Fialková pridala ďalší pekný výsledok. V Ruhpoldingu skončila siedma

Talianska biatlonistka Dorothea Wiererová s náskokom 54,4 sekundy aj vďaka bezchybnej streľbe zvíťazila v nemeckom Ruhpoldingu vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch na 15 km na úvod súperení žien v rámci 5. kola Svetového pohára 2015/2016. Druhá skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová a tretia bola česká líderka priebežného celkového hodnotenia SP Gabriela Soukalová (+1:09,9) - obe nesklopili jeden z dvadsiatich terčíkov.

14.01.2016 16:26 , aktualizované: 17:23
Paulína Fialková Foto: ,
Paulína Fialková.

Jednu ranu vedľa poslala aj najlepšia zo Sloveniek Paulína Fialková a s mankom +1:37,8 min obsadila výbornú siedmu priečku. Len o jedno miesto zaostala za svojím doterajším maximom vo SP, ktoré dosiahla minulú sobotu v stíhačke na 10 km v rovnakom dejisku (nahradilo vtedy iné nemecké stredisko Oberhof sužované nevyhovujúcimi snehovými podmienkami). Jana Gereková po dvoch výstreloch mimo obsadila 27. post s odstupom 3:22,4. Terézia Poliaková skončila 76. a Ivona Fialková je na 79. pozícii vo výsledkovej listine. Štartovalo 96 pretekárok.

„Na dnešné preteky som sa tešila, aj keď vytrvalostné preteky sú dlhé, nudné a ťažké. Od rána boli dobré podmienky, svietilo slnko, nefúkal vietor a sneh bol prituhnutý. Išlo sa mi veľmi dobre, boli to jedny z ľahších vytrvalostných pretekov. Mala som dobre pripravené lyže, čo chcem pochváliť. Snažila som sa zbytočne neriskovať pri streľbe, radšej som strieľala pomalšie. Chcela som mať kontrolu nad tým. Jedna rana vedľa musela byť veľmi tesná. S jednou trestnou minútou môj výkon – to nie je katastrofa. Smola bola v tom, že v ideálnych podmienkach veľa pretekárok strieľalo rýchlo a presne. Teším sa na preteky s hromadným štartom, ktoré sú zaujímavé aj tým, že sú kontaktné,“ cituje Paulínu Fialkovú portál biathlon-info.sk

Dvadsaťpäťročná Wiererová sa raduje zo svojho druhého triumfu vo SP a potvrdila, že „individuál“ jej sedí. Zvíťazila v ňom totiž už v decembri vo švédskom Östersunde a je na čele tejto disciplíny po dvoch tohtosezónnych súpereniach z troch. Držiteľka dovedna piatich zlatých medailí z juniorských MS 2008, 2009 a 2011 Wiererová bola vlani štvrtá vo vytrvalostných pretekoch na MS vo fínskom Kontiolahti. Rodáčka z Brunecku sa na sklonku roka 2015 stala prvou talianskou víťazkou pretekov SP od roku 2000, keď sa práve v Ruhpoldingu presadila Nathalie Santerová.

Soukalová v boji o veľký glóbus vedie pred Francúzkou Marie Dorinovou-Habertovou o 45 bodov, tretia je Nemka Franziska Hildebrandová. Wiererová sa nachádza na šiestom mieste. Paulíne Fialkovej patrí 25. post, Gereková je na 28. mieste. V poradí z vytrvalostných pretekov má Wiererová náskok 28 bodov pred Dorinovou-Habertovou, P. Fialková je na 16. priečke.

Svetový pohár 2015/2016 v biatlone – 5. kolo – Ruhpolding (Nem.) – štvrtok:

Vytrvalostné preteky žien na 15 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 40:19,9 min (0), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +54,8 s (1), 3. Gabriela Soukalová (ČR) 1:09,9 min (1), 4. Franziska Hildebrandová (Nem.) +1:10,8 (1), 5. Selina Gasparinová (Švaj.) +1:23,8 (0), 6. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +1:25,6 (2), 7. Paulína Fialková (SR) +1:37,8 (1), 8. Federica Sanfilippová (Tal.) +1:41,2 (1), 9. Laura Dahlmeierová (Nem.) +1:41,6 (2), 10. Oľga Podčufarovová (Rus.) +1:55,9 (0),… 27. Jana Gereková +3:22,4 (2), 76. Terézia Poliaková +7:35,1 (5), 79. Ivona Fialková (všetky SR) +7:55,7 (5)

Priebežné celkové poradie vo Svetovom pohári (po 12 z 26 plánovaných pretekov): 1. Gabriela Soukalová (ČR) 551 b., 2. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 506, 3. Franziska Hildebrandová (Nem.) 466, 4. Laura Dahlmeierová (Nem.) 437, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 436, 6. Dorothea Wiererová (Tal.) 428, 7. Veronika Vítková (ČR) 366, 8. Olena Pidgrušná (Ukr.) 347, 9. Tiril Eckhoffová (Nór.) 339, 10. Julia Džymová (Ukr.) 312,… 25. Paulína Fialková 169, 28. Jana Gereková 146, 77. Terézia Poliaková (všetky SR) 3

Poradie v hodnotení vytrvalostných pretekov (po 2 z 3 plánovaných pretekov): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 120 b., 2. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 92, 3. Gabriela Soukalová (ČR) 88, 4. Franziska Hildebrandová (Nem.) 74, 5. Olena Pidgrušná (Ukr.) 73, 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 71, 7. Nadežda Skardinová (Biel.) 67, 8. Tiril Eckhoffová (Nór.) 63, 9. Veronika Vítková (ČR) 63, 10. Krystyna Guziková (Poľ.) 60,… 16. Paulína Fialková 36, 33. Jana Gereková 20, 52. Terézia Poliaková (všetky SR) 3

Viac na túto tému: #SP v biatlone #Paulína Fialková