Preteky s hromadným štartom pre Schemppa, Šipulin skončil štvrtý

Nemecký biatlonista Simon Schempp sa aj zásluhou bezchybnej streľby stal víťazom nedeľňajších pretekov na 15 km s hromadným štartom na záver majstrovstiev sveta v rakúskom Hochfilzene (9. - 19. februára).

19.02.2017 15:46 , aktualizované: 16:52
Simon Schempp Foto: ,
Víťaz pretekov na 15 km s hromadným štartom Simon Schempp.

Druhý s jedným trestným okruhom a odstupom rovných deviatich sekúnd skončil nórsky obhajca zlata z vlaňajšieho marcového vtedy preňho domáceho šampionátu v Osle-Holmenkollene Johannes Thingnes Bö. Tretí bol Rakúšan Simon Eder, ktorý sklopil všetkých dvadsať terčíkov a zaostal o 10,1 sekundy.

Francúzsky jasný líder priebežného celkového hodnotenia Svetového pohára 2016/2017 Martin Fourcade sa po troch zaváhaniach na palebnej čiare musel uspokojiť s piatym miestom pri manku 31,5 s. Štvrtý finišoval Rus Anton Šipulin s dvoma ranami mimo, chýbalo mu 25,3 s. Slovensko nemalo zastúpenie medzi tridsiatkou účastníkov.

Dvadsaťosemročný trojnásobný majster sveta zo štafiet Schempp (vrátane mixu 2017) získal svoje premiérové individuálne zlato na MS a aj kov: dosiaľ boli jeho maximom tri ôsme priečky. Celkovo má medailovú bilanciu 4–2–2. Dosiahol svoj dvanásty individuálny triumf v seriáli. V tejto sezóne uspel aj 8. januára v Oberhofe tiež v „mass-štarte“.

„Som jednoducho nesmierne šťastný, že to konečne klaplo. Boli to super preteky a priniesli mi obrovskú úľavu. Je to geniálny deň a pociťujem na seba velikánsku hrdosť, že som napokon zvládol to, čo som si predsavzal,“ citoval web Eurosportu Schemppa, ktorý je prvým nemeckým víťazom tejto disciplíny na MS po desiatich rokoch, keď v talianskej Anterselve triumfoval Michael Greis.

Martin Fourcade má na konte 11 triumfov z doterajších 19 individuálnych súperení zarátaných do SP a vedie s obrovským náskokom 330 bodov pred Šipulinom, maximálny možný výnos do konca súťažného ročníka je 430 bodov. Schempp si upevnil vedenie v „mass-štarte“, na M. Fourcada má k dobru 22 bodov pred záverečnými piatymi pretekmi, ktoré sa uskutočnia presne o mesiac v Osle-Holmenkollene.

Renomovanejší z bratov Fourcadovcov sa na tomto šampionáte naplno presadil na individuálnej úrovni „len“ v stíhačke a skončil s medailovou bilanciou 1–2–2, bol tretí v šprinte a vytrvalostných pretekoch a podieľal sa na striebre klasickej štafety aj miešanej. Johannes Thingnes Bö si vybojoval tretie individuálne striebro v Hochfilzene (aj šprint a stíhačka).

V nedeľu sa do Top 10 zmestili nečakaní víťazi rýchlostných pretekov, resp. vytrvalostných pretekov: Nemec Benedikt Doll skončil deviaty a Američan Lowell Bailey bol šiesty.

MS v Hochfilzene zároveň boli siedmym z desiatich kôl SP. Seriál ešte bude mať zastávky vo fínskom Kontiolahti (2. – 5. marca), estónskom Otepää (8. – 12. marca) a spomenutom nórskom Osle-Holmenkollene (17. – 19. marca).

Najbližším vrcholným medzinárodným biatlonovým podujatím budú majstrovstvá sveta juniorov a kadetov 22. – 28. februára v Brezne-Osrblí. Jubilejné 50. MS seniorov sa budú konať až 28. februára – 10. marca 2019 vo švédskom Östersunde, budúcu zimu sú totiž na programe ZOH v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Preteky mužov na 15 km s hromadným štartom: 1. Simon Schempp (Nem.) 35:38,3 min (0), 2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +9,0 s (1), 3. Simon Eder (Rak.) +10,1 (0), 4. Anton Šipulin (Rus.) +25,3 (2), 5. Martin Fourcade (Fr.) +31,3 (3), 6. Lowell Bailey (USA) +33,5 (0), 7. Dominik Landertinger (Rak.) +38,0 (2), 8. Fredrik Lindström (Švéd.) +39,7 (1), 9. Benedikt Doll (Nem.) +42,9 (2), 10. Arnd Peiffer (Nem.) +46,1 (2)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 26 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 1020 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 690, 3. Simon Schempp (Nem.) 673, 4. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 621, 5. Arnd Peiffer (Nem.) 550, 6. Ole Einar Björndalen (Nór.) 524, 7. Julian Eberhard (Rak.) 513, 8. Erik Lesser (Nem.) 513, 9. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 482, 10. Lowell Bailey (USA) 472,… 54. Tomáš Hasilla 49, 66. Martin Otčenáš 29, 69. Matej Kazár (všetci SR) 19

Poradie vo SP v pretekoch s hromadným štartom (po 4 z 5 plánovaných pretekov): 1. Simon Schempp (Nem.) 210 bodov, 2. Martin Fourcade (Fr.) 188, 3. Anton Šipulin (Rus.) 147, 4. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 146, 5. Erik Lesser (Nem.) 138, 6. Jean-Guillaume Béatrix (Fr.) 132, 7. Ole Einar Björndalen (Nór.) 123, 8. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 114, 9. Ondřej Moravec (ČR) 112, 10. Anton Babikov (Rus.) 109

Viac na túto tému: #Simon Schempp #MS v biatlone