Nezmar Pľuščenko je opäť majstrom Európy

Rus Jevgenij Pľuščenko sa siedmykrát v kariére stal majstrom Európy v krasokorčuľovaní. Medzi ženami sa po ročnej pauze opäť vrátila na trón majsterky Európy Talianka Carolina Kostnerová.

28.01.2012 17:31
Jevgenij Pľuščenko Foto:
Jevgenij Pľuščenko

Na kontinentálnom šampionáte v Sheffielde zvládol 29-ročný rodák zo Solnečného v Chabarovskom regióne skvele voľnú jazdu, za ktorú dostal osobné bodové maximum 176,52 bodu. V celkovom súčte dosiahol 261,23 bodu, čím tiež prekonal svoj doterajší osobný rekord zo zlatých zimných olympijských hier 2006 v Turíne (258,33).

Pľuščenko v Sheffielde triumfoval s pätnásťbodovým náskokom pred krajanom Arturom Gačinským, ktorý viedol tesne po krátkom programe. Vo voľnej jazde na suverénne Tango Roxanny z filmu Moulin Rouge v podaní Pľuščenka už Gačinskij nestačil. Bronz si vybojoval obhajca prvenstva z Bernu 2011 Florent Amodio z Francúzska. Tesne za medailami ostali obaja českí zástupcovia Michal Březina a Tomáš Verner. Slovensko v súťaži mužov zastúpenie nemalo.

Pľuščenko v Anglicku potvrdil, že nebude štartovať na marcových majstrovstvách sveta v Nice a namiesto toho pôjde na operáciu kolena. ,,Dostávám tu veľa injekcí proti bolesti a už mi príliš nepomáhajú. Po súťaži preto pôjdem v Nemecku na operáciu, je to zasa meniskus. Potom si dám pauzu, doliečim sa a na budúci rok začnem znovu," uviedol olympijský víťaz z Turína 2006 pre médiá.

Zo súťažného ľadu sa svetlovlasý Rus vytratil po zimnej olympiáde vo Vancouvri, kde nedokázal stráviť prehru s Američanom Evanom Lysackom. Medzinárodná korčuliarska únia ISU ho potom potrestala doživotným zákazom štartu (za nepovolenú účasť na exhibíciách), no neskôr ho omilostila.

Pľuščenko zažil v decembri víťazný návrat na majstrovstvách Ruska. Podľa jednej z verzií ho presvedčil premiér Vladimir Putin, ktorý chce, aby sa krasokorčuliar stal lídrom ruského tímu na olympiáde v Soči. Niektorí novinári si myslia, že Pľuščenka pobláznila jeho manželka Jana. Tieto dohady živí aj športovec. ,,Pre ňu vyhrám olympiádu! Jana mi sľúbila, že potom obmedzí svoje obchodné aktivity a bude sa starať o rodinu," vyhlásil nedávno.

Medzi ženami sa po ročnej pauze opäť vrátila na trón majsterky Európy Talianka Carolina Kostnerová. Dvadsaťštyriročná študentka z Ortisei vyhrala suverénne súťaž žien a radovala sa zo svojho štvrtého titulu šampiónky starého kontinentu. Striebro si vybojovala s odstupom takmer 17 bodov Fínka Kiira Korpiová, bronz Gruzínka Jelene Gedevanišviliová. Slovenka Monika Simančíková predviedla dvanástu najlepšiu voľnú jazdu, ale na posun oproti krátkemu programu to nestačilo a obsadila konečné 14. miesto.

Kostnerová vyhrala obe časti súťaže, v celkovom súčte nazbierala 183,55 bodu. Na Mozartov Koncert číslo 23 pre piano a orchester zajazdila v sobotu čisto, jej prvky boli precízne. Výborný výkon podala v sobotu Ruska Polina Korobejnikovová, ktorá bola po krátkom programe až dvanásta, ale druhou najlepšou voľnou jazdou sa posunula na 4. priečku. Za medailou zaostala o dva body. Súťaž žien bola prvou, v ktorej ruskí krasokorčuliari napokon nezískali cenný kov. Rusi sa so ziskom 7 medailí (2 – 3 – 2) stali najúspešnejšou výpravou ME v krasokorčuľovaní.

Simančíková predviedla v sobotu svoju najlepšiu voľnú jazdu kariéry, za ktorú dostala 90,40 bodu. Konečný súčet 136,97 bodu je tiež osobným maximom šestnásťročnej Piešťanky, ktorá je veľkým prísľubom pre slovenské krasokorčuľovanie do budúcnosti.

Výsledky – ME v krasokorčuľovaní v Sheffielde:
Muži – konečné poradie: 1. Jevgenij Pľuščenko 261,23, 2. Artur Gačinskij (obaja Rus.) 246,27, 3. Florent Amodio (Fr.) 234,18, 4. Michal Březina 229,30, 5. Tomáš Verner (obaja ČR) 225,36, 6. Javier Fernandez (Šp.) 222,26

Ženy – konečné poradie: 1. Carolina Kostnerová (Tal.) 183,55, 2. Kiira Korpiová (Fín.) 166,94, 3. Jelene Gedevanišviliová (Gruz.) 165,93, 4. Polina Korobejnikovová (Rus.) 164,13, 5. Viktoria Helgessonová (Švéd.) 160,82, 6. Xenia Makarovová (Rus.) 159,59, … 14. Monika Simančíková (SR) 136,97