Senzácia! Mladučká Vlhová šokovala lyžiarsky svet. Vyhrala slalom v Are

, 13.12.2015 11:20, aktualizované: 16:16

Senzačným triumfom Slovenky Petry Vlhovej sa skončil nedeľňajší slalom Svetového pohára žien v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare. Vlhová v súčte oboch kôl dosiahla výsledný čas.1:44,26 min, ktorým zdolala o 59 stotín sekundy Švédku Fridu Hansdotterovú.

Šťastná Petra Vlhová na najvyššom stupienku.
Šťastná Petra Vlhová na najvyššom stupienku. Autor: SITA/AP, Giovanni Auletta

Tretia skončila Nórka Nina Lösethová (+0,65). Vlhovej skúsenejšia a dlhodobo úspešnejšia krajanka Veronika Velez-Zuzulová obsadila 6. miesto s odstupom 1,30 s za víťazkou.

V hodnotení slalomu vo Svetovom pohári Vlhová vyskočila na tretie miesto, na čele je Hansdotterová, Velez-Zuzulová je piata. Ak by sa viedlo slalomové hodnotenie krajín, Slovensko by bolo s dvoma pretekárkami do 5. miesta momentálne lídrom. Celkovému poradiu zjazdárok v bojoch o veľký glóbus velí Američanka Lindsey Vonnová.

„Je to pre mňa prekrásny deň. Prvé pódium a zároveň prvé víťazstvo vo Svetovom pohári… Lomcujú mnou emócie, ani neviem, čo mám povedať. Som z toho všetkého veľmi šťastná,“ cituje Petru Vlhovú server FIS.

Veronika Velez-Zuzulová na svojej facebookovej prezentácii po pretekoch napísala: „Pre mňa to bol deň na zabudnutie. Veľká gratulácia Peti, ona nemusela čakať tak dlho ako ja a to je v jej podaní ešte len začiatok.“

Švédka Hansdotterová chcela na domácom snehu zvíťaziť, ale napokon sa musela uspokojiť s druhým miestom. „Som šťastná z ďalšieho pódiového umiestnenia, ale Petra bola dnes skutočne veľmi rýchla,“ povedala Hansdotterová po pretekoch.

Petra
		Vlhová na stupni
		víťazov.
Petra
		Vlhová na pódiu vo śvédskom
		Are.
+3Petra Vlhová aj so
		švédskym Santa
		Clausom.

Dvadsaťročná Liptáčka Vlhová svojím životným výsledkom, teda prvým víťazstvom v pretekoch Svetového pohára v kariére, nadviazala na dva triumfy Velez-Zuzulovej v rovnako hodnotných bojoch o krištáľové glóbusy na prelome rokov 2012 a 2013 v rakúskom Semeringu a nemeckom Mníchove. V prvom prípade išlo o slalom, v druhom o tzv. mestské preteky na báze paralelného slalomu.

Slovenské predstavenie ako zo sna sa na severe Európy začalo odvíjať už v 1. kole. Po prvej jazde mala juniorská majsterka sveta z vlaňajška z Jasnej Vlhová na čele náskok 28 stotín sekundy pred Nórkou Ninou Lösethovou a 57 stotín pred Rakúšankou Michaelou Kirchgasserovou.

V Aare sa Vlhová vďaka zlepšeným bodom v nasadzovacom rebríčku slalomárok prvýkrát predstavila v najlepšej dvadsiatke na štarte 1. kola, na hrudi mala číslo 19. Od prvých bránok to poriadne napálila a v agresívnom rytmickom prejave podloženom technickou kvalitou vydržala až do konca.

Jazda Petry Vlhovej v I. kole pretekov v Are.

"Neskutočný pocit. Cítila som to tak, že som bola rýchla a bezchybná na celej trati zhora až dolu. Podmienky boli výborné, trať ľadová, čo mi vyhovuje. Uvidíme, čo prinesie druhé kolo, ale netreba vymýšľať a zajazdiť naplno tak ako v prvej jazde,“ uviedla Petra Vlhová po 1. kole pre RTVS aj na serveri FIS.

Ani v druhom kole zverenkyňa trénera Ivana Iľanovského nezľavila z nastúpeného trendu. Vôbec sa na nej neprejavil tlak vyplývajúci z líderskej pozície. Aj druhé kolo absolvovala v ideálnej slalomovej línii a druhou najrýchlejšou jazdou ešte zvýšila svoj náskok na čele výsledkového poradia.

"V podaní Petry bolo tam potrebné riziko aj v druhej jazde a keď sa to zlúči s výbornou technikou, je to vždy výborné. Petra potvrdila, že už nie je len veľký talent, ale aj veľká slalomárka. Ukázala svoju silu najmä v tom, že je neskutočná pretekárka,“ uviedla v štúdiu RTVS Jana Gantnerová, bývalá slovenská reprezentantka, ktorá už ukončila kariéru.

Petra Vlhová na trati v Are.
Petra Vlhová na trati v Are. Autor: SITA/AP, Giovanni Auletta

Liptáčka Vlhová momentálne profituje zo životnej formy. V predchádzajúcich dvoch slalomoch SP v americkom Aspene skončila jedenásta a siedma, čo bolo v oboch prípadoch jej kariérne maximum v bojoch o krištáľové glóbusy, ktoré si teraz v Aare ešte výrazne vylepšila. Na štarte 1. kola v Aare chýbala slalomová suverénka ostatných troch sezón Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá s poraneným kolenom spred pretekov v obrovskom slalome skončila v nemocnici a zrejme ju čaká niekoľkotýždňo­vá pauza.

Výsledky – Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Aare (Švéd.):

Slalom žien (1.+2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 1:44,26 min (51,70 + 52,56), 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,59, 3. Nina Lösethová (Nór.) +0,65, 4. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,06, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,22, 6. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +1,30, 7. Šárka Strachová (ČR) +1,38, 8. Emelie Wikströmová (Švéd.) +2,26,…44. Barbara Kantorová v 1. kole, nepostúpila do 2. kola

Hodnotenie Svetového pohára v slalome (po 3 z 11 pretekov): 1. Frida Hansdotterová (Švéd.) 220 bodov, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 200 bodov, 3. Petra Vlhová (SR) 160, 4. Šárka Strachová (ČR) 146, 5. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 120, 6. Nina Lösethová (Nór.) 106

Poradie vo Svetovom pohári (po 8 zo 41 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 400 b., 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) 315, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 296, 4. Lara Gutová (Švaj.) 278, 5. Federica Brignoneová (Tal.) 220, 6. Eva-Maria Bremová (Rak.) 217,… 10. Petra Vlhová 160, 17. Veronika Velez-Zuzulová (obe SR) 120

#Veronika Velez-Zuzulová #Petra Vlhová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku