Z parády je prepadák. Prečo Vlhová a ďalšie hviezdy nejdú do Lechu?

Michal Gavroň | 10.11.2021 09:09, aktualizované: 
Petra Vlhová, Federica Brignoneová Foto: ,
Petra Vlhová (v popredí) a Talianka Federica Brignoneová počas paralelného obrovského slalomu v Lechu v novembri 2020.
Svetovú zdravotnícku organizáciu tieto čísla neprekvapili, ale ani nepotešili. Viac ako jeden zo štyroch dospelých - presnejšie 27,5 percenta - sa podľa ich výskumu z roku 2018 hýbe menej. Riskujú vážne zdravotné komplikácie. Šport ich nezaujíma.

Zabrániť nepriaznivému trendu chcú zdravotné kapacity rôznymi spôsobmi, napríklad osvetou. A ruku k dielu chcú priložiť aj športoví funkcionári.

Myslieť si, že to robia najmä kvôli lenivejšej populácii, je naivné. Ide im najmä o to, aby rozšírili členskú základňu, rozpočet.

Mládež je však náročná. Tradičné športy už nie sú zaujímavé, a tak čelia reformám. Úspešným i menej vydareným.

Preto sa atletika na olympiáde v Tokiu rozlúčila s chodeckou päťdesiatkou, vodný slalom s kategóriou C2 v Riu 2016, a lyžovanie budúci rok na ZOH v Pekingu s alpskou kombináciou.

Rakúsko Lyžovanie SP Ženy Obrovský Slalom Čítajte viac Vlhová sa dala zaočkovať už v apríli: Nečítala som hlúpe názory

Nahradiť disciplínu všestrannosti alpských lyžiarov majú divácky atraktívnejšie paralelné slalomy.

Z parádnej šou, ktorej veľkou hviezdou je aj Petra Vlhová, sa však veľmi rýchlo stáva prepadák. Prečo?

Nebezpečná

Funkcionári sú tlačení k tomu, aby ich športové produkty, ktoré ponúkajú televíznym spoločnostiam, boli kratšie a dynamickejšie. Paralelný boj 16 najlepších zjazdárok spĺňa obe podmienky.

Za dvadsať sekúnd je po jazde. Horšia lyžiarka v súčte oboch kôl končí. Jednoduché ako facka. Má to však hneď niekoľko ťažko riešiteľných háčikov.

„Je to nebezpečná disciplína. Lyžiarky dostávajú kvôli rozostaveniu brán kolená do neprirodzených polôh, riziko zranenia je vysoké,“ povedal v minulej sezóne bývalý tréner Vlhovej Livio Magoni pre Pravdu.

Tím Petry Vlhovej Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Mauro Pini - hlavný tréner.

Jeho niekdajšia zverenka vyhrala lanský paralelný obrovský slalom v Lechu. V sobotu (kvalifikácia začína o 10.00, hlavná súťaž o 17.00) nebude Vlhová v rakúskom stredisku obhajovať prvenstvo.

„Ski tím Vlha sa rozhodol nezúčastniť sa paralelných pretekov v Lechu. Sústredí sa na splnenie svojich cieľov a prípravu na nasledujúce preteky v Levi a Killingtone,“ uviedol manažér tímu Boris Vlha.

O stovku cenných bodov sa pobijú iné dievčatá. Najmä tie, ktoré sa chcú presadiť v boji o veľký glóbus alebo si užiť trochu slávy v disciplíne s najmenšou konkurenciou. Vlhová k nim tento rok nepatrí.

„Prioritou je zisk olympijskej medaily. Ak sa nám to podarí a budeme ešte v hre o obhajobu celkového triumfu, pôjdeme do toho,“ vysvetlil Matej Gemza, asistent nového trénera Maura Piniho.

Neférová

Prvou vývinovou fázou paralelného obrovského slalomu boli tzv. mestské preteky. Prvý deň roka 2013 vyhrala tie v Mníchove pred 30-tisíc priaznivcami Veronika Velez-Zuzulová. Skvelé divadlo s víťaznou slovenskou bodkou.

Presne o šesť rokov neskôr zasa triumfovala v Osle Vlhová. Vďaka technike atakovania brán patrí vždy k horúcim kandidátkam na víťazstvo.

odkaz Foto: Pravda
Kalendár Petry Vlhovej v sezóne 2021/2022.

Prišla však zmena pravidiel. Z paralelného slalomu sa stal paralelný obrovský slalom. Jednoduchá disciplína sa skomplikovala a začala ohrozovať zdravie pretekárov.

Jedna z dráh totiž bola vždy minimálna o niečo rýchlejšia. Lyžiari v tej druhej sa snažili dohnať stratu a niekoľké z nich skončili v nemocnici s vážnymi zraneniami.

Vlhová získala pred dvomi rokmi malý krištáľový glóbus v paralelných disciplínach. Bol historicky prvý, ktorý sa v tejto disciplíne udeľoval. A to aj napriek tomu, že sa išli len dvoje preteky.

Prvý paralelný obrovský slalom sa šiel pred dvomi rokmi v Sestriere. Vlhová skončila v kvalifikácií tretia, ale neskôr doplatila na pomalšiu dráhu a vypadla hneď v prvom kole.

„Trate sa stavajú podľa GPS súradníc, ale je nemožné postaviť dve úplne identické trate, nakoľko je svah na rôznych miestach špecifický,“ vysvetlila Jana Palovičová, riaditeľka minuloročných pretekov Svetového pohára v Jasnej.

Neuskutočniteľná?

Svahov, ktoré môže preteky zrealizovať v adekvátnom formáte a s dvomi čo najmenej rozdielnymi dráhami, je veľmi málo. Aj preto sa v kalendári predošlej i aktuálnej sezóny objavili len jedny preteky v Lechu.

„Rokovania nie sú jednoduché,“ priznáva riaditeľ víkendových pretekov v Lechu Patrick Ortlieb.

Verí, že víkendové preteky žien i mužov (zo Slovákov sa predstaví Andreas Žampa) preteky budú oslavou lyžovania a zábavou pre fanúšikov, ktorí zjazdové lyžovanie museli kvôli pandémii v ostatných mesiacoch sledovať len v televízii.

Najväčšie triumfy Petry Vlhovej vo SP Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
,,Na prvý triumf nikdy nezabudnem," vravela...

Tentokrát však budú bez Vlhovej, ktorá má iné priority.

Nepríde ani Mikaela Shiffrinová, ktorá má od októbrového triumfu v Söldene obrovské bolesti chrbta.

Riskovať nechce ani skúsená Francúzka Tessa Worleyová. Nepríde dokonca ani bláznivá Novozélanďanka Alice Robinsonová, nad štartom špekuluje švajčiarska reprezentácia.

"Je to disciplína, za ktorú sa neudeľuje malý glóbus. Tá stovka bodov je atraktívna pre lyžiarky, ktoré chcú získať veľký glóbus a pre tie, ktoré sa túžia dostať do povedomia.

Pre špecialistky na slalom či obrák je lepšie zostať trénovať," uzavrel lyžiarsky tréner Rastislav Mažgút.

Preto Vlhová v Lechu nepôjde a zostáva vo Fínsku, kde sa pripravuje na budúcotýždňové slalomy v Levi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