Na ľadovci mal vietor rýchlosť 120 km/h. Obrovský slalom v Söldene zrušili

, 29.10.2017 08:52, aktualizované: 12:14

Nedeľňajší obrovský slalom mužov v rámci úvodného víkendu nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Söldene zrušili pre silný vietor.

Uzavretá cesta v Söldene.
Uzavretá cesta v Söldene. Autor: Reuters, DOMINIC EBENBICHLER

Naplnili sa tak obavy organizátorov, ktoré vyslovili už v piatok na základe nepriaznivej predpovede počasia. Podľa vedenia pretekov v dôsledku silných poryvov vetra nemohli zabezpečiť dostatočnú bezpečnosť pretekárov na trati.

Prvé kolo malo odštartovať o 10.00 h, druhé o tri hodiny neskôr. Rakúšania usúdili, že prípadný odklad na neskorší čas by nebol správnym riešením. V Söldene sa mal predstaviť aj slovenský reprezentant Andreas Žampa. Na rozdiel od neho sa sezónnej ouvertúry v sobotu dočkala Petra Vlhová. V ženskom obrovskom slalome skončila šestnásta a pripísala si prvých 15 bodov do hodnotenia SP.

„Myslíme pozitívne, ale zároveň sme aj realisti. Preteky sú vážne ohrozené,“ uviedol ešte v sobotu večer pretekový riaditeľ mužských pretekov FIS Markus Waldner. Podľa neho by malo podujatie zostať bez náhrady. Znamená to, že muži si na štart novej sezóny počkajú až do víkendu 11.- 12. novembra, keď budú vo fínskom Levi úvodné slalomy olympijskej zimy.

Informácia o zrušení obrovského slalomu mužov v...
Informácia o zrušení obrovského slalomu mužov v Söldene. Autor: SITA/AP, Gabriele Facciotti

„V cieľovom priestore sme za bezpečnosť nemohli ručiť. Diváci aj športovci by tam boli v nebezpečenstve,“ povedal Waldner. „Podľa pravidiel Svetového pohára sa úvodné preteky sezóny a finále nenahrádzajú. Pri finále je to jasné, ale v prípade otváracích pretekoch by sme mali zvážiť, či toto pravidlo má nejaký zmysel,“ dodal.

„Predpoveď počasia sa potvrdila, do Söldenu prišiel naozaj veľký vietor, hore na ľadovci dosahoval rýchlosť 120 km/h. Organizátori zrušili preteky a my sme sa pobalili. Náš program a príprava pokračujú ďalej. Do Ameriky by sme mali odletieť začiatkom novembra. Absolvujeme nejaké preteky a budeme sa pripravovať na Svetový pohár v Beaver Creeku,“ uviedol otec a tréner Andreasa Žampu Tomáš Žampa v nahrávke jeho mediálneho manažéra Ľuboša Schwarzbachera.

Preteky mužov v Söldene padli za obeť počasiu už po tretí raz. V roku 2006 bolo proti teplo a dážď, o štyri roky neskôr zasa hustá hmla.

#SP v obrovskom slalome #Sölden #Andreas Žampa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk