Pľuščenko získal 6. titul majstra Európy

Ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko sa na medzinárodný ľad po takmer štvorročnej pauze vrátil vo veľkom štýle a vybojoval si už svoj šiesty titul majstra Európy. V Tallinne (Est.) zdolal na šampionáte starého kontinentu dvojnásobného majstra sveta a ďalšieho navrátilca na medzinárodný ľad Stéphana Lambiela o takmer 17 bodov.

21.01.2010 22:26
Jevgenij Pľuščenko Foto: ,
Jevgenij Pľuščenko.

Obhajca prvenstva Brian Joubert skončil napokon tretí. Prekvapením súťaže bol výsledok Čecha Michala Březinu, ktorý obsadil 4. priečku. Slovák Peter Reitmayer vo finálových voľných jazdách chýbal, v krátkom programe obsadil 24. miesto a nepostúpil medzi najlepšiu dvadsiatku.

Pľuščenko zvládol v Tallinne úlohu favorita i pozíciu lídra po krátkom programe. Na majstrovský trón sa vrátil po štvorročnej pauze. Naposledy súťažil na veľkom medzinárodnom podujatí na zimných olympijských hrách 2006 v Turíne, kde zvíťazil. Dvadsaťsedemročný Petrohradčan, ktorý sa v apríli opäť predstaví aj na Slovensku, dostal za svoju voľnú jazdu na hudbu Tango Amore od svojho dvorného skladateľa Edvina Mártona od rozhodcov 164,09 bodu, čo v celkovom súčte bolo 255,39 bodu.

Zverenec Alexeja Mišina aj v Tallinne ukázal, že je pán korčuliar. V úvode svojej jazdy zvládol kombináciu štvoritého a trojitého tulupa, nasledovalo ďalších šesť trojitých skokov. Chybička sa vyskytla iba pri trojitom lutzi. Pľuščenko mal skvelý výraz, opäť ukázal, že v krokovej pasáži sa mu nikto nevyrovná. „Som veľmi spokojný, že som získal titul majstra Európy vzhľadom na podmienky, ktoré som mal. Súperi podali veľmi kvalitné výkony, preto si titul cením. Všetko ide podľa plánu, som na dobrej ceste za mojím cieľom vo Vancouvri,“ povedal v prvej reakcii po pretekoch Pľuščenko.

Ďalší navrátilec v štartovom poli, dvojnásobný majster sveta (2005, 2006) Stéphane Lambiel, ktorý ME nikdy nezvíťazil, sa nevyhol viacerým chybám. Pri krokovej pasáži dokonca spadol, ale zabojoval. Výrazovo bol skvelý a aj vďaka dvom štvoritým tulupom si napokon vybojoval tretie striebro z kontinentálneho šampionátu v kariére. Švajčiar sa na ľad vrátil po dvojročnej pauze zavinenej zdravotným stavom.

Bronzový Joubert doplatil na nervozitu. V úvode síce zvládol štvoritého tulupa, ale potom namiesto štvoritého skočil iba dvojitého salchowa. Napokon sa dopustil štyroch chýb a navyše mu vypadla z jazdy trojkombinácia. Francúz si vybojoval pri svojom deviatom štarte na kontinentálnom šampionáte už deviatu medailu.

Výsledky:

Muži – konečné poradie: 1. Jevgenij Pľuščenko (Rus.) 255,39 bodu, 2. Stéphane Lambiel (Švajč.) 238,54, 3. Brian Joubert (Fr.) 236,45, 4. Michal Březina (ČR) 224,74, 5. Samuel Contesti (Tal.) 221,33, 6. Yannick Ponsero (Fr.) 219,52, 7. Alban Preaubert (Fr.) 207,61, 8. Javier Fernandez (Šp.) 204,83, … 24. Peter Reitmayer (SR) 51,35 – nepostúpil z krátkeho programu

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba