Cenné body. Vlhová skončila v obráku v top desiatke

, 21.12.2018 12:53, aktualizované: 14:26
vlhová
Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v Courcheveli. Autor: ,

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v piatkovom obrovskom slalome Svetového pohára v Courcheveli ôsmu priečku.

Za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 93 stotín sekundy. Na druhom mieste skončila Nemka Viktoria Rebensburgová (+0,14 s), tretia bola domáca Tessa Worleyová (+0,33).

Na zjazdovke vo francúzskom stredisku za hustého sneženia to síce nebola extrémna strmina, ale technicky náročná trať s mnohými zatvorenými bránkami vyžadovala precíznosť v oblúkoch. Najlepšie pretekárky 1. kola dosiahli nesmierne vyrovnané časy, viedla Rebensburgová, ale minimálne odstupy mali Shiffrinová, Rakúšanka Stephanie Brunnerová či Worleyová.

Vlhová sa dopustila chybičky, keď po prechode horizontom podišla nižšie pod bránku. Napriek tomu si vypracovala sľubnú východiskovú pozíciu na minimálne vyrovnanie najlepšieho výsledku v tejto disciplíne. Na siedmom mieste skončila trikrát v kariére, aj v predchádzajúcom „obráku“ koncom novembra v americkom Killingtone.

„Pocity sú dobré, v strednej časti som cítila, že idem trošku pomalšie. Myslím si, že spodok som mala rýchly. Trať sa mierne rozbíjala, čo sa dalo čakať, vedela som, že sa urobia ‚seky.‘ Tréner mi hovoril, aby som sa držala pri bránach a neobchádzala ich, lebo by som veľa stratila,“ povedala Slovenka v cieli 1. kola pre RTVS.

Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v...
Petra Vlhová na trati obrovského slalomu v Courcheveli. Autor: SITA/AP, Giovanni Auletta

Vlhovej doména v obrovskom slalome boli najmä druhé jazdy, no tentoraz zabrala už v prvej a vďaka tomu mohla atakovať elitné pretekárky technicky najnáročnejšej disciplíny. Popoludní sa podmienky ešte zhoršili, Vlhová sa po absolvovaní otvorenejších bránok 2. kola zaradila na priebežnú druhú priečku.

Zostávajúce lyžiarky skončili pred ňou a slovenská reprezentantka si neutvorila nové „obrákové“ maximum, ktorým zostali tri siedme miesta. Rakúšanka Anna Veithová ju predstihla o 0,02 s.

„Myslím si, že som spokojná s ôsmym miestom, aj keď tie dve stotinky mrzia. V druhom kole boli podmienky ťažké, ale bojovala som. Trošku som stratila vo vrchnej časti, spodok som išla rýchlo. Dala som do toho všetko, ôsme miesto je skvelé a teraz sa už pripravujeme na slalom,“ povedala Vlhová.

Vlhová dosiahla štvrté najlepšie umiestnenie v obrovskom slalome v kariére, trikrát bola siedma – v Aspene 2017, Lienzi 2017 a Killingtone 2018. Zároveň si do hodnotenia Svetového pohára pripísala ďalších 32 bodov a v celkovom poradí jej patrí piata priečka.

Na čele je suverénna obhajkyňa veľkého glóbusu Shiffrinová. Američanka už má 789 bodov a pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou náskok 402 bodov. V hodnotení obrovského slalomu je Vlhová desiata, líderská pozícia patrí Talianke Federice Brignoneovej.

Fenomenálna Shiffrinová si pripísala na konto 49. triumf v pretekoch Svetového pohára, už šiesty v tejto sezóne, ale prvý v obrovskom slalome.

Historicky viac víťazstiev vo Svetovom pohári majú spomedzi žien už len Američanka Lindsey Vonnová (82), Rakúšanka Annemarie Moserová-Pröllová (62) a Švajčiarka Vreni Schneiderová (55).

SP v zjazdovom lyžovaní – Courchevel

Obrovský slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:49,81 min, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,14 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,33, 4. Federica Brignoneová (Tal.) +0,45, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,50, 6. Stephanie Brunnerová (Rak.) +0,78,… 8. Petra Vlhová (SR) +0,93.

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 3 z 8 pretekov): 1. Federica Brignoneová (Tal.) 230 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 210, 3. Tessa Worleyová (Fr.) 205, 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 170, 5. Stephanie Brunnerová (Rak.) 145, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 130,… 10. Petra Vlhová (SR) 68

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 12 z 38 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 789 bodov, 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 367, 3. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 359, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) 316, 5. Petra Vlhová (SR) 308

#Petra Vlhová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku