Basketbalistky zdolali aj Ukrajinu, muži si poradili so Švajčiarmi

TASR, SITA | 17.08.2010 19:56, aktualizované:
basketbal ženy SR Lawlessová Foto:
Slovenská reprezentantka Marie Erin Lawlessová (vľavo) sa snaží presadiť pri Ukrajinke Olene Žeržerunovovej.
Slovenské basketbalové reprezentantky v utorok zvládli aj svoj druhý kvalifikačný duel o postup na ME 2011, keď v košickej Infiniti aréne poľahky zdolali družstvo Ukrajiny 82:53. Zverenky americkej trénerky Pokey Chatmanovej sa najbližšie predstavia v piatok 20. augusta v nemeckom Halle, kde si zmerajú sily s domácim výberom (18.00). V mužskej kvalifikácii na turnaj B-divízie vyhrali Slováci nad Švajčiarskom 60:52 vďaka výbornému výkonu v poslednej desaťminútovke.

D-skupina:

Slovensko – Ukrajina 82:53 (34:22)

Zostava a body SR: Michulková 12, Lásková 9, Vyňuchalová a Hricková 6, Jalčová 5 (Kupčíková 16, Lawlessová 8, Podešvová 6, Jurčenková a Lukačovičová po 5, Čarnoká a Vacková po 2)
Najviac bodov Ukrajiny: Ogorodniková 9, Kočubejová 8, Žeržerunová 7
TH: 19/2313/17, trojky: 5:6, osob. chyby: 18:22, 1200 divákov.

Úvodná desaťminútovka bola poznačená hernou vyrovnanosťou, avšak nepresnou streľbou oboch tímov. Družstvá vychádzali zo zabezpečenej obrany a vyrážali do rýchlych protiútokov, no Slovenky na rozdiel od súperiek pridali najmä útočné doskoky a ujali sa šesťbodového vedenia 20:14.

Ukrajinky s domácim výberom držali krok iba do 16. minúty (26:20) a po tomto momente prišla šesťbodová šnúra Sloveniek, ktoré si vedenie postrážili aj na konci prvého polčasu (34:22). Začiatok druhého dejstva vyšiel lepšie hostkám, ktoré po trojke Aľoškinovej znížili na rozdiel deviatich bodov.

Od stavu 36:28 pre domáce reprezentantky nasledoval slovenský dvadsaťjedenbodový uragán a národný tím Ukrajiny sa vytratil z ihriska. Nevychádzala streľba, navyše zvýšenou agresivitou zbytočne prichádzali o lopty a v priestoroch pod košom dokázali zahodiť aj nemožné. V poslednej štvrtine sa už iba dohrávalo, Slovenky pridávali bod po bode (67:34, 72:35) a napriek vypustenému záveru sa zaslúžene tešili z vysokého víťazstva 82:53.

Pokey Chatmanová (trénerka SR): „Som veľmi šťastná, že sme opäť vyhrali. Vo všetkých herných činnostiach predviedli dievčatá dobrý výkon, mimoriadne sa nám darila streľba a prihrávky.“

Natália Hejková (športová riaditeľka reprezentácie SR): „Určite som nečakala takýto výsledok. Ukrajinky vedia hrať basketbal a po našom úvodnom vystúpení v Birminghame som si nemyslela, že môžeme vyhrať až takto vysoko. Oproti prvému zápasu sme dnes stratili podstatne menej lôpt, na druhej strane sme však horšie doskakovali.“

Lucia Lásková (krídelníčka SR): „Neverila som, že by sme sa mohli takto výrazne presadiť, lebo Ukrajinky sú basketbalovo vyspelé. Dokázali sme ich zdolať vysokým nasadením a aj dobrou obranou a útokom.“

Katarína Hricková (krídelníčka SR): „Základom dnešného úspechu bolo, že sme od začiatku hrali s maximálnym nasadením, minimálne sme strácali lopty a počas celého zápasu bolo vidieť, že si veríme.“

Ivana Jalčová (rozohrávačka SR): „Bolo dôležité, že sme súperovi vnútili našu hru a on sa jej prispôsobil.“

Luisa Michulková (krídelníčka SR): „Hrali sme dobre. V prvom polčase sme mali trochu problémy so zónovou obranou súpera, ale po zmene strán sme podali koncentrovaný výkon a súpera sme prevýšili po všetkých stránkach.“

Priebežná tabuľka D-skupiny:
1. Slovensko 2 2 0 158:120 4
2. Nemecko 1 1 0 60:56 2
3. Ukrajina 2 0 2 109:142 2
4. V. Británia 1 0 1 67:76 1

C-skupina:

Švajčiarsko – Slovensko 52:60 (20:17, 9:12, 17:11, 6:20)

Najviac bodov SR: M. Rančík 17, R. Rančík 12, Gavel 10

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia vyhrala vo svojom druhom zápase v C-skupine kvalifikácie B-divízie majstrovstiev Európy 2011 v utorok vo Fribourgu nad Švajčiarskom 60:52. Slováci po III. štvrtine prehrávali o 6 bodov 40:46, ale výborným výkonom v záverečnej desaťminútovke, ktorý vyhrali 20:6, získali cenné dva body.

Strelecky sa blysli súrodenci Rančíkovci, ktorí zaznamenali takmer polovicu slovenských bodov – Martin nastrieľal 17 a Radoslav 12.

V ďalšom kvalifikačnom stretnutí sa zverenci trénera Františka Róna stretnú v sobotu 21. augusta o 19.00 h v Pezinku s Cyprom, Švajčiari privítajú opäť vo Fribourgu v ten istý deň o 17.30 h reprezentáciu Čes­ka.