Mix štafeta Talianska najlepšia v 7. kole, Slováci na 10. mieste

Francúzski biatlonisti Anais Chevalierová a Antonin Guigonnat zvíťazili v sobotu vo fínskom Kontiolahti v dramatických pretekoch dvojčlenných miešaných štafiet na 1x6 a 1x7,5 km v rámci 7. kola Svetového pohára 2017/2018.

10.03.2018 15:08 , aktualizované: 18:36
biatlon Foto:
Anais Chevalierová a Antonin Guigonnat oslavujú triumf v Kontiolahti.

Druhí s odstupom 2,4 sekundy skončili Rakúšania Lisa Theresa Hauserová a Julian Eberhard a tretí boli Nóri Marte Olsbuová a Johannes Thingnes Bö, ktorí zaostali o 4,4 s.

Slovenskí reprezentanti Anastasia Kuzminová a Matej Kazár pri streleckej bilancii 1+12 obsadili 12. miesto s mankom 1:05,3 min. Na štart sa postavilo 26 tandemov.

V tento deň sa ešte uskutoční súperenie miešaných štafiet na 2×6 a 2×7,5 km (16.45 h SEČ). Za SR sa predstavia Paulína Fialková, Ivona Fialková, Šimon Bartko a Martin Otčenáš.

V nedeľu prídu na rad preteky s hromadným štartom mužov na 15 km (13.30 h SEČ) bez slovenského zastúpenia a žien na 12,5 km (16.10 h SEČ) aj s Kuzminovou a I. Fialkovou.

Predposledné 8. kolo SP bude 15. – 18. marca v nórskom Osle-Holmenkollene a derniéra 22. – 25. marca v ruskom Ťumeni.

SP v biatlone – Kontiolahti

Preteky dvojčlenných miešaných štafiet na 1×6 a 1×7,5 km: 1. Francúzsko (Anais Chevalierová, Antonin Guigonnat) 33:29,1 min (0+6), 2. Rakúsko (Lisa Theresa Hauserová, Julian Eberhard) +2,4 s (0+7), 3. Nórsko (Marte Olsbuová, Johannes Thingnes Bö) +4,4 (1+11), 4. Ukrajina +10,8 (0+5), 5. Rusko +16,1 (0+8), 6. Taliansko +21,5 (0+9), 7. Kanada +23,8 (0+6), 8. Japonsko +34,2 (0+6), 9. Kazachstan +57,2 (1+10), 10. Švédsko +57,6 (0+10),… 12. Slovensko (Anastasia Kuzminová, Matej Kazár) +1:05,3 min (1+12)

Mixštafeta Talianska oslavuje triumf v... Foto: Reuters
biatlon taliansko Mixštafeta Talianska oslavuje triumf v Kontiolahti.

V mixštafetách triumfovali Taliani

Miešaná štafeta Talianska v zložení Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Dominik Windisch a Lukas Hofer zvíťazila vo fínskom Kontiolahti v 7. kole biatlonového Svetového pohára. S odstupom 1,5 sekundy za ňou finišovala Ukrajina a 9,1 s stratilo na víťaza Nórsko. Slovensko s Paulínou a Ivonou Fialkovými, Šimonom Bartkom a Martinom Otčenášom obsadilo 10. priečku (+3:05,7).

Slovensko v tejto sezóne takmer preniklo na medailový stupeň, v Östersunde dobehlo štvrté a ak by na tento úspech v záverečných mix štafetách sezóny vhodne nadviazalo, získalo by aj cenné body do hodnotenia národov. Nastúpilo však v úplne inom zložení a len P. Fialková sa opäť objavila vo štvorici.

P. Fialková (0+2, 0+1) medzi 23 štafetami až príliš dlho strieľala ‚ležku‘ s 18. miestom, v stoji bola presnejšia i rýchlejšia, čo nemohla povedať Nemka Hildebrandová s trestným okruhom. P. Fialková sa posunula do odovzdávky dokonca na prvé miesto, jej sestra Ivona však mala v závese ďalšie tri štafety, Francúzsko, Rusko a Bielorusko.

I. Fialková (0+1, 0+1) raz dobíjala na posledný ležkový terč, raz na štvrtý stojkový a keďže Francúzka Bescondová bežala až dva trestné okruhy, Talianka Vittozziová jeden a aj Nórka Eckhoffová sa dosť zdržala, slovenská biatlonistka sa posunula na 2. priečku, pri odovzdávke bola už prvá pred Ruskom (+0,8), Ukrajinou (+1,0), Nórskom (+3,2) a Talianskom (+6,8).

Šimon Bartko (1+3, 1+3) sa trestnému kolu v ‚ležke‘ neubránil a hneď z toho bola 8. pozícia a strata kontaktu s čelom (+57,3). V polohe stojmo sa situácia navlas zopakovala a pramenil z toho ďalší pokles, na odovzdávke na 10. priečke (+2:17,9).

Do záverečného úseku vbehli ako prví Taliani s Hoferom, Nóri z T. Boem (+3,3), Rusi s Cvetkovom (+3,8) a Ukrajinci s Pidručným (+4,6). Definitívne rozhodnutie nepadlo ani po záverečnej streľbe stojmo a až finiš doprial najviac víťaznému Hoferovi. Martin Otčenáš (0+0, 0+2) už na viac ako konečné 10. miesto nemal.

miešané štafety žien na 2×6 a mužov na 2×7,5 km: 1. Taliansko (Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Dominik Windisch, Lukas Hofer) 1:15:08,3 (1 tr. okr.+13 dobíj.), 2. Ukrajina +1,5 (0+3), 3. Nórsko 9,1 (0+9), 4. Rusko 16,9 (0+7), 5. Francúzsko 1:02,2 (2+6), 6. Švédsko 1:28,3 (1+13), …10. SLOVENSKO (Paulína FIALKOVÁ, Ivona FIALKOVÁ, Šimon BARTKO, Martin OTČENÁŠ) 3:05,7 (2+13)

Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #Matej Kazár #Svetový pohár v biatlone