Víťazná Vlhová prevalcovala aj Shiffrinovú: Konečne som ju zdolala!

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová sa stala víťazkou novoročného paralelného slalomu žien v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok v nórskom Osle.

01.01.2019 18:09 , aktualizované: 20:55
vlhová shiffrinová slalom Foto: ,
Petra Vlhová (uprostred) triumfovala v mestskom paralelnom slalome Svetového pohára 1. januára 2019 v Osle. Američanka Mikaela Shiffrinová (vľavo) obsadila druhé miesto a tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová (vpravo).
debata (40)

Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho si vo finále tohto atraktívneho formátu paralelných jázd slalomovej špičky poradila s veľkou americkou rivalkou Mikaelou Shiffrinovou. V súčte oboch jázd ju zdolala o 39 stotín sekundy.

Už po prvej finálovej jazde mala Slovenka pred Američankou náskok 21 stotín, v druhej ho najmä skvelým záverom zvýšila na konečných 39 stotín. Vlhová na ceste do finále vyradila Švajčiarku Aline Daniothovú, Talianku Irene Curtoniovú aj Švédku Annu Swennovú-Larssonovú. V súboji o tretie miesto uspela Švajčiarka Wendy Holdenerová nad Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou.

Vlhová si pripísala šieste víťazstvo v kariére a druhé v tejto sezóne po senzačnom triumfe v obrovskom slalome spred niekoľkých dní v rakúskom Semmeringu. Fenomenálnu slalomárku Shiffrinovú v pretekoch, ktorých výsledky sa rátajú do SP v slalome, zdolala v tejto sezóne po prvý raz na šiesty pokus.

V predchádzajúcich štyroch slalomoch a jednom paralelnom slalome tejto súťažnej zimy vždy zvíťazila 23-ročná Američanka práve pred slovenskou rovesníčkou, ktorá s veľkým náskokom vedie hodnotenie Svetového pohára. Druhá je však rovnako suverénne Vlhová a to isté platí aj pre hodnotenie najtočivejšej disciplíny.

„Po Semmeringu je to ďalší úžasný deň. Konečne som zdolala Mikaelu a zvíťazila som. Keď je Mikaela so mnou vo finále, tlačí na moje limity. V prvej jazde som sa snažila ísť čo najrýchlejšie. V druhej som si povedala, že teraz to musím dokázať. Po príchode do cieľa som bola veľmi šťastná,“ povedala Vlhová v televíznej reakcii.

„Myslím si, že od začiatku bola Petra v obrovskej forme. Mikaela nebola v takej pohode, Petra sa koncentrovala, vedela, že emócia príde na koniec,“ zhodnotila Velez-Zuzulová.

V slalomových súťažiach tejto sezóny sa Slovenka dočkala triumfu po piatich druhých miestach za Shiffrinovou, ktorá ju predtým okrem štyroch špeciálnych zdolala aj vo finále decembrového paralelného slalomu vo švajčiarskom St. Moritzi.

„Pracovali sme na paralelnom slalome a verili sme si. Kombinovali sme techniky a Petra ukázala, že je to najlepší prístup. Pozeral som časy a bola blízko k mužom, je veľmi silná. Už v pondelok som videl, že lyžuje veľmi dobre. Nebol som si istý víťazstvom, ale dobrými pretekmi áno,“ uviedol tréner Livio Magoni pre RTVS.

Na slávnom Holmenkollene bola Vlhovej súperkou v osemfinálovom 1. kole Švajčiarka Aline Daniothová, ale proti druhej najlepšej žene priebežného poradia SP bola bez šance. Už prvej jazde 20-ročná Švajčiarka výrazne zaostala a 23-ročná Slovenka si do druhej jazdy odniesla polsekundový náskok. V nej ho ešte zvýšila a jej švajčiarska súperka napokon svoju jazdu ani nedokončila.

Súperkou Slovenky v osmičke najlepších bola Talianka Irene Curtoniová a už v prvej jazde si ambiciózna Liptáčka vybojovala najvyšší možný – polsekundový náskok. Do konca druhej jazdy slovenská slalomárka zvýšila svoju prevahu až na výsledných 63 stotín sekundy. Jej súperkou v semifinále bola Anna Swennová-Larssonová. Tá si v čisto švédskom štvrťfinálovom súboji poradila so skúsenejšou krajankou Fridou Hansdotterovou.

V prvej relatívne vyrovnanej jazde Vlhová prevýšila o štyri roky staršiu Švédky iba o 16 stotín sekundy, ale v druhej jazde pridala plyn a jej rivalka v snahe dostihnúť ju napokon po chybe nedokončila. V druhom semifinále si Shiffrinová poradila so Švajčiarkou Wendy Holdenerovou v súčte oboch jázd o 29 stotín sekundy.

Tzv. mestské preteky s charakterom a pravidlami paralelného slalomu oproti skokanským mostíkom na Holmenkollene v nórskej metropole sa konajú po druhý raz po vlaňajšej premiére. Ich výsledky sa zaratúvajú do hodnotenia slalomu aj celkového poradia vo Svetovom pohári. Na začiatku v osemfinále si zmeralo sily šestnásť mužov a žien vo vyraďovacích jazdách podľa vopred určeného „pavúka“.

Každá dvojica sa stretla dvakrát, pričom si pretekárky, resp. pretekári vymenili dráhy a o postupujúcich rozhodol lepší súčet časov. Vyraďovací systém s dvoma jazdami pokračoval až do finále. Pretekalo sa na 180 m dlhom kopci s 18 obrákovými bránkami a jedným zlomom terénu na tvrdom ľadovom podklade.

Medzi mužmi triumfoval Rakúšan Marco Schwarz, ktorý dosiahol premiérové víťazstvo vo Svetovom pohári. Vo finále zdolal Brita Dava Rydinga. Pódium doplnil Švajčiar Ramon Zenhäusern, ktorý v súboji o tretiu pozíciu prekonal Andreho Myhrera zo Švédska. Slovensko nemalo v súťaži mužov zastúpenie.

Na novoročnom podujatí na umelom svahu na Holmenkollene sa nedarilo lídrovi celkového poradia Marcelovi Hirscherovi z Rakúska, ktorý vo štvrťfinále nestačil na Rydinga. Na opačnom konci „pavúka“ skončil už v osemfinále Nór Henrik Kristoffersen a cesta za poprednými priečkami sa otvorila ďalším lyžiarom.

Zenhäusern je víťaz mestského podujatia zo Štokholmu 2018, no limitovalo ho zranenie ruky a medzi najlepšou štvorkou prehral so Schwarzom. Ten si vo finále poradila aj s Rydingom, ktorý mal šancu stať sa prvým britským víťazom pretekov SP v histórii.