Kuzminová zlyhala strelecky. Žlté tričko jej vzala Mäkäräinenová

V záverečnej dráme nedeľňajších pretekov biatlonistiek s hromadným štartom v 5. kole Svetového pohára slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová neúčinkovala.

14.01.2018 07:51 , aktualizované: 17:38

Na prvých troch položkách sa neráčila so streľbou, netrafila šesť terčov (1, 2, 3 – takú mala bilanciu chýb) a postupne klesla do tretej desiatky. Žlté tričko líderky Svetového pohára jej vzala nedeľňajšia víťazka Fínka Kaisa Mäkäräinenová – vedie pred Kuzminovou o 19 bodov.

V napínavom finiši zdolala Nemku Dahlmeierovú, tretia skončila Češka Vítková – všetky s dvoma chybami na strelnici.

Kuzminová na prvej ležke raz minula a bola ôsma, no na ďalšej sa dvakrát pomýlila a vypadla zo súboja o popredné umiestnenie. Po polovici pretekov viedla Bieloruska Daria Domračevová, pokazila však streľbu postojačky. Na čelo sa dostala Kanaďanka Rosanna Crawfordová, bronzová zo štvrtkových vytrvalostných pretekov.

Jediná z prvej desiatky odstrieľala čisto, beh však nie je jej silnou stránkou, predstihlo ju spomenuté silné trio medailistiek. Až štvrtú položku zvládla Kuzminová, jediná Slovenka v súťaži, bezchybne. Dobehla na 23. mieste z tridsiatky štartujúcich.

„Záverečné kolo bolo tvrdé, nepretržite som v ňom išla na doraz. Snažila som sa dostať zo seba všetko a napokon to dopadlo v môj prospech. Teší ma, že sa to skončilo takto. Pozícia celkovej líderky Svetového pohára je ‚cool‘, hoci by to aj bolo len na jedny preteky,“ povedala Mäkäräinenová podľa spravodajstva Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

„Ten posledný okruh bol naozaj rýchly. Celý nemecký tím mal kvalitné lyže, takže z kopca to dnes bolo o čosi jednoduchšie. V šprinte však Kaisa bola o čosi lepšia ako ja. Som spokojná aj s druhým miestom, je fakt pozitívnym znamením toho, že sa dostávam do dobrého rozpoloženia,“ skonštatovala Dahlmeierová.

Ďalšie (6.) kolo Svetového pohára, posledné pred olympijskou súťažou – hostí talianska Anterselva (18. – 21. 1.).

Preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 34:05,6 (2 tr. okr.), 2. Laura Dahlmeierová (Nem.) +0,8 (2), 3. Veronika Vítková (ČR) 4,6 (2), 4. Rosanna Crawfordová (Kan.) 5,2 (0), 6. Darja Domračevová (Biel.) 23,7 (3), 7. Lisa Vittozziová (Tal.) 25,8 (2), 8. Selina Gasparinová (Švajč.) 31,7 (2), 9. Anais Chevalierová (Fr.) 42,8 (1), 10. Vita Semerenková (Ukr.) 45,7 (2), …23. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 1:47,5 (6)

Priebežné hodnotenie SP (12 z 22 prete­kov): Mäkäräinenová 489, 2. KUZMINOVÁ 470, 3. Wiererová 399, 4. Braisazová 376, 5. Herrmannová 343, 6. Dahlmeierová 336, …45. P. FIALKOVÁ 62

Poradie SP v mass pretekoch (2 z 5): 1. Dahlmeierová 102, 2. Mäkäräinenová 87, 3. Krjuková 81, 4. Chevalierová 70, 5. Herrmannová 69, 6. Braisazová 68, …9. KUZMINOVÁ 59

Viac na túto tému: #Anastasia Kuzminová #Kaisa Mäkäräinenová #Svetový pohár v biatlone