Skrývali dopujúcich Rusov? Vyšetrovatelia potvrdili, že IBU podozrievajú z korupcie

12.04.2018 14:32
Anastasia Kuzminová, hromadný štart
Ilustračná snímka. Autor: ,

Rakúski vyšetrovatelia potvrdili, že vrcholných funkcionárov Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a ruských športovcov podozrievajú z dopingu, korupcie a finančných podvodov. Kvôli tomu v utorok zasahovali v centrále IBU v Salzburgu.

Podozriví sú dlhoročný šéf svetového biatlonu Anders Besseberg a generálna sekretárka Nicole Reschová, ktorí vo funkciách minimálne nateraz skončili.

Policajti prehľadávali kancelárie IBU kvôli informácii, že za úplatky federácia skrývala dopingové prípady ruských biatlonistov. Potvrdil sa tak charakter podozrenia, o ktorom už v utorok informovali svetové médiá. Malo ísť o úplatky vo výške až 300 000 dolárov. Vyšetrovatelia tiež preverujú neoprávnené príjmy z prize money vo výške 35 000 dolárov, ktoré získali športovci, ktorí dopovali a mali byť v treste.

Vyšetrovanie prebieha nielen v Rakúsku, ale aj v Nórsku a v Nemecku. Týka sa obdobia od roku 2012 do februára 2017, keď sa konali majstrovstvá sveta v rakúskom Hochfilzene. Ide teda o obdobie po známom ruskom dopingovom škandále okolo zimných olympijských hier 2014 v Soči.

Anders Besseberg na archívnej snímke.
Anders Besseberg na archívnej snímke. Autor: SITA/AP, Lee Jin-man

Sedemdesiatdvaročný Nór Besserberg bol hlavou svetového biatlonu od roku 1992. Tento rok už oznámil, že na septembrovom kongrese nebude usilovať o znovuzvolenie. Kvôli škandálu až do vyšetrenia prípadu odstúpil z funkcie, v ktorej ho bude dočasne zastupovať Rakúšan Klaus Leistner, viceprezident IBU pre financie.

Prvým na rade pre záskok na Bessebergovv post bol prvý viceprezident Viktor Majgurov, ktorý o to ale nemal záujem, pretože je Rus a práve Ruska sa škandál týka.

Nemecká právnička Reschová bola vo vedení svetového biatlonu od roku 2008. V utorok oznámila, že sa funkcie do vyšetrenia prípadu vzdáva, a dnes ju IBU dočasne suspendovala.

Informácie vedúce k razii poskytlo vyšetrovacie oddelenie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Určitú úlohu v tejto kauze hrá aj niekdajší šéf moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov, ktorý je kľúčovým svedkom pri vyšetrovaní organizovaného dopingu v Rusku.

Kvôli nedôslednému boju s dopingom čelí IBU kritike už dlhší čas. Niekoľko reprezentačných tímov preto bojkotovalo finále Svetového pohára, ktoré hostil napriek dopingovému škandálu v ruskom športe Ťumeň. Na rovnakom mieste sa v roku 2021 mali uskutočniť aj majstrovstvá sveta, sibírske mesto o to však kvôli dopingovej afére prišlo.

Rusko získalo šampionát po hlasovaní kongrese IBU pri voľbe pred dvoma rokmi, pri ktorej v súboji so Slovinskom a Českou republikou dostalo 25 z 49 hlasov. Podľa Le Monde navyše mali členovia kongresu za hlasy od ruského zväzu sľúbené úplatky vo výške 25 000 až 100 000 eur.

#ruský doping #IBU
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk