Kline sa dočkal. Po dvoch druhých miestach prišlo konečne víťazstvo

Slovinec Boštjan Kline oslavuje premiérový triumf v pretekoch Svetového pohára alpských lyžiarov.

24.02.2017 14:46
Boštjan Kline Foto: ,
Boštjan Kline.

V piatkovom zjazde v nórskom Kvitfjelli Kline zvíťazil s náskokom 19 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským víťazom, Rakúšanom Matthiasom Mayerom, a 20 stotín pred Nórom Kjetilom Jansrudom. Domácemu favoritovi Jansrudovi aj tretia priečka stačí na posun na líderskú pozíciu v hodnotení zjazdu, keďže doterajší vedúci muž Talian Peter Fill skončil až na šestnástom mieste. Aktuálny majster sveta zo St. Moritzu Švajčiar Beat Feuz obsadil siedmu priečku. Senzačne sa pred neho o tri stotinky dostal s číslom 48 Nemec Thomas Dressen. Prekvapením je aj desiate miesto Švajčiara Maura Caviezela, ktorý štartoval s tridsaťdeviatkou na hrudi.

Dvadsaťpäťročný Kline (SK Branik Maribor), siedmy muž nedávnych majstrovstiev sveta v zjazde, bol doteraz len dvakrát na stupňoch víťazov v pretekoch Svetového pohára – druhé miesta zhodne obsadil v zjazde v Garmisch-Partenkirchene 2016 a super G v Hinterstoderi 2016. „Fantázia, tento deň sa zaradí medzi najkrajšie v mojej kariére. Bol som rýchly a celkovo som to zvládol výborne. Dúfam, že tento výkon dokážem zopakovať aj v ďalších pretekoch,“ uviedol víťazný Kline na webe ORF.

Mužský zjazd vo Svetovom pohári je v tomto ročníku dramatickejší ako po minulé roky. Šesť zjazdov malo šesť rôznych víťazov a dvoje preteky pred koncom Jansrud vedie s náskokom iba 13 bodov pred Talianom Petrom Fillom. Tretí je Talian Dominik Paris s mankom 65 bodov na lídra.

Piatkový zjazd mužov sa mal pôvodne konať už začiatkom sezóny v kanadskom Lake Louise, ale pre nedostatok snehu ho neskôr presunuli práve do Kvitfjellu. Dejisko olympijských súťaží v rámci ZOH 1994 má počas nadchádzajúceho víkendu na programe aj riadne plánované položky zjazd a super G.

Svetový pohár 2016/2017 v alpskom lyžovaní – Kvitfjell (Nór.) – piatok – výsledky:

Zjazd mužov: 1. Boštjan Kline (Slovin.) 1:29,20 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,19 s, 3. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,20, 4. Erik Guay (Kan.) +0,25, 5. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +0,34, 6. Thomas Dressen (Nem.) +0,38, 7. Beat Feuz (Švaj.) +0,41, 8. Travis Ganong (USA) +0,43

Poradie v hodnotení SP v zjazde (po 6 pretekoch z 8): 1. Kjetil Jansrud 307 bodov, 2. Peter Fill (Tal.) 294, 3. Dominik Paris (Tal.) 242, 4. Hannes Reichelt (Rak.) 229, 5. Travis Ganong (USA) 201, 6. Boštjan Kline (Slovin.) 194

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 28 z 36 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1275 bodov, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) a Alexis Pinturault (Fr.) obaja 843, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 735, 5. Felix Neureuther (Nem.) 525, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 488, 7. Manfred Moelgg (Tal.) 477, 8. Dominik Paris (Tal.) 439 … 97. Adam Žampa 39, 114. Andreas Žampa (obaja SR) 21

Viac na túto tému: #Boštjan Kline