Ďalší cenný úspech. Vlhová si vyjazdila v Štokholme tretie miesto

Slovenka Petra Vlhová jedenástykrát v kariére obsadila pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní. V utorkovom paralelnom slalome v Štokholme vybojovala tretie miesto, keď v malom finále zdolala domácu Fridu Hansdotterovú. Zvíťazila Nórka Nina Haverová-Lösethová, druhá skončila Wendy Holdenerová zo Švajčiarska.

30.01.2018 19:28 , aktualizované: 20:13
Vlhová Foto: ,
Nina Haverová-Loesethová (v strede) oslavuje víťazstvo v mestskom paralelnom slalome žien Svetového pohára v Štokholme. Na druhom mieste skončila Švajčiarka Wendy Holenderová (vľavo) a na treťom Slovenka Petra Vlhová (vpravo).
debata (2)

Medzi mužmi prekvapujúco triumfoval Švajčiar Ramon Zenhäusern, ktorý prekonal vo finále domáceho Andreho Myhrera. Tretie miesto obsadil Nemec Linus Strasser.

V Štokholme bolo na programe druhé mestské podujatie tejto sezóny po novoročnom Osle. Ženy absolvovali v decembri v Courcheveli aj ďalší paralelný slalom, ktorý sa rovnako započítaval do poradia slalomu, ale Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) ho zaradila ako samostatnú disciplínu. V paralelslalome štartovalo 32 namiesto 16 lyžiarok a na dve jazdy sa išlo iba v šestnásťfinále, zatiaľ čo v Osle i Štokholme boli dve jazdy v každom kole.

Slovenka súperila v osemfinále s Nemkou Marinou Wallnerovou, cez ktorú postúpila s prehľadom, keď už po prvej jazde mala maximálny možný polsekundový náskok. Vo štvrťfinále sa stretla s Taliankou Irene Curtoniovou, táto konfrontácia bola omnoho tesnejšia. Vlhová si do druhej jazdy priniesla k dobru 0,04 sekundy, ale zakopla do štartovej bránky a musela doháňať výrazné manko, čo sa jej však podarilo a o štyri stotiny postúpila do semifinále.

V ňom na ňu čakala Holdenerová, ktorá si vypracovala 37-stotinový náskok a v druhej jazde ho ešte mierne zvýšila. Súboj o tretie miesto mala Vlhová pod kontrolou po tom, ako Hansdotterová spadla po skoku v prvej jazde.

Vlhová si treťou priečkou utvorila maximum na mestských podujatiach, v Štokholme 2016, 2017 aj Osle 2018 bola piata. V Courcheveli skončila druhá za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá po nedokončenom slalome v Lenzerheide vynechala Štokholm.

Petra Vlhová v Štokholme Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Petra Vlhová v Štokholme.

V Štokholme sa jazdilo na 180 m dlhej trati, na ktorej osadili 19 bránok a jej súčasťou boli aj jeden umelý skok a jedna terénna vlna. V atraktívnom vyraďovacom systéme pred skvelou kulisou takmer 10 000 divákov si mužské aj ženské dvojice od osemfinále až po finále v každom kole dvakrát zmerali sily s výmenou jazdnej dráhy.

Na severe Európy chýbala ďalšia elitná slovenská slalomárka Veronika Velez-Zuzulová, vlani druhá v týchto pretekoch. Velez-Zuzulová sa po nedeľňajšom slalomovom návrate do kolotoča SP v Lenzerheide po zranení kolena rozhodla štartovať až na zimných olympijských hrách v Pjongčangu.

Do švédskej metropoly nepricestovala ani líderka Svetového pohára a vlaňajšia šampiónka Američanka Mikaela Shiffrinová. Víťazka desiatich pretekov SP v tejto sezóne sa rozhodla dopriať si viac oddychu pred vrcholom súťažnej zimy – ZOH v Pjongčangu.

Vlhová si v utorok pripísala 60 bodov, odstup na Shiffrinovú v hodnotení disciplíny znížila na 175 bodov a zabránila, aby Američanka získala malý glóbus už pred ZOH. Do konca ročníka zostávajú dva slalomy Svetového pohára.

• Nina Haverová-Lösethová (Nór.-5) – Wendy Holdenerová (Švaj.-3) +0,52

Konečné poradie: 1. Nina Haverová-Lösethová (Nór.), 2. Wendy Holdenerová (Švaj.), 3. Petra Vlhová (SR), 4. Frida Hansdotterová (Švéd.)

MUŽI / semifinále:

• Andre Myhrer (Švéd.-4) – Luca Aerni (Švaj.-8) +0,98
  • Ramon Zehnhäusern (Švaj.-11) – Linus Strasser (Nem.-15) +0,10

• Linus Strasser (Nem.-15) – Luca Aerni (Švaj.-8) +0,08

finále:

• Ramon Zehnhäusern (Švaj.-11) – Andre Myhrer (Švéd.-4) +0,06

Konečné poradie: 1. Ramon Zehnhäusern (Švaj.), 2. Andre Myhrer (Švéd.), 3. Linus Strasser (Nem.), 4. Luca Aerni (Švaj.)

Celkové poradie SP

ženy: (po 29 z 39 súťaží) 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1513 bodov, 2. Holdenerová (Švaj.) 842, 3. VLHOVÁ 754, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 714, 5. Hansdotterová 657, 6. Tina Weiratherová (Licht.) 601, …95. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ 22, 123. Barbara KANTOROVÁ (obe SR) 3

Poradie slalomu (po 10 z 12 súťaží) 1. Shiffrinová 780, 2. VLHOVÁ 605, 3. Hansdotterová 561, 4. Holdenerová 545, 5. Schildová 378, 6. Meillardová 292, …42. VELEZ-ZUZULOVÁ 22

muži: (po 29 z 37 súťaží) 1. Hirscher 1294, 2. Kristoffersen 1045, 3. Aksel Lund Svindal 716, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 665, 5. Beat Feuz (Švaj.) 636, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 627, …111. Adam ŽAMPA 20, 116. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 18

Poradie slalomu (po 10 z 12 súťaží) 1. Hirscher 774, 2. Kristoffersen 630, 3. Myhrer 453, 4. Matt 388, 5. Yule 370, 6. Aerni 297, …34. Adam ŽAMPA 20

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Petra Vlhová #Svetový pohár v alpskom lyžovaní #paralelný slalom