Sneh v Rusku potešil Shiffrinovú. S predstihom vyhrala Svetový pohár

, 02.03.2019 13:19, aktualizované: 14:17

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová definitívne získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v alpskom Svetovom pohári 2018/2019.

Mikaela Shiffrinová.
Mikaela Shiffrinová. Autor: TT NEWS AGENCY

Matematickú istotu jej dalo vyhlásenie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), ktorá pre agentúru AFP potvrdila, že zrušený sobotňajší super-G v ruskom stredisku Roza Chutor už nestihne v sezóne nahradiť.

Tým pádom súťažia ženy už iba o 700 bodov, keďže do konca ročníka zostáva odjazdiť sedem pretekov. Shiffrinová má na čele celkového poradia SP náskok 719 bodov pred druhou Petrou Vlhovou a slovenská reprezentantka ju tak už nemôže dostihnúť. Američanka sa teší zo zisku tretieho veľkého glóbusu v rade.

Shiffrinová ako suverénka sezónky mala veľký glóbus už dávnejšie prakticky vo vrecku, Vlhová už nemala reálnu šancu ju ohroziť. Obe pretekárky sa rozhodli v olympijskom stredisku v Roza Chutor, kde boli v sobotu a nedeľu na programe iba rýchlostné disciplíny, neštartovať, slovenská reprezentantka dala cez víkend prednosť Európskemu poháru v Jasnej.

Shiffrinová má okrem veľkého glóbusu v tejto sezóne aj istotu zisku malého za slalom, ďalšie dva môže pridať v obrovskom slalome a super-G, v ktorých takisto vedie priebežné poradie.

V dejisku ZOH 2014 panovalo v uplynulých dňoch zlé počasie, v noci na sobotu husto snežilo a na zjazdovku napadlo množstvo čerstvého snehu, ktoré organizátori nestíhali z trate odpratávať. Sobotňajší super-G tak museli zrušiť, pričom ohrozený je aj štart toho nedeľňajšieho, ktorý je náhradou za zrušené preteky v St. Antone.

V Roza Chutor sa nemohol uskutočniť ani pôvodne plánovaný sobotňajší zjazd, keďže pretekárky pre nevhodné podmienky nemohli absolvovať ani jeden z troch tréningov. Ten sa už takisto nestihne nahradiť.

Okrem nedeľného super-G čakajú ženy v tomto ročníku už len obrovský slalom a slalom v Špindlerovom Mlyne (8. a 9. marca) a na záver finálové preteky SP vo všetkých štyroch individuálnych disciplínach v Soldeu v Andorre.

TV Pravda: Timotej Zuzula hodnotí Petru Vlhovú v lyžiarskom špeciáli Týždeň v športe.

#Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku