Triumfy Björgenovej a Golberga v šprinte, Procházková mala do finále ďaleko

Triumfom domácich reprezentantov Marit Björgenovej a Paala Golberga sa skončili piatkové preteky v šprinte voľnou technikou v rámci Svetového pohára bežcov na lyžiach v nórskom Lillehammeri.

05.12.2014 15:42
Marit Björgenová, beh na lyžiach, Falun Foto: ,
Šťastná Marit Björgenová v cieli.

Už 34-ročná Björgenová opäť potvrdila, že je šprintérskou kráľovnou súčasnosti. Po triumfe vo fínskom stredisku Ruka v Kuusame vyhrala aj druhý šprint novej bežeckej sezóny a poistila si líderskú pozíciu vo Svetovom pohári. Olympijská víťazka v tejto disciplíne z Vancouveru 2010 zvíťazila vo finále s náskokom 76 stotín sekundy pred krajankou Celine Brunovou-Lieovou a 80 stotín pred ďalšou Nórkou Heidi Wengovou. Pre Björgenovú to bolo už 36. víťazstvo v niektorom zo šprintérskych pretekov v rámci SP v kariére.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 47. miesto a do postupovej tridsiatky sa nezmestila. Pred týždňom sa Procházkovej nepodarilo zabodovať ani v stredisku Ruka v Kuusame (62. miesto).

V mužskom finále mal v koncovke najviac síl Nór Paal Golberg, ktorý zdolal Rusa Alexeja Petuchova o 24 stotín sekundy. Tretí skončil ďalší nórsky reprezentant Finn Haagen Krogh (+029). Slovensko v mužskej časti pretekov nemalo zastúpenie. Dvadsaťštyriročný Golberg vyhral preteky Svetového pohára v behu na lyžiach tretí raz v kariére. V dejisku ZOH 1998 Lillehammeri uspel aj pred rokom, ale na 15 km klasicky.

Svetový pohár v behu na lyžiach – Lillehammer (Nór.):
Šprint žien voľnou technikou na 1,3 km – finále: 1. Marit Björgenová 2:55,71 min, 2. Celine Brunová-Lieová +0,76, 3. Heidi Wengová (Nór.) +0,80, 4. Maiken Caspersen Fallová (všetky Nór.) +1,43, 5. Katja Višnarová (Slovin.) +4,43, 6. Denise Herrmannová (Nem.) +7,57,…47. Alena Procházková (SR) v kvalifikácii

Šprint mužov voľnou technikou na 1,5 km – finále: 1. Paal Golberg (Nór.) 3:20,51 min, 2. Alexej Petuchov (Rus.) +0,24, 3. Finn Haagen Krogh (Nór.) +0,29, 4. Juho Mikkonen (Fín.) +0,56, 5. Alex Harvey (Kan.) +1,13, 6. Emil Iversen (Nór.) +4,15.

Viac na túto tému: #Alena Procházková #Marit Björgenová