Kuzminová si podmanila Holmenkollen a je líderkou SP, Ivona Fialková v top 10

, , 15.03.2018 12:52, aktualizované: 14:42
Anastasia Kuzminová
Víťazka šprintu v Holmenkollene Anastasia Kuzminová (v strede) s druhou Dariou Domračevovou (vľavo) a treťou Juliou Džimovou. Autor: ,

Triumfom slovenskej biatlonistky Anastasie Kuzminovej sa skončil šprint 8. kola Svetového pohára. Na 7,5 km trati zdolala v nórskom Holmenkollene druhú Bielorusku Darju Domračevovú o 8,9 sekundy a Ukrajinku Juliju Džimovú o 29,2.

V priebežnom hodnotení SP už predstihla Fínku Kaisu Mäkäräinenovú, v bodovaní šprintu sa vzhľadom na náskok prakticky stala víťazkou tejto disciplíny, pretože len nejaká nepredvídaná okolnosť ju môže pripraviť o prvenstvo.

Úspech slovenského biatlonu umocnila 9. miestom Ivona Fialková, ktorá sa prvýkrát v kariére ocitla v top desiatke (+1:00,4).

V mekke klasického lyžovania pokračoval súboj Fínky Mäkäräinenovej a Slovenky Kuzminovej o prvenstvo v SP. Pred holmenkollenským šprintom viedla severanka o 53 bodov a dvojnásobná olympijská víťazka práve v tejto disciplíne Kuzminová, v ktorej nazbierala v sezóne najviac bodov zo všetkých, sa snažila stratu zmierniť.

Na trať sa vydala s číslom 13, Mäkäräinenová s 25 a pre slovenskú biatlonistku dopadlo porovnávanie v cieli výborne.

Anastasia Kuzminová počas šprintu v Hollmenkolene.
Anastasia
		Kuzminová počas šprintu v Holmenkollene.
+2Daria Domračevová
		počas šprintu v Hollmenkolene.

V Holmenkollene svietilo slnko a Kuzminová verila, že únavy z osláv olympijského zlata sa už zbavila. Najskôr strieľali jej najväčšie súperky, Dahlmeierová s tretím a piatym nepresným výstrelom vypadla z boja o pódium, Kuzminová so štvrtým vzhľadom na rýchly beh bola medzi najlepšími, na medzičase vynikala najviac Talianka Wiererová, prvý a piaty terč nevybielila Mäkäräinenová.

Ivona Fialková (na archívnej snímke) dosiahla...
Ivona Fialková (na archívnej snímke) dosiahla 9. miestom v šprinte svoje osobné maximum. Autor: SITA/AP, Kerstin Joensson

V polohe stojmo už Kuzminová mierila na víťazstvo. Vítkovú mrzel úplne posledný výstrel, potom si poradila so všetkými piatimi terčami Kuzminová a rozbehla sa za ďalším prenikavým úspechom v sezóne. Jej najväčšie súperky na ňu nemali, na ‚stojke‘ sa čakalo hlavne na Wiererovú, Domračevovú, Džimovú, Öbergovú, no za slovenskou biatlonistkou, opäť na lyžiach najrýchlejšou, zaostali, či už v behu, alebo na strelnici.

Pre Kuzminovú, osobnosť ZOH v Pjongčangu s tromi medailami, to bolo šieste víťazstvo v sezóne, 13-te v kariére, vrátane troch zlatých na ZOH. V hodnotení šprintu sa vzhľadom na náskok už môže radovať z celkového prvenstva, pretože len zázrak ju pripraví o premiérové víťazstvo v SP v individuálnej disciplíne.

"Dnes sa potvrdilo, že môj organizmus je znova pripravený pracovať. Hlava sa tiež trochu uvoľnila a – zjavne – je takisto ochotná podieľať sa na tom, hoci jednej chybe som sa nevyhla. Zvyšok výstrelov však bol do stredu. Bez ohľadu na ten jeden trestný okruh si môžem vysloviť pochvalu. Musela som tie metre navyše absolvovať veľmi rýchlo, keďže som túžila zabojovať o prvenstvo. Mäkäräinenová vyštartovala až po mne, takže som sa v podvedomí vôbec nezaoberala jej výsledkom.

