Zlatého orla má na dosah. Kobajaši triumfoval aj v Innbsrucku

Japonský skokan na lyžiach Rjoju Kobajaši ovládol všetky tri doterajšie súťaže v rámci 67. ročníka Turné štyroch mostíkov (T4M), započítavaných aj do hodnotenia Svetového pohára (SP) 2018/19.

04.01.2019 16:23
Rjoju Kobajaši Turné štyroch mostíkov Foto: ,
Rjoju Kobajaši zvíťazil v piatok na treťom podujatí Turné štyroch mostíkov v rakúskom Innsbrucku.

Po nedeľňajšom víťazstve v Oberstdorfe a utorňajšom „novoročnom“ v ďalšom nemeckom lyžiarskom stredisku Garmisch-Partenkirchen triumfoval v piatok aj na rakúskej pôde na mostíku HS-130 v Innsbrucku a je jednoznačným adeptom na zisk sošky Zlatého orla za celkové prvenstvo na Turné.

Jeho najvážnejší súper v boji o celkový primát na Turné Markus Eisenbichler z Nemecka, druhý v Oberstdorfe i Ga-Pa, tentoraz obsadil až 13. priečku.

Dvadsaťdvaročný R. Kobajaši navyše môže napodobniť Nemca Svena Hannawalda (sezóna 2001/2002) a Poliaka Kamila Stocha (2017/2018), iba tejto dvojici sa v histórii tohto prestížneho skokanského podujatia na prelome rokov podarilo zvíťaziť v jednom ročníku T4M vo všetkých štyroch súťažiach.

Štvrtkový hrdina kvalifikácie Rjoju Kobajaši viedol v Innsbrucku už po prvom kole výkonom 136,5 m, vo finálovom druhom pokuse mu namerali 131 metrov a výsledný súčet 267,0 bodu mu stačil na pohodlné prvenstvo.

Druhé miesto s výrazným odstupom 12,8 bodu obsadil v piatok podvečer na Bergiseli na radosť domácich priaznivcov Rakúšan Stefan Kraft, tretí bol Nór Andreas Stjernen – zaostal za japonským lídrom o priepastných 24,3 bodu.

V zaujímavej piatkovej súťaži skončil na 4. mieste Stephan Leyhe z Nemecka, obhajcu celkového prvenstva Kamila Stocha z Poľska klasifikovali na piatej pozícii, elitnú šestku uzavrel prekvapujúco Japonec Jukija Sato.

Pre R. Kobajašiho je to dovedna siedmy individuálny triumf, všetky dosiahol v tejto zimnej sezóne. Až v deviatich z doterajších desiatich súťaží jednotlivcov skončil v elitnej trojici (okrem siedmich primátov bol dva razy tretí, pozn.), v piatok sa tešil z tretieho triumfu v rámci T4M. Zároveň si upevnil vedúce postavenie vo Svetovom pohári i v Turné.

Záverečné 4. preteky 67. ročníka Turné štyroch mostíkov sa uskutočnia tradične na slávnosť „Troch kráľov“ v nedeľu 6. januára na mostíku HS-142 v rakúskom Bischofshofene, kvalifikácia na spomenutú súťaž bude o deň skôr – v sobotu 5. 1. tiež od 17.00 h.

Turné štyroch mostíkov (T4M) 2018/19 – Innsbruck

1. Rjoju Kobajaši (Jap.) 267,0 bodu (136,5 m/131 m), 2. Stefan Kraft (Rak.) 254,2 (129,5 m/130,5 m), 3. Andreas Stjernen (Nór.) 242,7 (131 m/126 m), 4. Stephan Leyhe (Nem.) 239,1 (129 m/127,5 m), 5. Kamil Stoch (Poľ.) 234,1 (126,5 m/131 m), 6. Jukija Sato (Jap.) 231,4 (129 m/123,5 m­),…13. Markus Eisenbichler (Nem.) 223,8 (129 m/123,5 m)

Poradie vo Svetovom pohári (po 10 z 28 pretekov jednotlivcov): 1. Rjoju Kobajaši (Jap.) 856 bodov, 2. Piotr Zyla 509, 3. Kamil Stoch (obaja Poľ.) 482, 4. Karl Geiger 368, 5. Stephan Leyhe (obaja Nem.) 361, 6. Johann André Forfang (Nór.) 346

Poradie v Pohári národov (po 11 z celkového počtu 35 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 10 súťaží jednotlivcov a 1 súťaž mužských družstiev/): 1. Poľsko 1782 bodov, 2. Nemecko 1762, 3. Japonsko 1411, 4. Nórsko 996, 5. Rakúsko 916, 6. Slovinsko 684

Viac na túto tému: #skoky na lyžiach #Turné štyroch mostíkov #Rjoju Kobajaši