Za doping v Soči padli prvé tresty. Šampióna Legkova doživotne vylúčili z OH

01.11.2017 19:08

Medzinárodný olympijský výbor potrestal doživotným zákazom účasti na olympijských hrách ruských bežcov na lyžiach Alexandra Legkova a Jevgenija Belova kvôli dopingovej kauze v Soči.

Zlatý medailista Alexander Legkov (vpravo) v...
Zlatý medailista Alexander Legkov (vpravo) v cieli päťdesiatkilometrovej trate na OH v Soči pred krajanom Maximom Vylegžaninom. Autor: SITA/AP, Gregorio Borgia

MOV o tom rozhodol na základe správy z vyšetrovania vlastnej nezávislej komisie Denisa Oswalda a zároveň diskvalifikoval oboch pretekárov zo všetkých súťaží v Soči.

Legkov na Hrách okrem iného vyhral preteky na 50 kilometrov pred krajanmi Maximom Vylegžaninom a Iľjom Černousovom a pomohol ruskej štafete k striebru. Obe medaily teraz musí Legkov vrátiť, MOV totiž kvôli jeho previnenie diskvalifikoval aj ruský štafetový tím.

V skiatlone dobehol Legkov desiaty. Belov v Soči žiadny cenný kov nezískal, jeho najlepším umiestnením bolo 18. miesto v skiatlone.

Brány olympijských hier zostanú pre oboch odteraz úplne uzavreté. Akreditáciu od MOV už totiž nezískajú nielen ako športovci, ale ani v žiadnej inej funkcii.

Ruská lyžiarska federácia už pripravuje podklady pre odvolanie sa na Športový arbitrážny CAS. Predsedníčka federácie Jelena Vjalbeová ani nikto z vedenia ale verdikt nechceli komentovať.

Legkov s Belovom sa stali prvými ruskými športovcami, ktorých MOV potrestal za doping a manipuláciu so vzorkami na Hrách v Soči. Rozhodnutie o ďalších reprezentantoch zverejnia zástupcovia MOV v najbližších dňoch a týždňoch.

Zľava strieborný Maxim Vylegžanin, zlatý...
Zľava strieborný Maxim Vylegžanin, zlatý Alexander Legkov a bronzový Iľja Černousov po päťdesiatke v Soči 2014. Autor: SITA/AP, Charlie Riedel

Obaja bežci majú už od vlaňajšieho decembra predbežne zastavenú činnosť. Spolu s ďalšími štyrmi ruskými pretekármi, medzi ktorými je aj Vylegžanin, ich suspendovala Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) na základe správy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a všetci prišli o štart na tohtoročných MS v Lahti. Trest v máji potvrdil aj CAS s tým, že ak sa do konca októbra neobjavia relevantné dôkazy, opäť by im mali dovoliť pretekať.

MOV teraz vyzval FIS, aby po diskvalifikácii Legkova s Belova upravila zodpovedajúcim spôsobom výsledky z olympijských hier v Soči a o ďalšom osude pretekárov rozhodla v rámci svojich kompetencií.

Vo výsledkovej listine vytrvaleckej päťdesiatky sa na medailovú pozíciu posunie pôvodne štvrtý Martin Jonsrud Sundby z Nórska, v štafete budú nanovo za víťaznými Švédmi nasledovať Francúzi a Nóri.

Vzorky potrestaných ruských športovcov podľa správy WADA vykazovali známky neautorizovaného otvorenia, olympijský víťaz a bývalý víťaz Tour de Ski Legkov je navyše podozrivý z toho, že pred Hrami konzumoval „koktail“ z anabolických steroidov.

Lyžiar sa bránil tvrdením, že pred ZOH v čase od 1. januára do 5. februára 2014 podstúpil trinásť dopingových kontrol a všetky mali negatívny výsledok. Dvanásť z nich sa navyše uskutočnilo mimo Ruska. Dvakrát ho testovali aj počas olympiády v Soči.

Alexander Legkov so zlatou medailou zo Soči.
Alexander Legkov so zlatou medailou zo Soči. Autor: SITA/AP, Charlie Riedel

MOV v reakcii na správu WADA vytvoril dve vlastné vyšetrovacie komisie. Oswaldova komisia sa zaoberala podozrením na prehrešky u konkrétnych ruských športovcov, komisia vedená bývalým švajčiarskym prezidentom Samuelom Schmidom preveruje obvinenia zo zapojenia štátnych úradov a federáciou do dopingového systému.

Na decembrovom zasadnutí výkonného výboru MOV by malo padnúť rozhodnutie o sankciách, ktoré by škandalóznu kauzu dopingu v ruskom športe a manipuláciou so vzorkami na Hrách v Soči uzavreli.

Do úvahy pripadá aj plošný trest pre ruských športovcov, pred OH v Riu de Janeiro k nemu ale MOV nesiahol a nechal na jednotlivých zväzoch, aby každý prípad posúdili individuálne.

#Soči 2014 #Jevgenij Belov #Alexander Legkov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Dôkaz lásky krémový

Dôkaz lásky krémový

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk