Tri stotinky od zlata! Skvelá Vlhová získala v kombinácii striebro

08.02.2019 12:42, aktualizované: 17:02
Petra Vlhová
Petra Vlhová v kombinačnom slalome v Aare. Autor: ,

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová získala striebornú medailu v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní vo švédskom Aare.

Majsterkou sveta sa stala Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá úspešne obhájila titul spred dvoch rokov zo St. Moritzu. Holdenerová zdolala Vlhovú v súčte zjazdu a slalomovej jazdy iba o 3 stotinky sekundy.

Bronz si vybojovala nórska univerzálka Ragnhil Mowinckelová (+0,45). Líderkou po zjazde pred rozhodujúcou slalomovou časťou bola Rakúšanka Ramona Siebenhoferová, ktorá napokon skončila tesne pod medailovým pódiom.

V ženskej kombinácii zjazdu a slalomového kola medzi aktérkami chýbala azda najväčšia favoritka Američanka Mikaela Shiffrinová. Rovnako sa nepredstavila úradujúca olympijská šampiónka Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorá je zranená a na svetovom šampionáte absentuje.

V Aare to bola pravdepodobne posledná súťaž v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta. Podľa predbežných informácií by kombinačné preteky mal o dva roky na MS v talianskej Cortine d'Ampezzo nahradiť atraktívny paralelný slalom.

Petra Vlhová získala historicky prvú medailu pre Slovensko v individuálnej disciplíne na majstrovstvách sveta. Švajčiarsky St. Moritz pred dvoma rokmi priniesol úplne prvý cenný kov pre slovenské zjazdové lyžovanie – striebro v tímovej súťaži. Slováci vtedy v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich zdolali Francúzi.

Petra Vlhová v 
		cieli kombinačného slalomu v
		Aare.
Petra
		Vlhová.
+9Petra Vlhová počas
		kombinačného
		slalomu.

Vlhová už v zjazdárskej časti kombinácie položila skvelý základ svojej medailovej radosti. V hustom snežení na pomalšom snehu neurobila vážnejšiu chybu a celkovo zaostala za najrýchlejšou Rakúšankou Ramonou Siebenhoferovou iba o 72 stotín sekundy. Stačilo jej to na priebežné ôsme miesto.

O skvelom výkone zjazdársky málo podkutej Slovenky svedčí aj to, že dosiahla navlas rovnaký čas ako legendárna Američanka Lindsey Vonnová, ktorá sa prišla do Aare rozlúčiť s úspešnou kariérou. Za najväčšou favoritkou kombinácie Švajčiarkou Wendy Holdenerovej mala odstup iba 30 stotín. Obhajkyni zlatej medaily zo St. Moritzu 2017 Holdenerovej priebežne patrila piata pozícia. Celkovo sa v kombinačnom zjazde predstavilo 35 pretekárok.

V slalomovej časti podvečer pod umelým osvetlením už nepokračovalo sedem pretekárok na čele s Američankou Vonnovou či Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktoré kombinačnú súťaž brali ako kvalitný tréning pred nedeľňajším majstrovským zjazdom.

TV Pravda: Aké sú očakávania v nasledujúcich siedmich dňoch v športe si môžete pozrieť v relácii Týždeň v športe – lyžiarsky špeciál (vysielané 4.2.2019).

Na relatívne nenáročnom profile Vlhová od prvých bránok zvyšovala svoj náskok pred konkurentkami až na úroveň 1,5 s, ale na druhej rovinke trochu stratila na rýchlosti a napokon bola v cieli s náskokom 1,10 s pred Kanaďankou Roni Remmeovou.

Zo zostávajúcej šestky pretekárok už Vlhovú preskočila iba Švajčiarka Wendy Holdenerová, aj to len o 3 stotinky sekundy. Pritom na štarte slalomového kola mala náskok 30 stotín a na poslednom medzičase mali obe veľké rivalky navlas rovnaký čas.

Dvadsaťtriročná Vlhová mala premiéru na vrcholnom podujatí v alpskej kombinácii iba vlani vo februári na ZOH v Pjongčangu a hneď z toho bolo piate miesto s odstupom 65 stotín sekundy na bronzovú medailu. O dva týždne neskôr na pretekoch Svetového pohára v Crans Montane už bola na stupňoch víťazov tretia.

MS v zjazdovom lyžovaní – Aare (Švéd.) – piatok – výsledky:

Ženy – alpská kombinácia – konečné poradie (zjazd + slalomové kolo): 1. Wendy Holdenerová (Švaj.) 2:02,13 min, 2. Petra Vlhová (SR) +0,03 s, 3. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,45, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,49, 5. Roni Remmeová (Kan.) +1,13, 6. Federica Brignoneová (Tal.) +1,39, 7. Kajsa Vickhoff

#Petra Vlhová #MS 2019 v alpskom lyžovaní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku