Stíhačku v Oberhofe ovládol v hustom snežení J. T. Bö, dvaja Slováci bodovali

Víťazom stíhacích pretekov mužov v 4. kole Svetového pohára v biatlone sa v sobotu popoludní v nemeckom Oberhofe stal Johannes Thingnes Bö.

12.01.2019 16:17
Johannes Thingnes Bö Foto: ,
Johannes Thingnes Bö v cieli stíhačky v Oberhofe.

Dvadsaťpäťročný nórsky reprezentant zvíťazil napriek trom streleckým chybám s náskokom 15,1 s pred domácim Arndom Peifferom. Tretí skončil s odstupom 15,8 s Talian Lukas Hofer. Pretekári sa v priebehu pretekov museli vyrovnať s hustým snežením.

Z trojice slovenských zástupcov bodovali dvaja, najlepšie skončil 34. Martin Otčenáš (+3:21,2), 40. priečka patrila Matejovi Kazárovi (+3:49,9), na 53. miesto sa zaradil Šimon Bartko (+7:58,4).

Olympijský víťaz z Pjongčangu J. T. Bö zvíťazil v tretích stíhacích pretekoch v aktuálnom ročníku, celkovo si na svoje konto pripísal už siedmy triumf od začiatku sezóny 2018/2019. Zároveň je nórsky biatlonista lídrom v celkovom poradí SP aj v hodnotení stíhacích pretekov.

Prvý na štarte Rus Aleaxnder Loginov raz zaváhal na úvodnej ‚ležke‘. Naopak, J.T. Bö nechybil a dostal sa po úvodnej streľbe na čelo pretekov o takmer 10 s pred Loginova. Na druhej položke v ľahu minul prvýkrát v pretekoch aj J. T. Bö, nedarilo sa však ani jeho súperom.

Nór naďalej viedol o viac ako 20 s pred Loginovom a o takmer 30 s pred tretím Fourcadom. Aj na prvej položke v stoji J. T. Bö raz zaváhal, Fourcade sa nemýlil a po tretej streľbe zaostával za Nórom už iba o necelú sekundu. Na tretie miesto sa dostal domáci Peiffer.

Na záverečnej položke Fourcade dvakrát minul, J.T. Bö zaváhal iba raz a do posledného bežeckého úseku vybiehal s náskokom menej ako 10 s pred dvojicou Hofer a Peiffer. J.T. Bö si išiel suverénne po ďalšie víťazstvo v SP. V cieľovej rovinke mal viac síl Peiffer a skončil druhý, Hofer finišoval tretí.

O prísun bodov do SP sa usilovali zo Slovákov traja, z 31. priečky na štarte Matej Kazár, z 54-tej Martin Otčenáš a z 57-ej Šimon Bartko. Kazár (strelecká bilancia 0–0–2–0), Otčenáš (0–1–0–1) i Bartko vo svojej premiérovej stíhačke v SP (1–2–3–3) začali nádejne a najmä Kazár upútal bezchybnosťou v oboch streľbách ležmo.

V presnom mierení ale nevydržal aj v druhej časti pretekov, naopak Otčenáš si veľmi pomohol pri tretej streľbe a posunul sa na 31. priečku. Otčenáš i Kazár si napokon body do SP vybojovali a najmä Otčenáš podal veľmi dobrý výkon, keď z 54. postavenia na štarte sa zlepšil o 20 priečok. Výsledkový posun zaznamenal aj Bartko s kariérnym maximom, aj keď si body do SP nepripísal.

Program 4. kola SP v nemeckom Oberhofe vyvrcholí v nedeľu štafetami žien o 11.45 h SEČ a mužov o 14.30 h SEČ.

SP v biatlone – 4. kolo – Oberhof:

Muži – stíhacie preteky na 12,5 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 34:29,8 min (3), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +15,1 s (1), 3. Lukas Hofer (Tal.) +15,8 (0), 4. Martin Fourcade (Fr.) + 32,6 (3), 5. Alexander Loginov (Rus.) +42,4 (4), 6. Simon Desthieux (Fr.) +51,8 (1), … 34. Martin Otčenáš +3:21,2 min (2), … 40. Matej Kazár +3:49,9 (2), … 53. Šimon Bartko (všetci SR) +7:58,4 (9)

Viac na túto tému: #Johannes Thingnes Bö #Svetový pohár v biatlone