Nastavila som sa tak, že idem pre svoj pocit. Vnímala som to ako tréning, nie preteky. Keď som si uvedomila, že lyže mi idú, mohla som sa do toho oprieť. Je príjemné registrovať že celá sezóna mi vychádza. Na olympijských hrách sa mi zadarilo a teraz zostáva drieť až do konca súťažného ročníka. Nehovorím hop, kým som nepreskočila. Ešte sú pred nami ďalšie súperenia," povedala Kuzminová vo vysielaní televíznej stanice Matč, citoval to web Championat.com.

Ďalšie slovenské biatlonistky sa medzi 97 štartujúcimi presadili s rozdielnou úspešnosťou. Paulína Fialková so streľbou 2–1 za očakávaním zaostala, jej mladšia sestra Ivona Fialková sa zasa vyznamenala bezchybnou streľbou a vytvorila si kariérne maximum, keď sa prvýkrát objavila v top desiatke.

Trénerka slovenskej reprezentácie Anna Murínová mohla hovoriť o veľkej spokojnosti, pretože mať dve Slovenky v top desiatke sa len tak ľahko nevidí. Anastasia Kuzminová sa pozerala na všetkých zhora a Ivona Fialková sa prvýkrát v kariére ocitla medzi absolútnou špičkou v top desiatke:

„Ivka sa už týždeň predtým v Kontiolahti ukazovala veľmi dobre s pekným výsledkom, ale určite to bolo milé prekvapenie, s dvoma nulami na strelnici, možno aj malý, príjemný šok, keď aj stojku zvládla dokonale. Ona na to má, ocitla sa na dobrej vlne, len nech jej to ešte vydrží až do konca.“

Šprint bol v znamení famózneho behu Kuzminovej: „Celú sezónu si ide to svoje vrcholné, je absolútna špička. Čakalo sa od nej, že keď zastrieľa, bude veľmi vysoko a jedna chyba ju o víťazstvo nepripravila. My sa teraz sústredíme na stíhacie preteky, keďže štafetu vynechávame, no a v nej to bude o streľbe, treba hlavne pekne triafať. Pre Nasťu aj Ivonu to bude veľká výzva. Ivka ešte nikdy do stíhačky neštartovala z takej poprednej pozície, dúfam, že nováčikovskú daň si vybrala v Kontiolahti na mass pretekoch, a že sa jej bude dariť lepšie. V Holmenkollene nám prajú podmienky, v šprinte sa dobre strieľalo s veľa nulami, pred strelnicou si užívali všetky ľahký príjazd dole kopcom. Na druhej strane stačí malé zaváhanie a hneď sa ocitnete mimo najlepších.“

SP v Osle-Holmenkollene

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Anastasia Kuzminová (SR) 21:31,8 min (1), 2. Daria Domračevová (Biel.) +8,9 s (0), 3. Julia Džimová (Ukr.) +29,2 (0), 4. Susan Dunkleeová (USA) +35,7 (0), 5. Fujuko Tačizakiová (Jap.) +43,6 (0), 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) +46,2 (0), 7. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +50,3 (0), 8. Uliana Kaiševová (Rus.) +55,4 (1), 9. Ivona Fialková (SR) +1:00,4 min (0), 10. Lisa Vittozziová (Tal.) +1:05,1 (1),… 52. Paulína Fialková (SR) +2:19,6 (3)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 18 z 22 pretekov): 1. Anastasia Kuzminová (SR) 673 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 667, 3. Daria Domračevová (Biel.) 581, 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 579, 5. Dorothea Wiererová (Tal.) 570, 6. Veronika Vítková (ČR) 513, 7. Lisa Vittozziová (Tal.) 500, 8. Franziska Hildebrandová (Nem.) 467, 9. Anais Bescondová (Fr.) 461, 10. Julia Džimová (Ukr.) 443,… 38. Paulína Fialková 137, 56. Ivona Fialková (obe SR) 65

Poradie vo SP v hodnotení rýchlostných pretekov žien (po 7 z 8 pretekov): 1. Anastasia Kuzminová (SR) 294 bodov, 2. Daria Domračevová (Biel.) 253, 3. Veronika Vítková (ČR) 245, 4. Franziska Hildebrandová (Nem.) 232, 5. Laura Dahlmeierová (Nem.) 214, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 204, 7. Dorothea Wiererová (Tal.) 192, 8. Lisa Vittozziová (Tal.) 190, 9. Vita Semerenková (Ukr.) 185, 10. Anais Bescondová (Fr.) 176,… 37. Ivona Fialková 63, 51. Paulína Fialková (obe SR) 46

0 debata debata
Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #Ivona Fialková #Svetový pohár v biatlone