Shiffrinová pre Pravdu: Mama vie o mne všetko. Niekedy je to desivé

07.12.2017 13:58, aktualizované: 08.12.2017 12:38
Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová. Autor: ,

Nazývajú ju ľadovo chladnou kráľovnou s inštinktom zabijaka. Ale aj princeznou zasnežených svahov. Mikaele Shiffrinovej (22) patrí prítomnosť i budúcnosť svetového lyžovania.

Slávna Američanka je najjagavejšou hviezdou v ženskom kolotoči Svetového pohára. Pýši sa tromi slalomárskymi titulmi majsterky sveta (Schladming 2013, Beaver Creek 2015, St. Moritz 2017), je držiteľkou zlatej olympijskej medaily (Soči 2014) z rovnakej disciplíny. V aktuálnej sezóne po prvý raz obhajuje veľký krištáľový glóbus.

„Zakaždým, keď sa postavím na štart, mám v hlave jedinú myšlienku: na víťazstvo,“ vraví rodáčka z Vailu (v Colorade).

V exkluzívnom rozhovore pre denník Pravda prezradila, čo ju ženie za úspechom, aký má vzťah s dvojicou slovenských rivaliek – Petrou Vlhovou a Veronikou Velez-Zuzulovou, ale aj kto je jej najbližším človekom na cestách po svete a čomu sa venuje vo voľnom čase.

Mnohí experti tvrdia, že jedného dňa budete najlepšou a najúspešnejšou lyžiarkou histórie. Nedostávajú vás podobné vyhlásenia pod väčší tlak?

Uznávam, je to krásny kompliment, nesmierne si ho vážim. Ale priznám sa, že nad týmito slovami nepremýšľam, snažím sa ich nevnímať. Podstatné je pre mňa len to, aby som sa zo dňa na deň zlepšovala a bola stále komplexnejšou lyžiarkou.

V 22 rokoch ste dosiahli úspechy, o akých vaše predchodkyne v rovnakom veku len snívali. Kde hľadáte motiváciu na ceste za ďalšími víťazstvami?

Mám dojem, že to nie je o motivácii, ale o cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť. Má ich predsa každý človek. Tým mojím je, aby som bola stále lepším a lepším športovcom. Povedala by som to takto: snažím sa o priblíženie sa k dokonalosti.

Mikaela Shiffrinová na trati v Squaw Valley.
Mikaela Shiffrinová na trati v Squaw Valley. Autor: SITA/AP, Scott Sady

Tak teda: aké sú vaše ciele pre túto sezónu?

Držím sa jedného pravidla: keď sa postavím na štart, chcem zakaždým zvíťaziť. Počas uplynulého víkendu som po prvý raz v kariére triumfovala v zjazde. Presvedčila som sa, že som toho schopná. To je pre mňa skvelé zistenie.

Z pätice tradičných disciplín vám chýba prvenstvo už len v super G…

Presne tak. Uvedomujem si, že stojím pred novou výzvou. Netuším, kedy sa dočkám triumfu v super G. Možno to bude už počas tohto týždňa, možno o päť rokov. Každopádne, budem sa o to zo všetkých síl pokúšať dovtedy, kým mi to nevyjde.

Aktuálna sezóna má prívlastok – olympijská. Má pre vás väčšiu hodnotu úspešná obhajoba veľkého krištáľového glóbusu alebo zlata zo Soči?

Veľký krištáľový glóbus je najcennejšou trofejou, akú môže lyžiar získať. Predsa len, odzrkadľuje vaše výkony počas celej sezóny. Ľudia v Spojených štátoch to však vnímajú inak. Olympiáda má pre nich podstatne významnejšiu hodnotu. O Svetovom pohári toho toľko nevedia.

Kompletný rozhovor si prečítate v piatkovom vydaní denníka Pravda.

#Mikaela Shiffrinová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet farebné ľalie

Sweet farebné ľalie

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk