Chýba dohoda so zväzom. Štart sestier Fialkových vo Svetovom pohári je ohrozený

, 12.11.2018 13:04, aktualizované: 13:57
fialková biatlon
Ivona Fialková a Paulína Fialková počas galavečera Slovenského olympijského výboru (SOV). Autor: ,

Slovenské biatlonistky Paulína a Ivona Fialková zatiaľ nepodpísali zmluvu o zabezpečení štátnej športovej reprezentácie v tom znení, ako ju predložil Slovenský zväz biatlonu (SZB). Informuje o tom pondelňajšie vydanie denníka Šport. Nová sezóna Svetového pohára sa začína 2. decembra v slovinskej Pokljuke.

"Opäť sme sa zaoberali situáciou, ktorá nastala tým, že sestry Fialkové ani po viacnásobnom rokovaní s ich právnym zástupcom nepodpísali zmluvu o zabezpečení štátnej športovej reprezentácie. Jej podpis je základnou podmienkou zväzu pre reprezentovanie športovca na medzinárodných podujatiach.

Zmluvu podľa návrhu zväzu podpísali všetci členovia reprezentačných družstiev, vrátane trojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej. Prezídium naďalej vyjadruje nádej, že k dohode napokon dôjde ešte pred štartom Svetového pohára a sestry Fialkové zúročia celú prípravu, ktorú absolvovali zo štátnych zdrojov prostredníctvom VŠC Dukla Banská Bystrica a Slovenského zväzu biatlonu," píše sa v oficiálnom vyhlásení Prezídia SZB, ktoré zasadalo v Banskej Bystrici.

Predmetom doterajšej nezhody má byť podľa Športu najmä tá časť zmluvy, ktorá obsahuje marketingové náležitosti a biatlonistky majú iný pohľad ako prezídium na využívanie ich osobnostných práv.

Denník dodáva, že ak by sestry Fialkové, ktorých zamestnávateľom je VŠC Dukla Banská Bystrica, zmluvy o štátnej reprezentácii nepodpísali, zväz by ich nemusel, či nemal, prihlásiť na Svetový pohár.

"VŠC Dukla je zamestnávateľom členiek štátnej športovej reprezentácie SR Paulíny a Ivony Fialkovej. Je našou povinnosťou pri prijímaní športovcov postupovať profesionálne a zohľadniť všetky skutočnosti, ktoré by mohli ovplyvniť zmarenie verejného záujmu, v tomto prípade reprezentovať SR na významných športových podujatiach.

Predpokladáme, že národné športové zväzy si organizujú svoju činnosť tak, aby nedochádzalo k situáciám, ktoré by mohli ohroziť účasť štátnej reprezentácie na významnom športovom podujatí. Táto požiadavka je úzko spätá aj s povinnosťou efektívneho nakladania s finančnými prostriedkami z verejných zdrojov vynaloženými na ich športovú prípravu.

Paulína Fialková.
Paulína Fialková. Autor: SITA/AP, Sergei Grits

V tomto smere musíme s poľutovaním konštatovať, že chyba nastala v oneskorenej príprave dokumentu Zmluvy o štátnej športovej reprezentácii, ktorú SZB vo finálnej podobe schválil až na svojom zasadnutí dňa 14. 9. 2018. V tomto čase už reprezentantky absolvovali viac ako polovicu športovej prípravy. Považujeme za neseriózne zo strany zväzu podávať návrh na zaradenie športovcov do strediska bez toho, že by nás upovedomili o možnosti vzniknutia takejto situácie," uvádza sa v tlačovej správe VŠC Dukla Banská Bystrica k stanovisku SZB.

"Od športovcov vyžadujeme prísny režim a zvyšujeme im výkonnostné kritériá, preto musíme aj my ako funkcionári pristupovať k našim povinnostiam profesionálnejšie. Tieto dokumenty majú byť pripravené pred začiatkom sezóny a neriešiť ich až pred prvým kolom Svetového pohára. Problém Zmluvy o štátnej športovej reprezentácii, ktorú nepodpísali sestry Fialkové, je predovšetkým v ustanoveniach upravujúcich ich osobnostné práva, ktoré by chcel zväz riešiť nad zákonný rozsah.

SZB nešťastne zvolil formuláciu svojho uznesenia, kde uložil povinnosť reprezentantkám podpísať túto zmluvu. Právny poriadok SR predpokladá uzavretie zmluvy na základe súhlasu obidvoch strán. Pokiaľ jedna strana nesúhlasí, nemožno ju donútiť k uzavretiu akejkoľvek zmluvy. Po oboznámení sa s týmto problémom sme iniciovali stretnutie s prezidentom SZB, na ktorom sme odporučili zväzu pre sezónu 2018/2019 akceptovať Štatút reprezentanta zverejnený na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR," konštatuje sa v tlačovej správe VŠC Dukla.

Ivona Fialková na archívnej snímke.
Ivona Fialková na archívnej snímke. Autor: SITA/AP, Kerstin Joensson

"Paulína a Ivona Fialkové zodpovedne pristupujú k svojej športovej príprave, ktorej podriadili celý svoj doterajší život. Minulá sezóna bola pre nich veľmi úspešná a v tomto trende by chceli pokračovať aj v tejto sezóne. Ako VŠC Dukla sme sa snažili im zabezpečiť čo najvhodnejšie podmienky na prípravu. Neodmysliteľnou súčasťou prípravy športovca je aj jeho psychická pohoda. Preto by sme chceli všetkých požiadať o rešpektovanie profesionálnej prípravy našich športovcov.

Prvý štart štafety je naplánovaný na 2. 12. 2018 a individuálny štart žien 6. 12. 2018. To je naozaj už len krátky čas na dolaďovanie športovej formy tak, ako to robí konkurencia, nie čas na riešenie takýchto záležitostí. Veríme, že členovia prezídia SZB opätovne zvážia celú situáciu aj právne a ekonomické následky svojho rozhodovania a v konečnom dôsledku prehodnotia svoje stanovisko," uvádza sa v tlačovej správe.

Paulína a Ivona Fialkové, piate z olympiády v Pjongčangu (Paulína na 15 km a spolu s Ivonou piate v štafetách žien) sa momentálne pripravujú podľa plánu v Lenzerheide s trénermi Martinom Bajčičákom a Annou Murínovou. Na rovnakom mieste počas minulého týždňa pôsobila aj ďalšia slovenská skupina na čele s Anastasiou Kuzminovou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #biatlon #Ivona Fialková #Paulína Fialková