MOV zastavil finančnú podporu biatlonu. Môžu za to korupcia a doping

12.06.2018 19:03
Ťumeň, finále, biatlon, tréning
Ilustračná snímka. Autor: ,

Medzinárodný olympijský výbor zastavil finančnú podporu biatlonu. Dôvodom je korupčný a dopingový škandál v medzinárodnej únii IBU.

Sankcie budú podľa agentúry AP platiť minimálne do septembrových volieb nového predsedu IBU, ktorá navyše musí zreformovať svoj antidopingový program a načrtnúť, ako bude riešiť dopingové prípady ruských reprezentantov.

Škandál zasiahol najvyššie vedenie IBU tento rok v apríli. Rakúski vyšetrovatelia prehľadali centrálu IBU v Salzburgu a potvrdili, že vrcholných funkcionárov a ruských športovcov podozrievajú z dopingu, korupcie a finančného podvodu. Podozriví sú dlhoročný šéf svetového biatlonu Anders Besseberg a generálny sekretárka Nicole Reschová.

Anders Besseberg na archívnej snímke.
Anders Besseberg na archívnej snímke. Autor: SITA/AP, Lee Jin-man

Sedemdesiatdvaročný Nór Besseberg, ktorý bol hlavou svetového biatlonu od roku 1992, následne z funkcie odstúpil. Jeho nástupcu zvolia na kongrese IBU, ktorý sa od 5. do 9. septembra uskutoční v Poreči. Kandidátmi sú Baiba Brokaová z Lotyšska a Olle Dahlin zo Švédska.

Korupčný škandál sa týka obdobia od roku 2012 do februára 2017, keď sa konali majstrovstvá sveta v rakúskom Hochfilzene.

Podplácanie sprevádzalo aj voľbu ruskom Ťumeni za dejisko MS 2021 v roku 2016. Dopingový škandál zahŕňa 65 pozitívnych testov ruských športovcov, ktorých výsledky boli zaretušované. Podľa AP za to funkcionári IBU prijali úplatok 300 000 dolárov.

#Medzinárodný olympijský výbor #IBU
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku