vo výsledkovej listine Andreas Žampa skončil na dvadsiatom siedmom mieste s mankom 3,02 s na víťaza. Mladší z bratov Žampovcov sa posunul o tri priečky vyššie v porovnaní s prvým kolom a po tretí raz v tejto sezóne si pripísal body do hodnotenia Svetového pohára, tentoraz 4.

Predtým bol dvadsiaty vo švajčiarskom Adelbodene a dvadsiaty šiesty v bulharskom Bansku. Celkovo 25-ročný Tatranec po deviaty raz v kariére skončil na bodovanej priečke v pretekoch SP. Jeho maximom zostáva 18. priečka z Adelbodenu 2018.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Kranjska Gora (Slovin.) – sobota:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Henrik Kristoffersen 2:26,63 min, 2. Rasmus Windingstad (obaja Nór.) +0,24, 3. Marco Odermatt (Švaj.) +0,56, 4. Cédric Noger (Švaj.) +0,86, 5. Alexis Pinturault (Fr.) +0,87, 6. Marcel Hirscher (Rak.) +0,92, … 27. Andreas Žampa (SR) +3,02

TV Pravda: Timotej Zuzula hodnotí Petru Vlhovú v lyžiarskom špeciáli Týždeň v športe.