Poľský orol priletel z iného sveta. A pokoril aj Lewandowského

07.01.2018 14:39

Počas celej kariéry neustále opakuje: pred pretekmi na víťazstvo nemyslím. Nie je to rozumné. Vždy sa koncentrujem len na najbližší skok.

Kamil Stoch so soškou Zlatého orla.
Kamil Stoch so soškou Zlatého orla. Autor: SITA/AP, Kerstin Joensson

V Hannawaldovom klube

Pre mnohých možno vyznievajú slová Kamila Stocha ako otrepaná fráza. Fenomenálny poľský skokan má však svoju myseľ nastavenú skvele. Aj vďaka nej dosahuje výnimočné výsledky.

Rodák zo Zakopaného sa stal cez víkend len druhým mužom histórie, ktorý ovládol prestížne Turné štyroch mostíkov bez jedinej prehry. Po Oberstdorfe, Garmisch-Partenkirchene a Innsbrucku ukázal konkurencii chrbát aj v Bischofshofene.

„Predvádza skoky ako z iného sveta. Nepodľahol tlaku, vyrovnal sa s ním skvele. Keď sa tak na neho dívam, mám pocit, že si ešte neuvedomuje, čo vlastne dokázal. Doteraz som sa vo svojom klube mohol zhovárať len sám so sebou. Teraz sme v ňom už dvaja,“ komentoval Stochovo počínanie so štipkou humoru Sven Hannawald.

Legendárny Nemec, ktorý vyhral Turné štyroch mostíkov bez prehry ako prvý, gratuloval Poliakovi priamo v doskočisku.

Jeho veľký nasledovník je v skokanskom svete ozajstnou celebritou. Každý Stochov krok sleduje cez sociálnu sieť Instagram viac ako 85-tisíc ľudí. Napokon, 30-ročná hviezda je dvojnásobným olympijským šampiónom (Soči 2014).

Pokoril Lewandowského

Aj preto ho v Poľsku zbožňujú. V deň, keď triumfoval na Turné štyroch mostíkov, ho doma vyhlásili za najlepšieho športovca minulého roka. V ankete denníka Przeglad Sportowy nechal za sebou aj futbalovú superhviezdu Bayernu Mníchov – Roberta Lewandowského.

Médiá ho ospevujú na každom kroku. „Fenomenálny Stoch sa zapísal do histórie,“ napísal Sport. „Kamil deklasoval konkurenciu,“ doplnil Przeglad Sportowy.

Stoch, ktorý stihol popri kariére profišportovca vyštudovať aj vysokú školu, je suverénom sezóny. Útočí v nej na svoj druhý celkový triumf vo Svetovom pohári. Poľské médiá vypočítali jeho zisky z mostíkov v aktuálnej sezóne na 250-tisíc zlotých (približne 60-tisíc eur).

Stochova cena na trhu reklamy sa vraj pohybuje medzi 240 až 290-tisíc eurami. Po zisku Zlatého orla – ceny pre víťaza Turné štyroch mostíkov – hodnota Stocha akiste porastie.

Fakty zo Svetového pohára

Bischofshofen, mostík HS-140: 1. Stoch (Poľ.) 275,6 bodu (132,5 m/137 m), 2. Fannemel (Nór.) 272,4 (130 m/139 m), 3. Wellinger (Nem.) 270,5.

Konečné poradie v Turné štyroch mostíkov: 1. Stoch 1108,8 bodu, 2. Wellinger 1039,2 , 3. Fannemel 1021,3.

Poradie vo SP (po 11 z 23 pretekov): 1. Stoch 723 bodov, 2. Freitag (Nem.) 711, 3. Wellinger 569. Pohár národov (po 14 z 31 pretekov): 1. Nemecko 3062 bodov, 2. Nórsko 3027, 3. Poľsko 2438.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Turné štyroch mostíkov #Sven Hannawald #Kamil Stoch
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk