Lyžuj rýchlo alebo choď domov

31.10.2012 09:00
Adam Žampa
Adam Žampa. Autor:

Deviatym miestom v obrovskom slalome Svetového pohára v Söldene vstúpil Adam Žampa do elitného klubu. Slováci dosiahli doteraz dohromady len desať umiestení v prvej desiatke počas 46-ročnej histórie Svetového pohára mužov.

Z toho až sedem pochádza z kombinácie, ktorá je bodovo síce rovnako hodnotná, ale vzhľadom na menej početnú konkurenciu odborníkmi menej cenená. V špeciálnej disciplíne čakalo Slovensko na umiestenie svojho reprezentanta v Top 10 bezmála 24 rokov!

Medzníkom v histórii slovenského mužského zjazdového lyžovania je 10. marec 1968, keď si takisto v obrovskom slalome vo francúzskom Méribeli Miloslav Pažout vyjazdil nečakané štvrté miesto. Zatiaľ jediný zjazdár zo Slovenska sa prebil až stupne víťazov v SP 24. januára 1982. Ivanovi Pacákovi sa to podarilo druhým miestom v klasickej lauberhornskej kombinácii vo Wengene.

Ďalší historický výsledok dosiahol 19. decembra 1988 v Kranjskej Gore vtedy 21-ročný Peter Jurko – v slalome skončil na šiestom mieste. Podobne ako teraz Žampa, aj pred takmer 24 rokmi Jurko v Kranjskej Gore mal výborné druhé kolo – úspešne v ňom zaútočil z 13. miesta. V druhej jazde mal druhý najlepší medzičas a útočil hádam až na stupeň víťazov, v závere však tempo spomalil. Žampa v nedeľu poskočil ešte výraznejšie – z 28. miesta na deviate.

Rodák z Kežmarku 22-ročný Adam Žampa tak priviedol slovenských televíznych divákov pri sledovaní mužských zjazdárskych pretekov k vzrušeniu, aké naposledy prežívali ešte za socializmu. Pre laikov bol jeho výsledok absolútna senzácia, ale aj odborníkov prekvapilo, že sa presadil hneď v úvode sezóny až takto výrazne. Navyše v obrovskom slalome, keď silnejší sa dlhodobo cíti v slalome.

Je zaujímavé, že Adamov mladší brat Andreas pri raňajkách pred pretekmi napísal svoju analýzu, ako to dopadne. Na prvom mieste mal Ligetyho (čo sa splnilo), ale Adamovi prisúdil desiatu priečku, o ktorej on ani len nesníval!

Hoci Adam Žampa ešte ani raz neštartoval na vrcholnom podujatí dospelých a do nedele nemal v seriáli SP na konte ani bod, v tradičnej predsezónnej brožúre Audi FIS Ski World Cup 2013 figuruje aj s fotografiou. Ako keby tvorca objemnej brožúry Robert Seeger tušil, že blonďavý Tatranec s neposlušnými vlasmi čoskoro udrie… Mimochodom, na lyžiarskom ruksaku nosí fixkou napísané motto: Ski fast or go home!!! (Lyžuj rýchlo, alebo choď domov) Drží sa ho.

Vrcholy Slovákov v pretekoch SP:
2. miesto:
Ivan Pacák - kombinácia - Wengen - 1981/82
4. miesto: Miloslav Pažout - obr. slalom - Méribel - 1967/68
5. miesto: Peter Jurko - kombinácia - Bad Kleinkirchheim - 1987/88
6. miesto: Peter Šoltýs - kombinácia - Wengen a Parpan - 1983/84
6. miesto: Peter Jurko - slalom - Kranjska Gora - 1988/89
8. miesto: Peter Šoltýs - kombinácia - Kitzbühel - 1982/83
9. miesto: Peter Jurko - kombinácia - St. Anton a S. Morzine - 1985/86
9. miesto: Michal Rajčan - kombinácia - Wengen - 2002/03
9. miesto: Adam Žampa - obr. slalom - Sӧlden - 2012/13
10. miesto: Peter Šoltýs - kombinácia - Kitzbühel - 1982/83

Žampovci trénujú rozumne, vraví rakúska legenda

Adam Žampa, rovnako ako jeho o tri roky mladší a nemenej talentovaný brat Andreas, jazdí na lyžiach značky Salomon. Hviezdou tej istej firmy je Veronika Velez-Zuzulová, ktorá Adamovi svojimi úspechmi otvárala cestu ku kvalitnému materiálu.

Pretekársky šéf Salomonu je 47-ročný Rakúšan Günther Mader, ktorý svojho času patril medzi najlepších svetových zjazdárov. Viacnásobný medailista z vrcholných súťaží si v pretekoch Svetového pohára pripísal 14 víťazstiev.

V Sӧldene patril Mader z pozície pretekárskeho šéfa firmy medzi prvých gratulantov mladému Slovákovi. „Adamov výsledok je úžasný. Už prvé kolo zvládol veľmi dobre a v druhom zajazdil fantasticky. Druhý najlepší čas kola hovorí sám za seba. Verím, že v slalome bude v tejto sezóne ešte lepší, pretože je v ňom jednoducho silnejší. Z môjho pohľadu jeho tím trénuje veľmi rozumne. Adam má celú budúcnosť pred sebou. Všímam si aj jeho mladšieho brata Andreasa. Ten má pred sebou dlhšiu cestu. Pred vstupom do seriálu Svetového pohára ešte musí odjazdiť veľa FIS-pretekov a seriál Európskeho pohára. Ale má pred sebou príklad staršieho brata a verím, že má určite rovnako vysoké ciele.“

Čo si máme predstaviť pod rozumným tréningom, vyplýva zrejme zo slov Adamovho otca-trénera Tomáša Žampu: „Na južnej pologuli sme v lete absolvovali vynikajúcu prípravu a veľmi náročný program. Po návrate domov sme si dali dva týždne voľno. Počas tretieho týždňa sme začali s ľahkým tréningom a až štvrtý týždeň po návrate sme na snehu znovu išli naplno. Aj vlani sa nám pauza od lyží osvedčila, pretože po nej prišla veľká chuť na lyžovanie. Pred Sӧldenom sme absolvovali veľmi kvalitný tréning v Pitztale. Smer prípravy nám ukazuje tím Veroniky Velez-Zuzulovej a dlhodobá spolupráca s ním a s Francúzmi nám začína prinášať ovocie. Ako tréner nám pomáha aj Veronikin manžel Romain Velez a v Pitztale s nami pravidelne spolupracuje bývalý špičkový pretekár Dietmar Thöni.“

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Elite červené ruže v pletenom srdci

Elite červené ruže v pletenom srdci

34,99
Sweet farebné ruže,gerbery a tulipány

Sweet farebné ruže,gerbery a tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk