Paulína Fialková je v najlepšej forme. K nepodpísanej zmluve sa nevyjadrila

13.11.2018 10:23
Paulína Fialková
Paulína Fialková. Autor: ,

Vzhľadom na nepodpísanú zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu stále reálne hrozí, že sestry Paulína a Ivona Fialkové nebudú reprezentovať Slovensko v blížiacej sa sezóne Svetového pohára 2018/2019. Úvodné kolo bojov o krištáľové glóbusy je v slovinskej Pokljuke na programe už 2.- 9. decembra.

„K vzniknutej situácii okolo zmluvy sa nebudem vyjadrovať. Urobia tak môj právny zástupca alebo zamestnávateľ, VŠC Dukla,“ uviedla Paulína Fialková v rozhovore pre denník Šport.

V súvislosti s jej pokračujúcou predsezónnou prípravou vo švajčiarskom Lenzerheide však bola dvojnásobná kráľovná slovenskej biatlonovej stopy oveľa prístupnejšia.

„Podľa mňa sme v príprave na správnej ceste. Veľmi chceme reprezentovať a verím, že tvrdú drinu aj zúročíme,“ pokračovala 26-ročná biatlonistka z Brezna.

Dvakrát piata najlepšia žena zo ZOH 2018 v Pjongčangu (štafeta + vytrvalostné preteky) pred odchodom na sneh do zahraničia absolvovala vo VŠC Dukla Banská Bystrica záťažové testy, ktoré boli vôbec najlepšie v histórii. Známy VO2 max, čiže hodnota maximálneho objemu kyslíka, ktorý je športovec schopný využiť, bol v prípade P. Fialkovej 75,2 mililitra na kilogram hmotnosti.

„Sami sme boli z výsledku prekvapení. Čakali sme zlepšenie oproti jari, ale toto… Sme radi, že sme sa v príprave niekam posunuli, dobrým smerom,“ rada skonštatovala P. Fialková.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Feeling blessed today ❄☀️ #dachstein #glacier #fialky #onsnow #fischerracefamily #onewaysport #uvex #duklabanskabystrica

Príspevok, ktorý zdieľa Paulína Fialková (@paja.fialkova),

Podľa denníka Šport v spore sestier Fialkových so SZB je päť základných predmetov sváru, na ktorých sa zainteresované strany nevedia zhodnúť. Sú nimi osobnostné práva športovkýň a ich využitie, propagovanie osobných a zväzových reklamných partnerov, zmluva na jednu sezónu kontra zväzový návrh na štyri sezóny a tiež úhrada úrazového poistenia pri výkone športu a zakomponovanie osobného realizačného tímu Fialkových s financovaním nákladov priamo do zmluvy.

Na druhej strane už sa dokázali zhodnúť na náležitostiach definujúcich štátnu športovú reprezentáciu, na využívaní zväzovej kombinézy v pretekoch Svetového pohára a majstrovstiev sveta a na osobnom realizačnom tíme Fialkových.

Podľa viacerých vyjadrení ľudí z vedenia SZB zväz už urobil viacero ústretových krokov a ďalej sa v tom už nechystá pokračovať.

„Máme modernú zmluvu, ktorú bez akýchkoľvek úprav akceptovali a podpísali vrátane olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej všetci reprezentanti – s výnimkou Fialkových. Prekvapuje nás ich pretrvávajúce odmietavé stanovisko vzhľadom na fakt, že zväz aj v tomto roku v spolupráci s VŠC Dukla Banská Bystrica zabezpečil a vytvoril kvalitné podmienky pre každého reprezentanta na nerušenú prípravu,“ povedal prezident SZB Tomáš Fusko pre Šport.

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková.
Slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Autor: SITA, Diana Černáková

Členovia prezídia SZB tvrdia, že ak by si Fialkové presadili v zmluve čosi odlišné v porovnaní s ostatnými, išli by proti zväzovým záujmom i samé proti sebe. Viceprezident pre štátnu športovú reprezentáciu SZB Marek Matiaško si rovnako nemyslí, že zväz by mal niečo meniť na momentálne ponúkanej zmluve, ktorá je pre všetkých reprezentantov rovnaká.

„Prezídium urobilo dosť ústretových krokov k podpisu zmluvy. Sestrám Fialkovým musíme byť na jednej strane vďační, že prešla pripomienkovaním cez právnikov a teraz je zmluva vyšperkovaná podľa mňa k dokonalosti. Je rámcová a takou aj bude. Nikto z reprezentácie nebude mať individuálnu zmluvu. Prezídium už podľa mňa neurobí krok dozadu. Ak nebude zmluva podpísaná, predpokladám, že sestry Fialkové nebudú zväzom akreditované na Svetový pohár,“ skonštatoval Matiaško, piaty muž z vytrvalostného biatlonu na ZOH 2006 v Turíne.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Ivona Fialková #Paulína Fialková