Paulína Fialková zverejnila výhrady k zmluve. Aké úpravy v nej žiada?

20.11.2018 11:14
ZOH 2018, Biatlon, štafeta, Paulína Fialková
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková (v strede) počas štafety žien na ZOH. Autor: ,

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa vyjadrila k sporným bodom zmluvy so Slovenským zväzom biatlonu, ktorú majú podpísať všetci reprezentanti.

Hlavné výhrady má k požiadavke prevodu osobnostných práv športovca na zväz a taktiež vo svojom príspevku na svojej oficiálnej stránke pre fanúšikov na facebooku uviedla, že spor odštartovalo prepustenie hlavnej trénerky žien Anny Murínovej a bežeckého trénera Martina Bajčičáka z reprezentačného družstva.

Sestry Paulína a Ivona Fialková doteraz nepodpísali zmluvu zo zväzom. Disciplinárna komisia (DK SZB) následne na svojom piatkovom zasadnutí zakázala obom štart na súťažiach spojených s reprezentáciou Slovenskej republiky. Podľa člena disciplinárnej komisie Ľubomíra Lepeňa Fialkové nerešpektovali rozhodnutie prezídia tým, že nepodpísali zmluvu, ktorú majú podpísať všetci reprezentanti.

Fialkové si na pomoc prizvali Advokátsku kanceláriu GARANT PARTNER legal s.r.o., ktorá tvrdí, že SZB svojím konaním voči sestrám Paulíne a Ivone Fialkovým porušil zákon o športe, ako aj ich právo na reprezentáciu Slovenska na významných medzinárodných podujatiach.

Príspevok Paulíny Fialkovej v plnom znení bez obsahových úprav:

"Spor o právo využívať vlastné právo.

K postoju nášho právneho zástupcu Garant Partner Legal by som chcela ešte spresniť, prečo sa so zväzom už tak dlhú dobu nevieme zhodnúť. Ak však očakávate škandalózne informácie či mediálne odkazy, musím Vás sklamať. Predložím iba fakty, aby si na túto nezmyselnú mocenskú hru mohol urobiť každý vlastný názor, pretože ja nebudem vynášať nechutné interné záležitosti na šport, ktorý milujem.

Základom našich problémov je to, že nové vedenie reprezentácie po našej najúspešnejšej minuloročnej sezóne vyhodilo z reprezentačného družstva hlavnú trénerku žien Anku Murínovú a s ňou aj bežeckého trénera Martina Bajčičáka.

Otázka prečo a komu to prospieva nebola doteraz zodpovedaná aj napriek tomu, že nám zväz neponúkol za týchto trénerov ani žiadnu alternatívu. V prvom návrhu zmluvy so zväzom, ktorý nám bol predložený na podpis bez akýchkoľvek marketingových príloh, na ktoré zmluva odkazuje, mal zväz požiadavky na všetko, ale športovcom negarantovala takmer nič (ak tvrdí zväz opak, nech túto zmluvu zverejní).

Biatlonistka Paulína Fialková.
Biatlonistka Paulína Fialková. Autor: SITA, Martin Medňanský

Zmluva bola navyše protizákonná, pretože vyžadovala prevod osobnostných práv športovca na zväz, ktorý s nimi mohol voľne podnikať a dokonca ich mohol previesť aj na iné obchodné spoločnosti a to všetko bez súhlasu športovca a bez akejkoľvek protihodnoty. Čo je pre nás však najdôležitejšie, v zmluve sme nevideli ani žiadnu garanciu toho, že naši dlhodobí tréneri, ktorí nám dopomohli k výraznému rastu výkonnosti, budú s nami na všetkých potrebných reprezentačných súťažiach.

Zástupcovia zväzu nám navyše nechávali odkazy, že aj keby sme si ich účasť na pretekoch chceli hradiť z vlastných zdrojov, tak pre nich nemajú akreditácie… V tejto situácii nám prišlo nezmyselné zaoberať sa akýmikoľvek marketingovými pasážami zmluvy, pretože ak nemáte trénerov pri súperení s najlepšími na svete, načo sú vám sponzori…

Pre nás neriešiteľná situácia, takže vzhľadom na to, že sme chceli ďalej poctivo trénovať museli sme si na rokovanie so zväzom najať právneho zástupcu a do prípadu sa vložil aj náš otec, ktorý to všetko veľmi ťažko prežíva. Dva mesiace sme s pomocou obrovského množstva ľudí bojovali za našich trénerov a predovšetkým vďaka principiálnemu postoju Slovenského olympijského výboru sa nám podarilo vyrokovať túto pre nás najdôležitejšiu požiadavku. Ďakujeme.

