Vlhová poslednú jazdu sezóny pokazila. Stratila slalomárske pódium

Petra Vlhová skončila štvrtá v celkovom poradí hodnotenia slalomu v práve skončenej sezóne Svetového pohára 2017/2018 v zjazdovom lyžovaní. Dvadsaťdvaročná Liptáčka neudržala skvelú druhú pozíciu, ktorá jej patrila pred finálovým slalomovým podujatím vo švédskom Aare.

17.03.2018 11:28 , aktualizované: 14:38
Petra Vlhová Foto: ,
Petra Vlhová počas slalomu v Aare.
debata (4)

Vlhová na severe Európy skončila jedenásta a v celkovom sumáre sezóny ju okrem suverénnej víťazky Američanky Mikaely Shiffrinovej predstihli aj Švajčiarka Wendy Holdenerová a Švédka Frida Hansdotterová.

Olympijská šampiónka z Pjongčangu Hansdotterová mala v súčte 12 podujatí o 2 body viac ako Vlhová. Napriek tomu si slovenská reprezentantka utvorila nové sezónne maximum. Vlani skončila v slalomovom hodnotení SP celkovo piata.

V záverečnom dvanástom podujatí, ktorého výsledky sa rátali do hodnotenia ženského Svetového pohára 2017/2018 v slalome, suverénne triumfovala kráľovná tejto disciplíny Shiffrinová. V Aare úspešne zaútočila na dvanáste sezónne a celkovo 43. prvenstvo v pretekoch o krištáľové glóbusy.

Americká slalomárka Mikaela Shiffrinová pózuje... Foto: TASR/AP, Alessandro Trovati
Mikaela Shiffrinová Americká slalomárka Mikaela Shiffrinová pózuje fotografom s malým kryštáľovým glóbusom za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári žien v slalome.

Rovnako vyhrala v tejto sezóne osem slalomov, čo je vyrovnaný rekord v podaní Chorvátky Janice Kosteličovej. Druhá skončila v sezónnej derniére Švajčiarka Wendy Holdenerová s mankom 1,58 s, o jednu stotinku za ňou bola v súčte oboch kôl domáca Hansdotterová.

„Tieto preteky som si náramne užila, ale zároveň som zostala koncentrovaná až do konca. Vravela som si, že aj keď som mala veľkolepú sezónu, záver nesmiem pokaziť a musím zostať silná,“ uviedla čerstvo 23-ročná Mikaela Shiffrinová

Vlhová po polovici súťaže na treťom mieste zaostávala o 55 stotín sekundy za americkou líderkou Shiffrinovou, ale jej odstup od druhej Rakúšanky Bernadette Schildovej bol len 6 stotín. Mala teda dobrú východiskovú pozíciu na pódiové zlepšenie a udržanie si celkovej druhej priečky v hodnotení slalomu.

Mikaela Shiffrinová a jej malý glóbus Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Mikaela Shiffrinová.

Ibaže v druhom kole jej zjavne chýbala rýchlosť, najmä v časti presadenými bránkami a potom aj na rovine. V cieli sa zaradila na deviate a napokon spadla až na jedenáste miesto s mankom 2,64 s na Shiffrinovú. V druhom kole dosiahla zverenka Livia Magoniho až devätnásty najlepší čas. Vlhová mala na Aare príjemné spomienky. Trinásteho decembra 2015 tam vtedy senzačne slávila premiérový slalomový triumf v bojoch o krištáľové glóbusy.

V poslednom slalome olympijskej sezóny sa predstavilo 24 pretekárok s právom štartu, body do Svetového pohára si pripísalo len 15 najlepších v cieli 2. kola.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – Aare (Švéd.):

Slalom žien – (1. + 2. kolo: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:46,42 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,58 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,59, 4. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +1,72, 5. Bernadette Schildová (Rak.) +1,79, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,99, … 11. Petra Vlhová (SR) +2,64.

Konečné poradie v hodnotení slalomu vo Svetovom pohári 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 980 bodov – víťazka malého glóbusu, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 705, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 681, 4. Petra Vlhová (SR) 679, Bernadette Schildová (Rak.) 463, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 351, … 42. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 22.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Mikaela Shiffrinová #alpské lyžovanie #slalom žien