Čo sa týka marketingových častí dohody, chcem zdôrazniť že voči zväzu nemáme žiadne požiadavky na reklamné plochy umiestnené na kombinézach a výstroji reprezentačného družstva. Rovnako sme už niekoľkokrát zdôraznili, že akceptujeme všetkých reklamných partnerov zväzu, ktorých budeme s hrdosťou a vďakou prezentovať na všetkých reprezentačných akciách, a ktorým poskytneme svoje osobnostné práva pre ich reklamné účely napriek tomu, že nám za to podľa zväzového postoja neprináleží žiadna odmena.

Samozrejme bez výhrad súhlasíme so všetkými bodmi dohody, ktorá definuje naše povinnosti a práva pri reprezentácii našej krajiny.

čo máme ešte urobiť, aby sme mohli reprezentovať našu domovinu a hlavne, kedy sa už prestaneme so športovým zväzom dohadovať iba o obchode a začneme hovoriť o tom najpodstatnejšom, o športe, zlepšení športovej výkonnosti, či lepšej reprezentácii Slovenska?

Ďakujeme Vám všetkým za pochopenie, ospravedlňujeme sa za všetky negatíva tohto prípadu a verím, že nebude potrebné isť do ešte väčších podrobnosti. V prílohe prezentujem aj konkrétne body zmluvy, s ktorých znením sa nevieme stotožniť. Paja."

Paulína Fialková v priloženom príspevku zhrnula do bodov časti zmluvy, s ktorými súhlasia a nesúhlasia.

"Súhlasíme:

  • bez výhrad so všetkými zmluvnými bodmi (celkom 88 bodov), ktoré definujú pravidlá zväzu a vzájomnej spolupráce so športovcom pri štátnej reprezentácii
  • športovec bude prezentovať generálneho partnera zväzu a marketingových partnerov zväzu (celkom 10 partnerov) na súťažnej kombinéze a oficiálnom reprezentačnom oblečení na všetkých reprezentačných podujatiach, slávnostných ceremoniáloch a mediálnych rozhovoroch a to bez nároku na odmenu
  • všetci marketingoví partneri zväzu majú oprávnenie využívať podobizeň športovca vo svojej reklamnej kampani a to bez nároku na odmenu
Ivona Fialková v cieli šprintu v Pjongčangu.
Ivona Fialková v cieli šprintu v Pjongčangu. Autor: SITA, Martin Medňanský

Žiadame upraviť/spresniť*:

  • športovec bude aktívne propagovať generálneho partnera zväzu a marketingových partnerov zväzu na svojej súkromnej webstránke a vlastných kontách sociálnych sietí Facebook a Instagram a to bez nároku na odmenu
  • marketingoví partneri zväzu majú oprávnenie požadovať od športovca účasť na vlastných propagačných akciách (celkom 10 akcií) organizovaných vo voľnom čase športovca a to bez nároku na odmenu
  • športovec sa zaväzuje, že ani mimo reprezentačných akcií nebude žiadnym spôsobom propagovať iné subjekty ako partnerov zväzu bez vopred udeleného písomného súhlasu zväzu
  • športovec udeľuje zväzu súhlas na zhodnocovanie svojich osobnostných práv v rámci komerčných aktivít zväzu bez teritoriálneho obmedzenia, pričom zväz môže tento súhlas ďalej previesť na ďalšie subjekty a to všetko bez nároku na odmenu
  • zväz nehradí úrazové poistenie športovca pri štátnej športovej reprezentácii
  • zmluvný vzťah na 4 roky
  • ku konkrétnym zneniam týchto bodov sme zväzu zaslali výhrady a navrhli úpravy a spresnenia tak, aby sme s nimi mohli súhlasiť. Žiaľ zväz ani jeden z našich návrhov neakceptoval a odmietol ďalšie rokovanie."
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

7 debata
Viac na túto tému: #biatlon #Paulína Fialková